Autor Wątek: Pytania odnośnie natlangów  (Przeczytany 80335 razy)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderator
  • Pomożesze: 830
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
Odp: Pytania odnośnie natlangów
« Odpowiedź #720 dnia: 21 lut 2018, 20:08:57 »
Rosyjski ma więcej określeń na chmurki.

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 817
  • Country: pl
« Odpowiedź #721 dnia: 21 lut 2018, 20:50:10 »
Zastanawia mnie, że języki zadowalają się, a zwłaszcza zadowalały się kiedyś, tak ubogą terminologią nubistyczną. Polski jest pod tym względem i tak bogaty ze swoim obłokiem na określenie cumulusa, a dawałbym, że takiego rozróżnienia powinno być więcej. W końcu kiedyś życie większości ludzi bardziej zależało od pogody niż dziś, a obserwacja nieba była jedynym dostępnym środkiem jej przepowiadania więc było istotne, czy nadciągają ciemne obłoki zwiastujące deszcz, czy cirrusy zapowiadające popsucie pogody, czy wiszą sobie wysoko altostratusy. To byłyby już chyba przydatniejsze leksemy niż określenia na różne gatunki drzew, które trzymają się w językach przez tysiąclecia. Może jednak kojarzycie jakieś archaizmy/rzadkości w Europie, albo i całe takie bogate terminologie w jakichś egzotycznych językach?

Jeszcze baranki. Najwyraźniej zadowalano się opisowymi określeniami, jak właśnie ciemne/czarne chmury (u Moszyńskiego jest o chmurach „podobnych do kwaśnego mleka”). Czemu nie powstały zwięźlejsze, nie wiem. Sugerujesz że na drzewa były mało przydatne? :o
стань — обернися, глянь — задивися

Offline spitygniew

• Pomożesze: 723
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #722 dnia: 21 lut 2018, 21:18:20 »
Sugerujesz że na drzewa były mało przydatne? :o
Z nielicznych je się owoce, dęby były święte, plus z lip jest miód, a z choinek żywica... Nie wiem jakie unikatowe zastosowania mają inne gatunki. No, jeszcze drewno ma różną jakość w zależności od drzewa. Ale wydaje mi się, że rozróżnienie chmur wciąż jest przydatniejsze :p
Rosyjski ma więcej określeń na chmurki.
Ale ich nie zdradzisz.
P.S. To prawda.

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #723 dnia: 21 lut 2018, 21:26:36 »
Ano, mają, gdyż różne rodzaje drewna są lepsze dla różnych wyrobów, same łuki mają różne właściwości w zależności od drewna, z którego są wykonane, a czasem nawet nie mogą być z niektórych gatunków robione.

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Moderator
  • Pomożesze: 717
  • Country: gr
  • Conlangi: andolú ézihu, sibbisca tonna
« Odpowiedź #724 dnia: 21 lut 2018, 21:45:51 »
Przecież drzewa są bardzo istotne, drewno to podstawowe źródło narzędzi, broni, budulca, materiału rzeźbiarskiego, mebli, paliwa, również barwników. W późniejszych czasach też jako materiał pisarski.

Przy tym byle chmurki to nic znaczącego :)

Offline SchwarzVogel

• Pomożesze: 28
« Odpowiedź #725 dnia: 21 lut 2018, 21:49:48 »
Bez żadnego pojęcia o ciśnieniu, atmosferze i czym tam jeszcze, pewnie i tak trudno było skojarzyć pogodę z chmurami.

Poza tym, oprócz zostawiania jakiegoś miodu i kaszy jakiemuś chujkowi na rozdrożu, co niby mogli z tą pogodą zmienić?

Natomiast wiedza, który gatunek i jaki rodzaj drewna nadaje się najlepiej na drzewce od siekiery, koła, a który na ściany domu, to było coś co mogli wykorzystać z dużo bardziej 'namacalnymi' skutkami.

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #726 dnia: 21 lut 2018, 21:56:28 »
Bez żadnego pojęcia o ciśnieniu, atmosferze i czym tam jeszcze, pewnie i tak trudno było skojarzyć pogodę z chmurami.

Poza tym, oprócz zostawiania jakiegoś miodu i kaszy jakiemuś chujkowi na rozdrożu, co niby mogli z tą pogodą zmienić?
Yyyyły?

