Ciekawe zasłyszane formy

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Październik 04, 2011, 03:26:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz

kłamsić - to samo co tłamsić, ale z k zamiast t.
  •  

Henryk Pruthenia


Kazimierz

Nie wiem, a co, tam tak mówią?
  •  

Henryk Pruthenia

Nie no, to był żart. Chodziło mi o język nowogrodzki, który przeprowadził proces tl, dl > kl, gl. Mygło by było :)

Jajeczko

#589
...
  •  

Dynozaur

Cytat: Jajeczko w Listopad 02, 2017, 11:01:51
chỹchy (chęchy) 'wnętrzności'
Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek słyszał to słowo w znaczeniu 'gęste krzaki'.

W idjolekcie mojego domu "chỹchy" to są farfocle, pływające w cieczy.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Jajeczko

#591
...
  •  

Wercyngetoryks

Ewa Farna, która prowadziła program w RMF FM: "w Pradze znajduje się piękny pomnik świętego Jana Nepomuckého".
ChWDChRL
  •  

Obcy

Cytat: Spodnie w Listopad 04, 2017, 15:29:33
Ewa Farna, która prowadziła program w RMF FM: "w Pradze znajduje się piękny pomnik świętego Jana Nepomuckého".
Po postu zaszedł tzw. transfer, bo Ewa Farna jest dwujęzyczna - od urodzenia mieszkała w Czechach, a w jej domu mówiło się po polsku (konkretnie gwarą cieszyńską).
  •  

Kazimierz

Dzisiaj w sklepie: "to są udźca"
  •  

Kazimierz

trzwiczenia
Autentycznie słyszałem dzisiaj na ulicy.
  •  

Siemoród

Cytat: Obcy w Listopad 04, 2017, 16:04:00
Cytat: Spodnie w Listopad 04, 2017, 15:29:33
Ewa Farna, która prowadziła program w RMF FM: "w Pradze znajduje się piękny pomnik świętego Jana Nepomuckého".
Po postu zaszedł tzw. transfer, bo Ewa Farna jest dwujęzyczna - od urodzenia mieszkała w Czechach, a w jej domu mówiło się po polsku (konkretnie gwarą cieszyńską).
Potwierdzam, znam osobiście Czeszkę, która chodziła z nią do liceum.
Spoiler
Tak się tylko chwalę
[Zamknij]

A żeby nie było offtopu to dodam od siebie nogiema - dwoina wraca do łask. Choć z drugiej strony dzisiaj usłyszałem "w twoim ręku" co mnie zniesmaczyło.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Silmethúlë

Cytatw twoim ręku

,,w jednym ręku" występuje w prozie Grzędowicza (w ,,Panu Lodowego Ogrodu" Vuko coś trzymał w jednym ręku, o ile dobrze pamiętam). :(
  •  

spitygniew

A nie prościej pogodzić się z faktem, że ręku jest już formą singularu, zamiast narzekać, że nikt nie stosuje archaizmu?
P.S. To prawda.
  •  

Obcy

Cytat: spitygniew w Listopad 30, 2017, 18:59:45
A nie prościej pogodzić się z faktem, że ręku jest już formą singularu, zamiast narzekać, że nikt nie stosuje archaizmu?

Tyle że nie ma w mianowniku takiego słowa jak ręk/rąk/ręko, dlatego nie można się pogodzić. Nawet pan ortograf Malinowski jest nieco zniesmaczony tym użyciem.
  •