Autor Wątek: Różne szkice...  (Przeczytany 59084 razy)

Offline Widsið

  • Adgarios totias
  • Administrator
  • Pomożesze: 1021
  • Wiadomości: 2744
  • Country: se
  • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #225 dnia: 15 gru 2013, 21:59:46 »
Nie, to akurat był przypadek. Kalka jest w złożeniach ;)

Offline Ghoster

  • لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1070
  • Wiadomości: 2702
  • Country: cn
  • 惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #226 dnia: 15 gru 2013, 22:03:01 »
"Ronā" zatem, miesiąc i księżyc?
(img)

Offline Widsið

  • Adgarios totias
  • Administrator
  • Pomożesze: 1021
  • Wiadomości: 2744
  • Country: se
  • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #227 dnia: 15 gru 2013, 22:04:25 »
Nadal nie ;) Chodzi o "okno", złożone z elementów "wiatr" i "oko", czyli tak jak w pngerm. vindauga > nor. nn vindauge, nor. bm. vindu, ang. window :)

Offline Jątrzeniot

  • Pomożesze: 95
  • Wiadomości: 549
  • Country: pl
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #228 dnia: 17 gru 2013, 03:42:06 »
Fonetyka~fonologia~ortografia do konlangu, który sobię szkicuję.

ALFABET:

Aa Bb Cc Dd Ee Gg Ii Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Tt Uu Xx Yy

+ znaki dodatkowe:
Ââ Êê Îî Ôô Ûû

MONOFTONGI:

[i.] — <i>
[ə] — <e>
[ɯ] — <u>
[o̞] — <o>
[ɑ] — <a>
[ĩ]* — <in>
[ə̃]* — <en>
[ɯ̃]* — <un>
[õ̞]* — <on>
[ɑ̃]* — <an>

* Rozłożona nosowość przed p, t, k, q, m, n, g.

DYFTONGI:

[iw] — <ib>
[əw] — <eb>
[o̞w] — <ob>
[ɑw] — <ab>
[əj] — <ey>
[ɯj] — <uy>
[o̞j] — <oy>
[ɑj] — <ay>

SPÓŁGŁOSKI:

[p] — <p>
[t] — <t>   
[k/c*] — <k>
[q/h*] — <q>
[ʃ]** — <x>
[β] — <b>
[ð] — <d>
[m] — <m>
[n] — <n>
[ŋ/ɲ*] — <g>
[ɫ/l*] — <l>
[ʀ/j*] — <r>
[j] — <y/r*>
[ʔ]*** — <c>

* Przed i.
** Bez palatalizacji, jak polskie sz.
*** Zwarcie krtaniowe zanika przed p, t, k, q wzdłużając następującą spółgłoskę; w swobodnej wymowie niepodwojone nieakcentowane zwarcie krtaniowe zanika także w pozycji interwokalicznej, natomiast podwojone ulega skróceniu.

UWAGI:

– Sylaba ma zawsze budowę CV(C). Jedyną spółgłoską (nie licząc wygłosów dyftongów), która może zamknąć sylabę jest [ʔ].
– Zwarcie krtaniowe ma status fonemu i jest zawsze zapisywane (także w nagłosie).
– Akcent wyrazowy swobodny.
– Akcent inny niż paroksytoniczny zaznacza się przez dodanie cyrkumfleksu nad akcentowaną samogłoską.

PRZYKŁAD:

Qabaxôc luyki rêqirin ga dimen cogî yacpintay cu licconib.
[qɑβɑˈʃo̞ʔˌɫɯjciˈʀəhijiŋːɑˈðimə̃.o̞ˌɲijɑˈpːintɑjɯliˈʔːo̞niw]
« Ostatnia zmiana: 17 gru 2013, 05:03:10 wysłana przez Jątrzeniot »

Offline Dynozaur

  • Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1608
  • Wiadomości: 3585
  • Country: ck
  • Wiecznie obserwowany
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #229 dnia: 17 gru 2013, 10:20:50 »
Qabaxôc luyki rêqirin ga dimen cogî yacpintay cu licconib.
[qɑβɑˈʃo̞ʔˌɫɯjciˈʀəhijiŋːɑˈðimə̃.o̞ˌɲijɑˈpːintɑjɯliˈʔːo̞niw]

Brzmi ghostersko. :P
Cieszę się, że ostatnimi czasy wiele dram na forze i dyskordzie odbywa się bez mojego udziału.

