Autor Wątek: Adnata  (Przeczytany 603 razy)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderator
  • Pomożesze: 854
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
Adnata
« dnia: 17 lut 2018, 02:18:31 »
Adnata
Nowy Świat Fantastyczny HP!

Czym jest?
Jest to mój nowy projekt fantastyczny. Jego cechą główną ma być obecność magii w typowym fantastycznym tego słowa znaczeniu. Jak to u mnie wszystko będzie jakoś uporządkowane, no, jednak będzie tu duże pole do popisu. Kluczową rolę będzie odgrywać też mitologia, która ma być zbudowana na modłę tolkienowską. Będę jednak i obecne sapkowskie zamysły spod znaku mroku i plugastw, ale o tym w swoim czasie. Jako że ów projekt dla mnie będzie tworzony, a nie na rynki światowe, nie będę się bał ukraść czegokolwiek, co mi się po prostu spodoba.

Skąd pomysł?
Pomysł wziął się z tęsknoty za nieznanym, a także jest pewnym powrotem ku temu, czym Ziemlia (muszę tę nazwę koniecznie wreszcie zmienić!) miała na początku (nie, nie twierdzę, że nie podoba mi się to, jak ten świat wyewoluował, po prostu chcę coś nowego!) być. A więc Elfy, wiedźmy, klątwy, los i pieczęcie, pradawne miasta i całe światy obrócone w popiół, wielcy magowie i bohaterowie, a przeciwko nim - podłe monstra i czarodzieje!

Krótko o projekcie...
Tematem przewodnim projektu jest walka dobra ze złem. Tu, nazywam to walką Chaosu i Płomienia. Nie będzie żadnego ujawniającego się Demiurga, choć o ile Płomień będzie zawsze milczał, to Chaos czasem postara się pośredni wpłynąć na losy świata. Na świat wielki wpływ będzie miała magia, która będzie potrafiła spopielić całe światy, lub je też uratować. Będzie to świat nie tylko ludzi, elfów i innych ras, lecz także wielu magicznych istot, które też będą wpływać na losy światów. Wpływ magii będzie na tyle wielki, że historia będzie dzielona na ery, związane z wielkimi wydarzeniami, które mają swoje źródła w niej właśnie.

Bestiariusz: Kto zjada ludzi?
Świat będzie pełen pradawnych monstrów, bestyj przebrzydłych, plugawych istot, a także istot z żywej mocy stworzonej, hybryd, czy istot utworzonych rękoma ludzi. Będą one różnorodne, istoty krwi i kości, i istoty magiczne. Postanowiłem porzucić dogłębne opisy tych stworzeń, co bardzo ważne dla Ziemli było, i dać im życie chociażby zdawkowym jeno opisem. Będzie jednak dobrze rozwinięta ich systematyka. Jeden z moich zamysłów jest też taki, by hybrydy systematyzować według tego, jak się rozmnażają. Np. harpia (nie, ich akurat nie będzie), była by ptakiem.

Języki...?
No właśnie nie za bardzo!
Przy tworzeniu Ziemli starał się wszystko doopisać, dokreślić, uzupełnić do końca. O ile uważam, że takie dogłębne opisanie jest bardzo dobre, to muszę przyznać, że też pracochłonne. Na co się komu zda, że władcy sąsiednich państw mają bliskie sobie językowo imiona, że nazwy miejscowe mają etymologie? No nikt o tym nie przejrzy. A więc i tu się nie będę temu jakoś przyglądał. Ale mam parę pomysłów, jeden język, powiedzmy sobie adnacka lingua franca, będzie językiem wywodzącym się z praceltyckiego (bliski galijszzyźnie, ale znaczenie uproszczony, choć różnorodność w klasach fleksyjnych będzie zachowana, to wielkość fleksji już nie aż tak bardzo!), i będzie miał on wiele zapożyczeń z języków a to klasycznych, a to słowiańskich, a to zachodnich (tak, wzorowana na Starszej Mowie). Drugim językiem będzie język, który możemy nazwać adnacką łaciną - jest to łądnie brzmiący język elficki, w którym powstanie wiele dzieł o wiedzy tajemnej. Dziś już nieużywany oczywiście.
Na pomniejszych językach raczej nie będę się skupiał. Ot, pojedyncze nazwy własne, jakieś wspólne brzmienie, by się kupy trzymało. Tyle!

