Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 209495 razy)

Offline Obcy

• Loof þän Semien onn þän Horden!
  • Pomożesze: 290
  • Vourfäirer ƨ̆ermaneslands
  • Conlangi: astralogermański, szemierski, istanbudzki, senderoski, chatyński, haureński, szapiencki, nissidzki
Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #3330 dnia: 14 mar 2018, 18:05:29 »
To uporczywe twierdzenie, że literacki serbochorwacki ma 7 przypadków, kiedy tak naprawdę ma 6 (miejscownik zlał się z celownikiem, jest tak samo szczątkowy [jeśli nie bardziej], co rosyjski "miestny").

1. Tradycja.
2. Niektóre dialekty mają inne końcówki, zwłaszcza pewne dialekty czakawskie.
3. Trochę rzeczowników jednosylabowych pochodzących z paradygmatu C ma inną intonację.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1556
  • Country: ck
  • Wiecznie obserwowany
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #3331 dnia: 14 mar 2018, 18:09:42 »
1. Przy podejściu deskryptywnym ten punkt jest inwalidą.
2. Nie mówimy tutaj o djalektach, tylko standardzie. Djalekta mogą mieć więcej/mniej przypadków, to nic dziwnego.
3. A więc pewnie mniej więcej tyle, które w rosyjskim mają мѣстный, a raczej mało kto mówi o siedmiu przypadkach w rosyjskim.

Gdyby słuchać się tradycji w takich sprawach, to równie dobrze można powiedzieć, że polski ma liczbę podwójną, tylko w większości przypadków formy się zlały z liczbą mnogą xDDDDDDDD ochłejt, chyba użyłem zakazanego argumentu z mojej sygnatury. Żegnaj nowy przybyszu xD
« Ostatnia zmiana: 14 mar 2018, 18:25:25 wysłana przez 密豪 »
Cytat: Widsið
Dynozaur zbanowany na 30 dni.
Jeśli ban nie spowoduje poprawy, będziemy ograniczać dostęp. Jeśli ograniczenie dostępu nie pomoże, skasujemy konto razem z pełną historią wiadomości i wątków.

Tutaj Widsith pokazał o co mu chodzi naprawdę. Zbanowanie mnie to pestka, jemu zależy na usunięciu wszystkich moich postów. Dlaczego? Bo gardzi mojemi inicjatywami, zwłaszcza tem, co związane ze zmianami nazw miejscowych, bo uważa to za "szuryzm", oszołomstwo. Chcecie, aby cała moja wieloletnia praca, związana z odkłamywaniem toponimji obróciła się w gówno? NO TO POPIERAJCIE SOBIE DALEJ WIDSITHA!

Offline Obcy

• Conlangi: astralogermański, szemierski, istanbudzki, senderoski, chatyński, haureński, szapiencki, nissidzki
« Odpowiedź #3332 dnia: 14 mar 2018, 18:34:47 »
Rosyjski też ma liczbę podwójną XDDDDD Kilka rzeczowników przy liczebnikach łączących się z dopełniaczem liczby pojedynczej zmienia akcent: два шара́, два шага́, два часа́, два ряда́, w dodatku wszystkie takie formy liczebnikowe biorą czasem liczbę mnogą przymiotnika, a nie pojedynczą :)
« Ostatnia zmiana: 14 mar 2018, 18:39:08 wysłana przez Obcy »

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderator
  • Pomożesze: 830
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
« Odpowiedź #3333 dnia: 14 mar 2018, 22:22:54 »
Białoruskie "атказваць". Wybacz, Żmudzinie!

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • Pomożesze: 86
  • Country: by
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
  • Conlangi: Лейтаўскі
« Odpowiedź #3334 dnia: 14 mar 2018, 22:47:25 »
Oj ty Żydzie niedobry! xD Dałem ci na dyskordzie odpowiedź skąd powstało. :P I аДказваць.
« Ostatnia zmiana: 14 mar 2018, 23:20:18 wysłana przez マシオ »
(img)
Litewski = Białoruski

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 817
  • Country: pl
« Odpowiedź #3335 dnia: 26 mar 2018, 10:51:24 »
andoniedźwiedź
koticzak

Naprawdę, polskie nazwy biologiczne zeszły na złą drogę.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #3336 dnia: 26 mar 2018, 20:11:35 »
andoniedźwiedź
koticzak

Naprawdę, polskie nazwy biologiczne zeszły na złą drogę.

Pruthenja, maczałeś w tym palce? xDDDDDDDDDDD
Jeśli ban nie spowoduje poprawy, będziemy ograniczać dostęp. Jeśli ograniczenie dostępu nie pomoże, skasujemy konto razem z pełną historią wiadomości i wątków.