Oznacza to, że 10 lat psucia społeczności i jątrzenia nie poszło w las :) Dziękuję!

Offline Ghoster

  • لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1070
  • Wiadomości: 2702
  • Country: cn
  • 惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #230 dnia: 17 gru 2013, 16:05:17 »
Qabaxôc luyki rêqirin ga dimen cogî yacpintay cu licconib.
[qɑβɑˈʃo̞ʔˌɫɯjciˈʀəhijiŋːɑˈðimə̃.o̞ˌɲijɑˈpːintɑjɯliˈʔːo̞niw]

Brzmi ghostersko. :P
Fake, nie ma gardłowych ani rozróżnienia pięciu rodzajów płynnych bocznych.

Ale fonetyka i ortografia bardzo fajne.
(img)

Offline Fanael

  • Pomożesze: 169
  • Wiadomości: 552
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #231 dnia: 18 gru 2013, 19:36:57 »
Zrobiłem dla zabawy taki tam zestaw fonemów. Spodobało mi się to na tyle, że chyba zrobię z tego język.

Kto zgadnie, na jakim natlangu (luźno) wzorowane?
« Ostatnia zmiana: 18 gru 2013, 20:16:15 wysłana przez Fanael »

Offline Ghoster

  • لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1070
  • Wiadomości: 2702
  • Country: cn
  • 惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #232 dnia: 18 gru 2013, 19:45:55 »
Dostajesz dyplom technika-masażysty.
(img)

Offline Vilène

  • Pomożesze: 732
  • Wiadomości: 2225
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #233 dnia: 18 gru 2013, 19:49:57 »
Ewangelia według świętego Kwadrata:
1 1 Na początku nie było niczego, 2 tylko Fanael pisywał na forum Conlanger. 3 I rzekł Fanael: 4 „niech się stanie zbiór fonemów!". 5 I stał się zbiór fonemów. 6 A Fanael zobaczył, że to było dobre. 7 Tak minął Fanaelowi dzień pierwszy. 8 Więc uznał Fanael 9 iż stworzy z tego język.

Offline Fanael

  • Pomożesze: 169
  • Wiadomości: 552
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #234 dnia: 18 gru 2013, 20:21:45 »
Dostajesz dyplom technika-masażysty.
Jakby to miał być masarz, to miałby pięć razy tyle spółgłosek, z czego 90% byłoby mlaskami :P

Offline Spodnie

  • Kapitan Szwecja
  • Pomożesze: 124
  • Wiadomości: 321
  • Country: pe
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #235 dnia: 18 gru 2013, 21:11:15 »
Koreański?

(Z powodu licznych afrykatów).

Co to jest ów "masarz"?
WE MUST SECURE THE RAPE OF OUR NATION AND A FUTURE FOR IMMIGRANT CHILDREN

Offline Fanael

  • Pomożesze: 169
  • Wiadomości: 552
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #236 dnia: 18 gru 2013, 21:23:38 »
Koreański?
Nie. Nawet nie ten kontynent.

Co to jest ów "masarz"?
Opis na wiki.
« Ostatnia zmiana: 18 gru 2013, 21:35:14 wysłana przez Fanael »

Offline Feles

  • 오야폘도래
  • Pomożesze: 150
  • Wiadomości: 229
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #237 dnia: 19 gru 2013, 16:50:14 »
Taki tam szkic germlangu, który mi się dzisiaj wymyślił.

/m n/ ‹m n
/p t k/ ‹p t c
/f s h/ ‹v s h
/w l r j/ ‹w l r y

 · /w/ staje się [ʋ] przed /i u/
 · /f/ jest w dowolnej wariacji z [v] — [v] pojawia się najczęściej między samogłoskami

/i u/ ‹i u
/eː oː/ ‹ē ō
/ɛ ɐ o/ ‹e a o
/aː/ ‹ā

/ʊ̯eː ʊ̯aː ɪ̯oː ɪ̯aː/ ‹oē oā eō eā

 · /uw ij/ są zazwyczaj realizowane jako [uː iː]
 · ponadto ‹-ui› jest wymawiane jako [u̯i] w 3. osobie l. pojedynczej czasowników III koniugacji

--

Odmiana przykładowego rzeczownika:
(sg // pl)