Co już jest?
Nad podstawami świata dopiero ruszam, ale mam w głowie już parę konkretnych pomysłów:
  • Żadna istota boska, niż też stwórca świata, nie będzie nigdzie jawnie obecna.
  • Będzie wiele ras ludzkich, a także inne rozumne istoty, wcale ludźmi nie będące; będą żywe lasy, całe połacie ziemi, nad którymi różnorakie istoty będą panowały.
Mam pewne zamysły mitologiczne. Będą one rozwijane i "upiększane":
  • Chaos i Płomień zaistniały w Nicości, i początkowo starały się nawzajem wyniszczyć, co nic nie dawało. W końcu splotły się by się połączyć, a Światło Płomienia rozbiło Chaos jak lustro, i w drobinkach szkła rozbłysły kaleczące Pustkę Iskry. Z nich to powstały Pierwsze Dusze i pył.
  • Iskry (w liczbie sześciu, być może siedmiu, sześć - ważna liczba w tym świecie) po swym stworzeniu uzyskały świadomość. A jako że posiadały całą moc wszystkiego co istnieje, były wszechpotężne. To one właśnie zlepiły z pyłu i światła świat. Inaczej na Iskry mawia się Iknowie.
  • Iknowie postanowili utworzyć domy dla Dusz, to jest światy. Dusze między sobą już przed stworzeniem światów się między sobą różniły i różne Dusze, w zależności od ich Mądrości, wybierały kolejno następne domy dla siebie. Mam to zamiar w symboliczny sposób opisać. 
  • Po drodze jeden z Iknów (ma mieć braka bliźniaka, ale będzie potężniejszy od niego, jak i całego swoje rodu) stanie po stronie Chaosu i będzie przyczyną wielkiego zła, które spadnie na wielu.
  • Za każdym razem, gdy Iknowie działają wolą, ich siły będą słabnąć.
  • Stworzone zostanie siedem/sześć domów, światów, w którym będą żyły różne dusze. Najmądrzejsze z nich, te, które obrały swoje ciała i swój dom jako pierwsze, popadną w pychę dopuszczając się obrzydliwego i plugawego zła, a ich gatunek prawie doszczętnie się jemu podda.
  • Na innych światach będzie różnie, będą też się one charakteryzowały innymi stworzeniami.
  • Wielki Ikni, ten, który się zbuntuje, zejdzie do Pierwszych, by im pomóc zniszczyć światy i pozwolić na triumf Chaosu. Ci też, w swojej Pysze, zdobędą władzę (w większy lub mniejszy sposób) i na innymi światami. Wielki Ikni jednak zdradzi ich, i spróbuje zniszczyć wszystkie światy. Dojdzie do wielkiej katastrofy, zderzenia wszystkich światów. W celu ich ratunku wszyscy Ikni zdecydują się na połączenie sił, pokonają Wielkiego Złego, choć zmuszeni będą oddać swoją fizyczną postać, a wszystkie światy w swej większości rozpadną się i utworzą jeden wspólny świat. Świat ten będzie zawierał pojedyncze elementy starych światów. Będą to miejsca, w których w czasie katastrofy rozstawiono Kryształy (zwane też Słupami), powstałe w wyniku poświęcenia ciała przez Iknich, wokół których zgromadzili się ludzie (i inne stworzenia), i skąd przeszli na Adnatę.
  • Najmądrzejsi zostaną ukarani, większość z nich przyjmie zohydzoną formę niższych wampirów, czy upiorów, część z nich jedynie, ta, która najbardziej oparła się złu (choć i nie do końca) otrzyma inne ciała - będą to wampiry wyższe. 
  • Przed zniszczeniem światów Wielki Zły przeciągnie na swoją stronę wiele istot, które i potem będą przedstawicielami zła na świecie.
  • Choć Wielki Zły przepadł, to i po nim pozostaną ślady, bo on też oddał część siebie, by jego słudzy przeszli do nowego świata.

