Autor Wątek: Słoweński (tym razem na poważnie)  (Przeczytany 2610 razy)

Offline tob ris tob

• estas mi esperantisto
  • Pomożesze: 67
  • Country: pl
  • h [h], ch [χ]
  • Conlangi: niekończąca się seria porażek
Słoweński (tym razem na poważnie)
« dnia: 24 wrz 2012, 20:15:49 »
Cytat: Towarzysz Mauzer
Od października zaczynam słoweński!

À propos słoweńskiego, w jakimś tam quizie na stronie jakiegoś tam czegoś Unii Europejskiej było takie pytanie: "W którym z tych języków najlepiej wyraża się miłość". Nie miałem pojęcia. Okazało się, że chodziło o słoweński i jego liczbę podwójną (<3 loffciam, ale karne wiadro dla twórców tego quizu).

Cytat: Ghoster
Ogłaszam wszem i wobec, iż nie znoszę słoweńskiego!
Szybko się dostosowujesz. :D
« Ostatnia zmiana: 25 wrz 2012, 20:02:50 wysłana przez Feles »
Dzień dobry :-)

Offline spitygniew

• Pomożesze: 704
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
Odp: Odp: Słoweński
« Odpowiedź #1 dnia: 24 wrz 2012, 21:15:14 »
À propos słoweńskiego, w jakimś tam quizie na stronie jakiegoś tam czegoś Unii Europejskiej było takie pytanie: "W którym z tych języków najlepiej wyraża się miłość". Nie miałem pojęcia. Okazało się, że chodziło o słoweński i jego liczbę podwójną
Co za ułatwienie dla władców haremu, to rozróżnienie...

(Ale i tak najlepszy język do wyrażania miłości to ten izolowany z Afryki gdzie w pierwszej osobie jest podział na rodzaje, tak nie może dojść do nieporozumień w klubach LGBT).
P.S. To prawda.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1519
  • Country: ck
  • Wiecznie obserwowany
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #2 dnia: 25 wrz 2012, 17:15:37 »
Interesuje mię słoweńska siatka djalektalna. We wszystkich aspektach - fonologicznym (a podobno dziwne rzeczy się w djalektach dzieją), morfologicznym, składniowym it.d.

Ma ktoś cokolwiek na ten temat, co nie jest nędznym ochłapem z Google Books?

Znam tylko to - całkiem fajna strona o djalekcie rezjańskim. Niestety, brakuje mi gramatyki... A ta w przypadku rezjańszczyzny jest niezmiernie ciekawa (podobno zachował się tam jakiś upośledzony imperfekt!).

Słoweńska siatka djalektalna jest unikatem na skalę europejską! Niestety, tworzący się powoli w Słowenji ogólny język potoczny (coś a'la howorowa czestina) ją powolutku zjada.
« Ostatnia zmiana: 25 wrz 2012, 18:00:27 wysłana przez Feles »
Za każdym razem, gdy używasz argumentu "ad PIE" czy innego "ad starożytność/średniowiecze/prehistorja" w dyskusji o sprawach ostatnich dwu wieków, jeden N҃wy Uż҃nik odwraca się od fora...

Jeśli myślisz, że coś jest tak chujowe, że gorsze już być nie może, to pamiętaj, że Kirowograd zmienił nazwę na "Kropywnicki".

Offline Jątrzeniot

• Pomożesze: 95
Odp: Słoweński (tym razem na poważnie)
« Odpowiedź #3 dnia: 25 wrz 2012, 19:41:47 »
Zaciekawił mnie ten rezjański. Jakby ktoś znalazł jakieś źródła, to też byłbym rad. A TU coś, co znalazłem - do posłuchania. Trudno w ogóle rozpoznać jakieś słowiańskie słowa. Fascynujące.

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1058
  • Country: cn
  • 阖蒂惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
« Odpowiedź #4 dnia: 25 wrz 2012, 19:44:29 »
Momentami brzmi jak japoński. Albo jeszcze inaczej - połączenie węgierskiego z japońskim.
(img)

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #5 dnia: 25 wrz 2012, 19:51:05 »
A TU coś, co znalazłem - do posłuchania. Trudno w ogóle rozpoznać jakieś słowiańskie słowa. Fascynujące.

Ano, faktycznie brzmi niesamowicie. Całkowicie niezrozumiale. Choć zastanawiam się, ile z tego rozumie przeciętny Słoweniec (na pewno więcej niż przeciętny Polak).

Swoją drogą, rezjański jest aberrantny w praktycznie wszystkich aspektach. Na przykład system liczbowy. Zaczyna się normalnie, potem zjawia się parę dziwnych form (np. "pięć rzędów" jako 50), aż w końcu dochodzimy do sześćdziesięciu (lub raczej "trzykroć dwudziestu"). I co dalej? System dwudziestkowy od 60 wzwyż! Co wam to przypomina? Tylko nie odpowiadajcie głośno, bo znowu temat wyląduje w burakach.
Za każdym razem, gdy używasz argumentu "ad PIE" czy innego "ad starożytność/średniowiecze/prehistorja" w dyskusji o sprawach ostatnich dwu wieków, jeden N҃wy Uż҃nik odwraca się od fora...