ōw "pies"

forma określona:
 N. ōwi // ōwis
 G. ōwe // ōwes
 D. ōw // ōweōs
 A. ōw // ōweās

forma nieokreślona:
 N. ōwā // ōwās
 G. ōwana // ōwanes
 D. ōwanō // ōwanōs
 A. ōwanā // ōwanās

forma posesywna 1sg:
 N. ōwmeā // ōwmeās
 G. ōwmena // ōwmenes
 D. ōwmenō // ōwmenōs
 A. ōwmenā // ōwmenās

forma posesywna 2sg:
 N. ōweā // ōweās
 G. ōwena // ōwenes
 D. ōwenō // ōwenōs
 A. ōwenā // ōwenās

forma posesywna 1pl:
 N. ōwōs // ōwōsis
 G. ōwōsa // ōwōses
 D. ōwōsō // ōwōsōs
 A. ōwōsā // ōwōsās

forma posesywna 2pl:
 N. ōwiv // ōwivis
 G. ōwiva // ōwives
 D. ōwivō // ōwivōs
 A. ōwivā // ōwivās

forma posesywna 3sg/pl:
 N. ōwes // ōwesis
 G. ōwese // ōweses
 D. ōweseō // ōweseōs
 A. ōweseā // ōweseās

forma posesywna zwrotna:
 N. ōwseā // ōwseās
 G. ōwsena // ōwsenes
 D. ōwsenō // ōwsenōs
 A. ōwsenā // ōwsenās

--

Odmiana przykładowego czasownika:
(formą słownikową jest 3. osoba l. mnogiej)

ocā "zwiększać"
haryā "wieźć, wieść"
riyoā "lubić, kochać"

formy bez obiektu:
 1sg. ocu, haryu, riyu
 2sg. ocis, haris, riyus
 3sg. oci, hari, riyui
 1pl. ocō, har, riyō
 2pl. ociw, hariw, riyuw
 3pl. ocā, har, riy

formy z obiektem w 1sg:
 1sg. —
 2sg. ocismi, harismi, riyusmi
 3sg. ocimi, harimi, riyuimi
 1pl. ocōmi, haryōmi, riyōmi
 2pl. ociwmi, hariwmi, riyuwmi
 3pl. ocāmi, haryāmi, riyoāmi

formy z obiektem w 2sg:
 1sg. ocuwi, haryuwi, riyuwi
 2sg. —
 3sg. ociwi, hariwi, riyuiwi
 1pl. ocōwi, haryōwi, riyōwi
 2pl. —
 3pl. ocāwi, haryāwi, riyoāwi

formy z obiektem w 1pl:
 1sg. ocuō, haryuō, riyuō
 2sg. ocisō, harisō, riyusō
 3sg. ociō, hariō, riyuiō
 1pl. —
 2pl. ociwō, hariwō, riyuwō
 3pl. ocā, haryā, riyoā

formy z obiektem w 2pl:
 1sg. ocuvi, haryuvi, riyuvi
 2sg. —
 3sg. ocivi, harivi, riyuivi
 1pl. ocōvi, haryōvi, riyōvi
 2pl. —
 3pl. ocāvi, haryāvi, riyoāvi

formy z obiektem w 3sg/pl:
 1sg. ocuy, haryuy, riyuy
 2sg. ocisiy, harisiy, riyusiy
 3sg. ociy, hariy, riyuiy
 1pl. ocōy, haryōy, riyōy
 2pl. ociwiy, hariwiy, riyuwiy
 3pl. ocāy, haryāy, riyoāy

formy zwrotne:
 1sg. ocusi, haryusi, riyusi
 2sg. ocisi, harisi, riyusi
 3sg. ocisi, harisi, riyuisi
 1pl. ocōsi, haryōsi, riyōsi
 2pl. ociwsi, hariwsi, riyuwsi
 3pl. ocāsi, haryāsi, riyoāsi
(img)

Offline Noqa

  • Pomożesze: 678
  • Wiadomości: 2458
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #238 dnia: 19 gru 2013, 20:19:18 »
Poproszę te formy w formacie morfologii generatywnej.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Toivo

  • Pomożesze: 210
  • Wiadomości: 488
  • Country: fi
  • Conlangi: wigierski
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #239 dnia: 20 gru 2013, 00:31:32 »
Germlangu? Skąd wziąłeś te rdzenie?