Z mitologii to chyba tylko na tyle, są jeszcze inne pomysły, ale to tylko pojedyncze słowa i frazy.

W bonusie jeszcze mapa Adnaty! Póki co jedynie granice z grubsza zarysowane lądów. Będzie na pewno edytowana i przerabiana:
(img)

Jakieś komentarze?

Offline Caraig

• [ˈkaɾɪɣ]
  • Moderator
  • Pomożesze: 204
  • Country: fi
  • Conlangi: immarejski, lutracki
Odp: Adnata
« Odpowiedź #1 dnia: 17 lut 2018, 12:27:37 »
Bardzo, bardzo fajne jak na wstęp! Mimo że oczywiście pomysły znane i wykorzystywane często. Płomień i Chaos kojarzą mi się trochę z Dark Souls, no a Iskry z Odpryskami ze świata cosmere Brandona Sandersona :D
Aż zachciewa mi się uruchomić swój drugi conworld, który chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu.

Offline Kazimierz

• Pomożesze: 142
  • Country: pl
  • Conlangi: kotsowiski, buański
« Odpowiedź #2 dnia: 17 lut 2018, 12:58:20 »
Fajny początek. Jak ty to robisz, że tylko się za coś zabierzesz, a już masz tyle wymyślone? Chociaż nie przepadam za fantasy (mimo, że kiedyś sam tworzyłem taki świat) to ciekaw jestem jak to rozwiniesz.

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #3 dnia: 17 lut 2018, 17:23:33 »
Bardzo, bardzo fajne jak na wstęp! Mimo że oczywiście pomysły znane i wykorzystywane często. Płomień i Chaos kojarzą mi się trochę z Dark Souls, no a Iskry z Odpryskami ze świata cosmere Brandona Sandersona :D
Aż zachciewa mi się uruchomić swój drugi conworld, który chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu.
Wybacz, ale pierwsze słyszę o tych książkach :P
Wbrew pozorom nie jestem wielkim fanem fantasy, lubię Tolkiena, ale i tak jeno jego dobrze zdobiony świat, a Sapkowskiego za świat i wspaniałą fabułę. A tak, to motyw dualizmu jest powszechny, więc jedynie go chcę ująć trochę inaczej :)))
To dobrze, zachęcam!
Fajny początek. Jak ty to robisz, że tylko się za coś zabierzesz, a już masz tyle wymyślone? Chociaż nie przepadam za fantasy (mimo, że kiedyś sam tworzyłem taki świat) to ciekaw jestem jak to rozwiniesz.

Dzięki!
A, widzisz, wszystko robię pod natchnieniem, lubię wszystko co poznałem "powtórzyć sobie" poprzez tworzenie, a to języka, by utrwalić jakaś ciekawą cechę z albo świata i historii, by utrwalić różne inne procesa :)

Offline Caraig

• [ˈkaɾɪɣ]
  • Moderator
  • Pomożesze: 204
  • Country: fi
  • Conlangi: immarejski, lutracki
« Odpowiedź #4 dnia: 17 lut 2018, 18:16:19 »
Akurat Dark Souls to gra :)

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #5 dnia: 17 lut 2018, 22:32:29 »
Toto wiem, ale nie grałem.

Ktoś jakieś pytania ma jeszcze? Miszjo?