Jeśli myślisz, że coś jest tak chujowe, że gorsze już być nie może, to pamiętaj, że Kirowograd zmienił nazwę na "Kropywnicki".

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 810
« Odpowiedź #6 dnia: 25 wrz 2012, 21:37:31 »
O kurde, te umlauty trochę rański przypominają. Albo jakiś fikcyjny uraloidalny północnosłowiański.

Czytałem, że potoczny słoweński z Lublany redukuje krótkie akcentowane i nieakcentowane /i/, /u/ do szwy bądź w wygłosie - do zera (powoduje to zlanie się bezokolicznika z supinum). Przypomina to nieco zanik jerów i kaszëbską szwę. Np. nič > n'č [nət͡ʃ], albo w nazwie restauracji Pr'Jakov Met (zamiast Pri Jakovi Meti). W pewnych dialektach do szwy może też redukować się /a/.

Bylibyście jednak w błędzie mniemając, iż 'lekt ten nie posiada nieakcentowanych [i] i [u]. Samogłoski te zostały odtworzone na miejscu literackich dwugłosek postaci V[j], V[u̯]: tûkaj > tûki, cérkev > cérku, Mîhov > Mîhu.
« Ostatnia zmiana: 25 wrz 2012, 21:47:44 wysłana przez Gubiert »
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #7 dnia: 25 wrz 2012, 21:43:50 »
(powoduje to zlanie się bezokolicznika z supinum).

Kurdeż!

Słoweńcy, nie róbcie tego Dynozaurowi! Wy jako jedyni ze Słowian (poza Dolnołużyczanami) zatrzymaliście supinum do czasów spółczesnych a teraz co?! Wstydzilibyście się...

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #8 dnia: 25 wrz 2012, 23:50:42 »
Wiedziałem, że zniszczęć tym dzieciństwo.

To rezjańskie coś ma harmonię samogłoskową? oO

Offline spitygniew

• Pomożesze: 704
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #9 dnia: 29 wrz 2012, 17:39:10 »
Czy jakieś dialekta słowieńskie mają podział na "my" in- i ekskluzywne, czy po prostu coś mi się kiedyś przyśniło?

PS Poza tym cały czas nie wiem, co liczba podwójna ma do wyrażania miłości.
P.S. To prawda.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #10 dnia: 29 wrz 2012, 19:45:25 »
Zaniedługo dowiem się, że jakiś dialekt słoweńskiego jest ergatywny, ma 10 stron aplikatywnych i wydziela rzeczowniki wiążące się z kobietami, ogniem lub niebezpieczeństwami w osobną klasę nominalną.

Offline Feles

• 오야폘도래
  • Pomożesze: 146
« Odpowiedź #11 dnia: 30 wrz 2012, 18:31:15 »
O kurde, te umlauty trochę rański przypominają. Albo jakiś fikcyjny uraloidalny północnosłowiański.

Czytałem, że potoczny słoweński z Lublany redukuje krótkie akcentowane i nieakcentowane /i/, /u/ do szwy bądź w wygłosie - do zera (powoduje to zlanie się bezokolicznika z supinum). Przypomina to nieco zanik jerów i kaszëbską szwę. Np. nič > n'č [nət͡ʃ], albo w nazwie restauracji Pr'Jakov Met (zamiast Pri Jakovi Meti). W pewnych dialektach do szwy może też redukować się /a/.

Bylibyście jednak w błędzie mniemając, iż 'lekt ten nie posiada nieakcentowanych [i] i [u]. Samogłoski te zostały odtworzone na miejscu literackich dwugłosek postaci V[j], V[u̯]: tûkaj > tûki, cérkev > cérku, Mîhov > Mîhu.
http://www.unilang.org/viewtopic.php?f=85&t=36087&view=unread#p833404
O, tu ktoś o tym właśnie pisze.
Wygląda to dość interesująco!
(img)

Offline Tuktun

• Pomożesze: 16
  • Country: jp
  • Nieszkodliwy wariat.
  • Conlangi: molski, a resztę zmieniam jak rękawiczki
« Odpowiedź #12 dnia: 30 wrz 2012, 18:57:32 »
ten izolowany z Afryki gdzie w pierwszej osobie jest podział na rodzaje
Ściągnęli mój pomysł!
Mój uprzedni, lipny nick to Lord of the Potatoes.

És most következzék valami egészen más. A Monty Python Repülő Cirkusza.

Offline tob ris tob

• estas mi esperantisto
  • Pomożesze: 67
  • h [h], ch [χ]
  • Conlangi: niekończąca się seria porażek
« Odpowiedź #13 dnia: 30 wrz 2012, 20:47:36 »
Tak tak, Pinguś, wmawiaj sobie.
Dzień dobry :-)

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #14 dnia: 2 paź 2012, 21:15:11 »
Zaniedługo dowiem się, że jakiś dialekt słoweńskiego jest ergatywny, ma 10 stron aplikatywnych i wydziela rzeczowniki wiążące się z kobietami, ogniem lub niebezpieczeństwami w osobną klasę nominalną.

Wszystko jest możliwe i dlatego cokolwiek na temat djalekt słoweńskich jest na wagę złota.