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Moderator
  • Pomożesze: 717
  • Country: gr
  • Conlangi: andolú ézihu, sibbisca tonna
« Odpowiedź #727 dnia: 21 lut 2018, 22:56:50 »
Nie chodzi tu o zmienianie pogody, najbardziej istotne z punktu widzenia dawnego człowieka był wpływ pogody na rolnictwo - przykładowo przymrozek wiosenny mógł mieć zgubne skutki dla przetrwania.

Offline spitygniew

• Pomożesze: 723
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #728 dnia: 21 lut 2018, 23:22:08 »
E, pierdolisz, ja mimo że zawsze mogę sprawdzić profesjonalną prognozę, z czystej praktyki wiem, że np. gęsta masa cirrusów zwiastuje nadejście deszczy, że postrzępione i szybko idące cumulusy tak samo, że stratusy przechodzace w obłoczki oznaczają długie wypogodzenie ale gwałtownie ustępujące tylko chwilowe itp.
P.S. To prawda.

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 817
« Odpowiedź #729 dnia: 22 lut 2018, 00:18:47 »
Sugerujesz że na drzewa były mało przydatne? :o
Z nielicznych je się owoce, dęby były święte, plus z lip jest miód, a z choinek żywica... Nie wiem jakie unikatowe zastosowania mają inne gatunki. No, jeszcze drewno ma różną jakość w zależności od drzewa. Ale wydaje mi się, że rozróżnienie chmur wciąż jest przydatniejsze :p

Jeszcze dożywianie się sokiem (zwł. brzóz i klonów), podkorzem, nasionami (np. buka, także na paszę) plus to co napisali powyżsi, więc wątpię ;)

Nie chodzi tu o zmienianie pogody, najbardziej istotne z punktu widzenia dawnego człowieka był wpływ pogody na rolnictwo - przykładowo przymrozek wiosenny mógł mieć zgubne skutki dla przetrwania.

No i możne zaplanować prace — decydując o rozpoczęciu/przyśpieszeniu warto uwzględnić pogodę.

стань — обернися, глянь — задивися

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #730 dnia: 7 mar 2018, 23:01:27 »
Co jest nie tak z tym akadyjskim!?
Czemu poucinał połowę najbardziej semickich cech?

Offline Pluur

• Moderator
  • Pomożesze: 276
« Odpowiedź #731 dnia: 8 mar 2018, 18:10:43 »
Jeszcze nie przejrzałem tej gramatyki akadyjskiej, więc o co chodzi?

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1556
  • Country: ck
  • Wiecznie obserwowany
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #732 dnia: 8 mar 2018, 18:19:48 »

Może po prostu nie wykształcił (tak, jak galijski nie wykształcił tego, co dziś postrzegamy jako "cechy typowo celtyckie")?
Cytat: Widsið
Dynozaur zbanowany na 30 dni.
Jeśli ban nie spowoduje poprawy, będziemy ograniczać dostęp. Jeśli ograniczenie dostępu nie pomoże, skasujemy konto razem z pełną historią wiadomości i wątków.

Tutaj Widsith pokazał o co mu chodzi naprawdę. Zbanowanie mnie to pestka, jemu zależy na usunięciu wszystkich moich postów. Dlaczego? Bo gardzi mojemi inicjatywami, zwłaszcza tem, co związane ze zmianami nazw miejscowych, bo uważa to za "szuryzm", oszołomstwo. Chcecie, aby cała moja wieloletnia praca, związana z odkłamywaniem toponimji obróciła się w gówno? NO TO POPIERAJCIE SOBIE DALEJ WIDSITHA!

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #733 dnia: 8 mar 2018, 18:51:00 »
Ano właśnie sam nie wiem, sam brak zepsutych liczb mnogich jest raczej innowacją (w niesemickich ktewniakach chyba są, choć mogę się mylić), a na pewno akadyjską innowacją jest pozbycie się większości charków, choć, np. zostawili ejektywy.
A sam język jeden z ładniejszych, jakie zna świat.

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1063
  • Country: cn
  • 阖蒂惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
« Odpowiedź #734 dnia: 8 mar 2018, 19:32:31 »
Niekoniecznie, w hebrajskim tej łamanej mnogiej tak dużo nie ma, w tygrynni chyba też nie (tam też występują ejektywy swoją drogą). W ogóle jeśli chodzi o semickie to arabski niekoniecznie najlepiej przedstawia cechy całej grupy, bo jest w nim dość sporo innowacji, więc nie ma co się sugerować tylko i wyłącznie nim.
(img)