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • Pomożesze: 95
  • Country: by
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
  • Conlangi: Лейтаўскі
« Odpowiedź #6 dnia: 18 lut 2018, 20:27:21 »
Na razie za mało jest by o cokolwiek pytać. :p
Póki co całość wygląda jak wprowadzenie do tych książek typu - jeden bohater musi uratować świat przed złem. xd
(img)
Litewski = Białoruski

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #7 dnia: 24 lut 2018, 18:20:33 »
Spoiler for O Źródle Rzeczy:
   O Źródle Rzeczy

Na początku była pustka i nic poza nią nie istniało. W pustce tej zrodził się Płomień i zrodził się wraz z nim Chaos. Płomień zapłonął mocą żywą i biły od niego wielobarwne promienie świateł. Promienie te przebiły pustkę i jasność wypełniła wszystko co było aż po krańce wszechrzeczy i po krańce czasu. Na to jednak i chaos wzburzył się, zapadł się w czerń i pochłonął promienie światła bijące od Płomienia, nastała nieprzenikliwa ciemność, jakby nigdy światła nie było i więcej być nie miało. Wtedy Płomień wzrósł i uderzył z wzdwojoną siłą. Biała światłość wypełniła Chaos, który  to obracał się w proch, by potem wrócić do swojego pierwotnego kształtu pochłaniając światło. I walka trwała ta bez ustatnku, dłużej, niż istnieją wszystkie światy razem łącznie, a Płomień i Chaos wyniszczyły wszystko co zrodziło się w pustce poza nimi do cna, tak, że nie pozostał żadeń po tym ślad.
   Nagle, gdy zdawało się, że Chaos przezwycięży Płomień, ten drugi zabłysnął ogniem tak białym i gorącym, że rozbił Choas na cząstki na kształt szkła, i wszelka materia wypełniła przestreń. Płomień zatriumfował, a światło ponownie wypełniło przestrzenie wszechrzeczy. W pyle i kryształach zamigotały płomyki bladego światła i wielka moc je wypełniła: Tak bowiem zrodziły się w nich dusze, i zbudziło się w nich życie, i wszechrzecz cała życiem zapłonęła, bowiem dusz tych jest nieskończenie wiele.
   I choć Płomień przezwyciężył Chaos i rozbił Jego, to ten nie przestał istnieć, i  mimo że pobity, wciąż wypełniał przestrzenie, lecz dawną moc swą utracił. Wielka moc więc ożywiła się w Płomieniu, a pośrodku przestrzeni przebudził się Żar, który, choć z początku blady i słaby, wybuchnął mocą przeraźliwą i wypełnił wszechrzecz ciepłem i jasnością, które ma ogrzewać całą materię i wszystkie dusze do końca czasów. I tak powstało Słońce.
   Po tym jak w sercu Płomienia zrodziło się Słońce, niektóre kryształy wypełnił podobnym Słonecznemu ogniem i tak stworzone zostały Gwiazdy. Następnie zebrał Płomień pył wypełniający wszechrzecz i stopił go w jednolitą skałę. Ze skały to buchały ognie, to wypływało białe zimno, by wszystko mrozić, więc Płomień dał oddzilne miejsce ogniom, i dał oddzielne miejsce mrozom, by rozdzielone współistnieć mogły. Następnie pomiędzy ogniem a mrozem, pośrodku skały, powstała siedziba dla dusz tak wielka, by wszystkie je pomieścić, a której piękna wyrazić żadna mowa nigdy nie zdoła. I w tej chwili, gdy zręby Pierwszego Świata powstały, opuścił Płomień przestrzeń. Wyłoniły się wtedy też z pustki poteżne Duchy, które Płomień wypełnił swoją mocą i nadał im życie. Tak powstali Ostatni.

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #8 dnia: 9 mar 2018, 15:40:40 »
Co myślicie o, powiedzmy, takich listach z różnych czasów Adnaty? Dla większej immersji, oczywiście. Byłoby dobrze za takie coś się wziąć, czy raczej nudnawa forma?
A jak tak, to może macie jakieś pomysły w jaki sposób do tego przysiąść.

No i czekam na jakieś komentarze na temat wcześniejszego opisu. Rozbudowywuję go dalej, i postaram się, jak nie dziś, to jutro, o dalszy dokładny opis.