Autor Wątek: Conlangerowy Wikisłownik  (Przeczytany 5944 razy)

Offline LucasEasedUp

• Pomożesze: 0
  • Country: pl
Conlangerowy Wikisłownik
« dnia: 20 sty 2012, 15:48:53 »
Ostatnio przeglądając Wiktionary wpadłem na pewien pomysł (mam nadzieję, że trafiony) -- Conlangerowy Wikisłownik (czy jakby to tam się nazywało). Co o tym myślicie? :) Encyklopedię conlangową mamy, to może i słownik by się przydał?

Technicznie nie byłoby to trudne, bo Wiktionary opiera się przecież na tym samym silniku co Wikipedia. Jest tylko jeden problem z wykorzystaniem MediaWiki jako słownika -- wielkość pierwszej litery w nazwie strony nie jest rozróżniana i zawsze na dużą zamieniana (hehe, zrymowało mi się :D). Ale to, mam nadzieję, dałoby się naprawić jakimś pluginem (choć nie wiem jeszcze jakim), a jak nie, to pozostaje modyfikowanie samego silnika.

Kto jest za?

P.S. Mógłbym chętnie pomóc w moderacji, gdyż mam trochę doświadczenia z Wikisłownikiem, a sam nawet zacząłem prowadzić swój do własnych conlangów, który jest niestety jeszcze w powijakach.

Offline Feles

• 오야폘도래
  • Pomożesze: 149
Odp: Conlangerowy Wikisłownik
« Odpowiedź #1 dnia: 20 sty 2012, 15:58:36 »
Jest angielski contionary.  Mieliśmy też polską wersję, ale nie przenieśliśmy jej na nowy serwer.
(img)

Offline LucasEasedUp

« Odpowiedź #2 dnia: 20 sty 2012, 16:27:57 »
Jest angielski contionary.
Ale hostowany na wikia.com. Nie znosze Wikia. Interfejs -- nieintuicyjny i wszystko w ogóle takie jakieś dziwne...

Mieliśmy też polską wersję, ale nie przenieśliśmy jej na nowy serwer.
Ooo, może warto byłoby przenieść? Podrzuciłbyś mi link?

Offline tob ris tob

• estas mi esperantisto
  • Pomożesze: 68
  • h [h], ch [χ]
  • Conlangi: niekończąca się seria porażek
« Odpowiedź #3 dnia: 20 sty 2012, 17:05:53 »
Ja myślę, że Conlanger's Dictionary jest fajny, bo jest przejrzysty, prosty, można słownik importować i eksportować, przeglądać dzieła innych użytkowników... Dla mnie OK. ;-)
Dzień dobry :-)

Offline Vilène

• Pomożesze: 731
« Odpowiedź #4 dnia: 20 sty 2012, 17:11:00 »
Ostatnio przeglądając Wiktionary wpadłem na pewien pomysł (mam nadzieję, że trafiony) -- Conlangerowy Wikisłownik (czy jakby to tam się nazywało). Co o tym myślicie? :) Encyklopedię conlangową mamy, to może i słownik by się przydał?
A nie możesz po prostu na wiki założyć strony typu "Słownik języka cipcipańskiego" czy "Słownik cipcipańsko-polski"? Czy wrzucanie każdego słowa do osobnego artykułu naprawdę ma jakąś wielką przewagę w stosunku do jednej listy...?

Offline LucasEasedUp

« Odpowiedź #5 dnia: 20 sty 2012, 17:49:22 »
A nie możesz po prostu na wiki założyć strony typu "Słownik języka cipcipańskiego" czy "Słownik cipcipańsko-polski"? Czy wrzucanie każdego słowa do osobnego artykułu naprawdę ma jakąś wielką przewagę w stosunku do jednej listy...?
W sumie, też jakieś wyjście...

