Autor Wątek: Język kv  (Przeczytany 4312 razy)

Offline Kazimierz

• Pomożesze: 134
  • Country: pl
  • Conlangi: kotsowiski, buański
Odp: Język kv
« Odpowiedź #60 dnia: 30 maj 2018, 15:34:29 »
Normalnie ten sam proces co w południowych istanbudzkich!

sraka > straka
vesna > vestna
maslo > mastlo

Jednak przedrostki s-, iz- i roz- nie przestrzegają tych zasad, np. srada, rozrešit'.
No ciekawe, w ogóle w kotsowiskim najwięcej tych wstawek jest w przedrostkach  ;-)
BTW Te słowa co dałeś, to po polsku było by "zdrada" i "rozgrzeszyć" (słyszałem, że kiedyś było "rozdrzeczyć")? No, czyli polski też tak kiedyś miał w takim razie.

BTW Takie częste słowo "pierwszy" jest zapożyczone?? (Pomijam angielskie "second", bo to w ogóle dziwny język)
Ech, stary nooblangizm. Można tłumaczyć, że to jakieś stare zapożyczenie niby, albo teoria nostratyczna xD

BTW2 I tak uważam, że kv to język indoeuropejski z silnym apriorycznym substratem, bo nawet morfologia i słowotwórstwo są silnie inspirowane :)
Dobrze, że nie widziałeś pierwszych wersji  :-P Serio, tworzyłem to w taku sposób, że wszystko było tak jak po polsku dopóki czegoś nie zmieniłem.
 Teraz jest już znacznie lepiej, występują różne obce  polskiemu cechy - zaimek zastępujący poprzedni podmiot (używany także jako zwrotny), inkluzywne i ekskluzwne my i kilka innych (BTW te cech często początkowo nie wchodziły bezpośrednio do ogólnej odmiany języka, tylko np. jako jakiś archaizm czy dialektyzm itp.). Nie zamierzam jednak za daleko odjeżdżać od europejskiej gramatyki, bo poprostu tak mi się podoba, nie dlatego że nie umiem inaczej.