Autor Wątek: Ortografia Walijska  (Przeczytany 314 razy)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderator
  • Pomożesze: 861
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
Ortografia Walijska
« dnia: 16 mar 2018, 12:56:19 »
Jako, że zdecydowałem się wziąć za walijski, to zebrałem zasady rządzące ortografią walijską. Wszystko w załączniku, zapraszam!

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1610
  • Country: ck
  • Wiecznie obserwowany
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
Odp: Ortografia Walijska
« Odpowiedź #1 dnia: 16 mar 2018, 14:00:56 »
>Oznacza długą samogłoskę w miejscu, gdzie spodziewano by się samogłoski krótkiej.
>Oznacza krótką samogłoskę, w miejscu, gdzie spodziewano by się długiej samogłoski.

Przypomina to moją propozycję ortografji połabskiej (jeśli chodzi o zapisywanie zredukowańców), którą ty szkalujesz xDDDDDD

Walijska pisownia wygląda strasznie, ale chyba jest w miarę fonetyczna, co nie? Nie to, co irlandzki xDDD
Cieszę się, że ostatnimi czasy wiele dram na forze i dyskordzie odbywa się bez mojego udziału.

Oznacza to, że 10 lat psucia społeczności i jątrzenia nie poszło w las :) Dziękuję!

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderator
  • Pomożesze: 861
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
« Odpowiedź #2 dnia: 16 mar 2018, 14:19:02 »
Wbrew pozorom jest dość mocno przewidywalna, no i, jeżeli wszystkie diakrytyki są na miejscu, to nie trzeba prawie nigdy się bawić w zaglądanie do słowników z wymową (inną sprawą jest to, że takich słowników po prostu nie ma). Drugim plusem jest to, że w walijskim można opuścić praktycznie wszystkie diakrytyki, za wyjątkiem cyrkumfleksów (co i tak z powodzeniem się czyni).

A co do samym przypadków, gdy spodziewamy się krótkiej/długiej samogłoski, a jest inna, to to są zazwyczaj zapożyczenia angielskie etc, więc nie jest to pozbawione sensu.

Ale trzeba przyznać, że mieli finezję ją wymyślając. Ciekawe jaka jest geneza tego f i ff?

Offline Pluur

• Moderator
  • Pomożesze: 291
  • Country: pl
« Odpowiedź #3 dnia: 16 mar 2018, 19:19:55 »
W końcu ktoś uporządkował tą ortografię i dodał ipę :D

Ale trzeba przyznać, że mieli finezję ją wymyślając. Ciekawe jaka jest geneza tego f i ff?
Nie jest to sprawa jakiejś lenicji?