Tutaj Widsith pokazał o co mu chodzi naprawdę. Zbanowanie mnie to pestka, jemu zależy na usunięciu wszystkich moich postów. Dlaczego? Bo gardzi mojemi inicjatywami, zwłaszcza tem, co związane ze zmianami nazw miejscowych, bo uważa to za "szuryzm", oszołomstwo. Chcecie, aby cała moja wieloletnia praca, związana z odkłamywaniem toponimji obróciła się w gówno? NO TO POPIERAJCIE SOBIE DALEJ WIDSITHA!

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #3337 dnia: 26 mar 2018, 20:18:03 »
Nie, ale widzę, że nie tylko ja mam takie poczucie humoru :P

Ale Andoniedźwiedzia mi szanować.

Offline Obcy

« Odpowiedź #3338 dnia: 27 mar 2018, 17:15:33 »
Przy dworcu MZK w moim pobliskim mieście widnieje znak o takiej treści: "Wieża Wrocławska / Wroclawski věž". Co za rak i niedouczenie!...

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #3339 dnia: 5 kwi 2018, 17:24:57 »
Kropka po cudzysłowie.
"Ble ble ble". Bez sensu. Przecież chodzi o to, że cudzysłów ogranicza daną wypowiedź. Tłumaczenia o tym, jak bardzo kropka musi być na końcu są idiotyczne. Z dużej litery zaczynamy wszakże, więc co?
B"le ble ble".

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #3340 dnia: 6 kwi 2018, 09:57:29 »
Brak nazwy na trwającą dekadę.

Skoro normatywistom tak wadzą "lata dziesiąte" (niby dlatego, że w liczebnikach 11, 12, 13 it.p. nie ma słowa "dziesięć" - to jest podobno tym wielkim problemem), to w takim razie czemu by nie mówić "lata naste"?

"Nasty" i tak już od dawna funkcjonuje jako samodzielny morfem. Zaprzeczenie temu to zaprzeczenie istnieniu nastolatków (chociaż sam bym wolał, żeby nie istnieli xDDD)...

RJP jak zwykle robi wszystko, aby standardowy język polski był totalnie niepraktyczny w użyciu.
« Ostatnia zmiana: 6 kwi 2018, 14:01:23 wysłana przez Dynozaur »

Offline Obcy

« Odpowiedź #3341 dnia: 6 kwi 2018, 12:36:32 »
Właśnie wstyd, tym bardziej że Niemcy lata 2000-2009 nazywają "nuller Jahre", choć nigdzie się nie pojawia "null". Podobnie są "zehner Jahre" na lata 2010-2019, choć tam się też mieści "elf" i "zwölf".

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #3342 dnia: 6 kwi 2018, 13:46:19 »
Prościej skrytykować że hurr durr niepoprawne niż zaproponować coś sensownego. Skłaniałbym się do lat dwutysięcznych, dwa tysiące dziesiątych, jako najzrozumialszych opcji w języku mówionym.

EDIT: poza tym 1) etymologicznie w naście jest słowo „dziesięć” 2) i tak nazywa się od roku z zerem na końcu: 1970, 1980, 1990.
« Ostatnia zmiana: 6 kwi 2018, 13:53:21 wysłana przez Wedyowisz »

Offline pipipipi

• Pomożesze: 3
« Odpowiedź #3343 dnia: 6 kwi 2018, 21:09:47 »
Prościej skrytykować że hurr durr niepoprawne niż zaproponować coś sensownego. Skłaniałbym się do lat dwutysięcznych..., jako najzrozumialszych opcji w języku mówionym.
"Lata dwutysięczne" wskazują bardziej na przedział 2000-2999, więc tak średnio by pasowały, chyba, że na określenie tysiąclecia (no ale nie o tym mowa). Zerowe i naste/dziesiąte - od zawsze na tak.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #3344 dnia: 6 kwi 2018, 22:32:44 »
Prościej skrytykować że hurr durr niepoprawne niż zaproponować coś sensownego. Skłaniałbym się do lat dwutysięcznych..., jako najzrozumialszych opcji w języku mówionym.
"Lata dwutysięczne" wskazują bardziej na przedział 2000-2999, więc tak średnio by pasowały, chyba, że na określenie tysiąclecia (no ale nie o tym mowa). Zerowe i naste/dziesiąte - od zawsze na tak.

Tylko po cholerę używać tego w sensie 2000-2099 czy 2000-2999 jak są ugruntowane „21. wiek” i „trzecie tysiąclecie” — nikt nie używa *lata tysięczne w żadnym z analogicznych znaczeń (a rok w jedną czy drugą w tej skali nie robi różnicy). Dla mnie sama konstrucja lata któreś sugeruje, że idzie o dekadę, a nie co innego.

Lata zerowe nie przekonują, bo w nazwach lat 2000-2009 nie wymawia się żadnego „zero” — zapewne dlatego jest to określenie mało popularne.