Offline Feles

• 오야폘도래
« Odpowiedź #6 dnia: 20 sty 2012, 18:50:26 »
Ooo, może warto byłoby przenieść? Podrzuciłbyś mi link?
Też na Wikii, niezdedy.
(img)

Offline Towarzysz Mauzer

• Administrator
  • Pomożesze: 493
  • Country: se
    • Tłumaczenia serbsko-polskie, chorwacko-polskie, bośniacko-polskie
« Odpowiedź #7 dnia: 20 sty 2012, 22:08:09 »
Ba, mnie zawsze się wydawało, że edytowanie haseł na Wikisłowniku jest bardzo niewygodne. To nie to, co dłuższe artykuły Wikipedii.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Canis

• Moderator
  • Pomożesze: 607
  • Country: gl
  • Uliczny kundel
  • Conlangi: ahtialański, aswa, ilijski, ayu
« Odpowiedź #8 dnia: 20 sty 2012, 23:03:24 »
Ja myślę, że Conlanger's Dictionary jest fajny, bo jest przejrzysty, prosty, można słownik importować i eksportować, przeglądać dzieła innych użytkowników... Dla mnie OK. ;-)
Całkiem fajne. Założyłem słownik mery bety.
http://cd.langwiki.info/search/MB
(img)

Offline tob ris tob

• estas mi esperantisto
  • Pomożesze: 68
  • h [h], ch [χ]
  • Conlangi: niekończąca się seria porażek
« Odpowiedź #9 dnia: 20 sty 2012, 23:19:19 »
Założyłem słownik mery bety.
Gratulacje! To pierwszy słownik (nie licząc mojego, niepublicznego i już usuniętego) języka, który nie jest zapisywany łacinką!
Taa... Czasem wydaje mi się, że Europejczycy (zwłaszcza ci zachodni) są przewrażliwieni na swoim punkcie...
Dzień dobry :-)

Offline Vilène

• Pomożesze: 731
« Odpowiedź #10 dnia: 20 sty 2012, 23:58:58 »
> Pronunciation is written in IPA instead of X-SAMPA.
> używa to domyślnie X-SAMPY

Niech będą oni potępieni na wieki.

Offline Canis

• Moderator
  • Uliczny kundel
« Odpowiedź #11 dnia: 21 sty 2012, 10:45:22 »
Założyłem słownik mery bety.
Gratulacje! To pierwszy słownik (nie licząc mojego, niepublicznego i już usuniętego) języka, który nie jest zapisywany łacinką!
Niestety, pismo khmerskie użytkownikom Windowsa XP wyświetla się nieprawidłowo, więc tym i tak nic nie pomoże...

Proponuję blackout conlangera w proteście przeciwko X-SAMPIE.

Skuteczność śmieszna, ale mi ulży.
« Ostatnia zmiana: 21 sty 2012, 10:50:00 wysłana przez Canis »
(img)

Offline LucasEasedUp

« Odpowiedź #12 dnia: 21 sty 2012, 18:22:24 »
:( Czuję się teraz jak taki newbie, który nie znając środowiska próbuję innym wcisnąć coś nowego. A Ci "bombardują" go, mówiąc, że to do czego przywykli jest lepsze i "proste ale jare". Am I right?

Offline Feles

• 오야폘도래
« Odpowiedź #13 dnia: 21 sty 2012, 20:03:28 »
Nù, formuła Wikisłownikowa ma też pewne zalety - łatwiejsze porównywanie słów z różnych języków, prezentacja odmian, słów pokrewnych, rdzeni z protojęzyka itp.

N'ale mogłeś sobie chociaż darować ten spam. Chyba każdy zainteresowany potrafi odróżnić IPĘ od SAMPY.
(img)

Offline Canis

• Moderator
  • Uliczny kundel
« Odpowiedź #14 dnia: 21 sty 2012, 20:11:25 »
Jak jest o czym pisać, np. etymologia, specjalne użycie, ciekawostki historyczne, to zdecydowanie lepiej mieć cały artykuł o jednym słowie. Ale o większości naszych słów w sumie nie ma czego pisać, więc wystarczy zrobić spis i w razie jakiegoś dobrego słowa, faktycznie utworzyć o nim specjalny artykuł.

Doceniam za to pomysł. Gdy wcześniej padła propozycja Wikisłownika, byłem głęboko za nią. Niestety, nie przyjęła się specjalnie u nas. :<
(img)