Autor Wątek: Pytania różne a rozmaite  (Przeczytany 123192 razy)

Offline Rémo

• Pomożesze: 22
  • Country: fr
  • Conlangi: Lantopel, Boka, Loter
Odp: Pytania różne a rozmaite
« Odpowiedź #300 dnia: 14 cze 2012, 21:07:30 »
Pewnie już ktoś pytał, ale nie mam za bardzo czasu szukać, kiedy w staropolski stawiało się literę "é"? Wiem, że jak było "ej", np. "Miéj" tak? A w wyrazie "nie" też się stawiało tę literę?
Pozdrawiam! :)

Offline żuwaczky

• REAL SLIM SHADY
  • Pomożesze: 19
  • Country: cc
  • Conlangi: cerolijski
« Odpowiedź #301 dnia: 14 cze 2012, 21:12:47 »
Nié.

Offline Towarzysz Mauzer

• Administrator
  • Pomożesze: 488
  • Country: se
    • Tłumaczenia serbsko-polskie, chorwacko-polskie, bośniacko-polskie
« Odpowiedź #302 dnia: 14 cze 2012, 21:26:03 »
Pewnie już ktoś pytał, ale nie mam za bardzo czasu szukać, kiedy w staropolski stawiało się literę "é"? Wiem, że jak było "ej", np. "Miéj" tak? A w wyrazie "nie" też się stawiało tę literę?
Mniej-więcej tam, gdzie w kaszubskim stoi «é». Tam gdzie w kaszubskim «ô», tam staropolskie długie a, czyli - w standardyzowanym staropolskim prawopisie Onufrego Kopczyńskiego, który polecam - «á». Gdzie «ó» - wiadomo. Kaszubski daje też informację, które «i», «u» i «y» były długie, mianowicie wszystkie, które i w nim, i w standardowym polskim są zapisywane jako «i», «u» i «y» (czyli stpol. í, ú, ý). W tych słowach, gdzie w polskim są «i», «u» i «y», a kaszubskim jest «ë», tam samogłoski te były krótkie (czyli stpol. i, u, y). To przydatna wiedza do badania swojej gwary, swoją drogą :).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Vilène

• Pomożesze: 728
« Odpowiedź #303 dnia: 14 cze 2012, 21:26:36 »
Pewnie już ktoś pytał, ale nie mam za bardzo czasu szukać, kiedy w staropolski stawiało się literę "é"?
Kiedy wymawiało się ją jako długie/pochylone "e".

Offline Rémo

« Odpowiedź #304 dnia: 14 cze 2012, 21:45:47 »
Pewnie już ktoś pytał, ale nie mam za bardzo czasu szukać, kiedy w staropolski stawiało się literę "é"?
Kiedy wymawiało się ją jako długie/pochylone "e".

Lecz ja nie wiém kiedy sié ją wymiawiało ^^

Mniej-więcej tam, gdzie w kaszubskim stoi «é». Tam gdzie w kaszubskim «ô», tam staropolskie długie a, czyli - w standardyzowanym staropolskim prawopisie Onufrego Kopczyńskiego, który polecam - «á». Gdzie «ó» - wiadomo. Kaszubski daje też informację, które «i», «u» i «y» były długie, mianowicie wszystkie, które i w nim, i w standardowym polskim są zapisywane jako «i», «u» i «y» (czyli stpol. í, ú, ý). W tych słowach, gdzie w polskim są «i», «u» i «y», a kaszubskim jest «ë», tam samogłoski te były krótkie (czyli stpol. i, u, y). To przydatna wiedza do badania swojej gwary, swoją drogą :).

Coś mi świta  ;-D

Offline Noqa

• Pomożesze: 674
« Odpowiedź #305 dnia: 14 cze 2012, 21:52:10 »

Współczujemy.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Vilène

• Pomożesze: 728
« Odpowiedź #306 dnia: 14 cze 2012, 21:52:33 »
To musisz studiować stare teksty, ew. zapytać się ostatniego żywego użytkownika języka staropolskiego, tj. Dynozaura.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderator
  • Pomożesze: 842
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
« Odpowiedź #307 dnia: 14 cze 2012, 21:56:15 »
Nie ma miéj, końcówka -éj dotyczy przymiotników i przysłówków. Jeszcze było w narzędniku i miejscowniku -ém, oraz często przed r (rozwój yr, ir > ér,) i w grupie słów, którech trzeba się wyuczyć. Na przykład "téż" etc.

Offline Rémo

« Odpowiedź #308 dnia: 14 cze 2012, 21:58:55 »
Nie ma miéj, końcówka -éj dotyczy przymiotników i przysłówków. Jeszcze było w narzędniku i miejscowniku -ém, oraz często przed r (rozwój yr, ir > ér,) i w grupie słów, którech trzeba się wyuczyć. Na przykład "téż" etc.

Oooo dzięki ^^

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1067
  • Country: cn
  • 惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
« Odpowiedź #309 dnia: 19 cze 2012, 22:05:26 »
Skąd się wzięło rosyjskie "Szliucha"? Czy trafne są moje czysto skojarzeniowe myśli o wycieraniu, ścierkach li wyżymaniu?
(img)

Offline Noqa

• Pomożesze: 674
« Odpowiedź #310 dnia: 10 lip 2012, 20:09:29 »
W mandaryńskim 我吃了反 (Zjadłem [jedzenie] = ja jeść 了 jedzenie) jest gramatycznie niepoprawne, poprawną formą jest:
我吃了反了 które w znaczeniu nie różni się od
我吃反了
Czyli w zwykłym zdaniu, żeby oznaczyć aspekt dokonany, trzeba 了 umieścić na końcu wyrazu.

Ale żeby było dziwnie, powyższa reguła nie stosuje się, gdy powiemy, że "dużo jedzenia" albo, że "jedną miskę jedzenia"
我吃了很多反
我吃了一碗反

Ma ktoś pomysł, o co tu może chodzić? Podejrzewam, że to może mieć jakiś zwązek ze zgodnością temat-remat/fokusem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Rémo

« Odpowiedź #311 dnia: 10 lip 2012, 20:16:10 »
Ja mam jeszcze takie pytanie. Jeśli pójdę do Technikum w którym jest niemiecki i angielski to będę musiał zdawać maturę z niemieckiego?  ;-D (jeśli będę chciał zdawać maturę, oczywiście)

Offline Fanael

• Pomożesze: 169
« Odpowiedź #312 dnia: 10 lip 2012, 20:17:11 »
Nie. Możesz zdawać nawet francuski czy rosyjski.

Offline Rémo

« Odpowiedź #313 dnia: 10 lip 2012, 21:01:26 »
Nie. Możesz zdawać nawet francuski czy rosyjski.

A no racja, tylko wtedy będę musiał się go sam uczyć...  :-P Dzięki za odpowiedź.

Offline CookieMonster93

• Niderlandysta/Etnolingwista
  • Pomożesze: 205
  • Country: pl
  • Conlangi: dialekty Nowej Fundlandii, futański i protofutański, In (oddany MrVassilowi), inne nóblangi
« Odpowiedź #314 dnia: 10 lip 2012, 21:06:09 »
Deklaracje maturalne (co zdajesz) składa się pod koniec września w III klasie LO :-) Wstępne dane się składa pod koniec drugiej klasy, ale to chyba tylko informacyjnie, dla picu. :D