Autor Wątek: Język zapadni  (Przeczytany 12361 razy)

Offline Jarobor

• Pomożesze: 4
Odp: Język zapadni
« Odpowiedź #45 dnia: 18 sty 2015, 22:35:33 »
O, siódmy bez reakcji. Przerywam milczenie.

Imponujące!

Żałuję, żem za mało kompetentny, aby przyczepić się bezpośrednio do języka.
Podoba mi się fleksja imienna. Partytyw i prepositjonalis - one naprawdę mogłyby wyodrębnić się w sposób niemotywowany obcymi wpływami na samym tylko gruncie słowiańskim? (bo tak Cię zrozumiałem)
Bardzo brakuje mi kontekstu geo-historycznego. Jak wyobrażałbyś sobie warunki, w których język mógłby powstawać, gdyby był naturalny? Nie mogę doczekać się mapki Zapadki.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderator
  • Pomożesze: 843
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
« Odpowiedź #46 dnia: 19 sty 2015, 00:33:05 »
O, siódmy bez reakcji. Przerywam milczenie.
Dziękuję bardzo, Wreszcie ktoś miał jaja :D
Imponujące!
Dzięki, starałem się jak mogłem.
Żałuję, żem za mało kompetentny, aby przyczepić się bezpośrednio do języka.
Lepiej coś pisać, niż milczeć, bo tak, najwyżej błędy wskażą, to człowiek się nauczy, a nie będzie stał w jednym miejscu.
Podoba mi się fleksja imienna. Partytyw i prepositjonalis - one naprawdę mogłyby wyodrębnić się w sposób niemotywowany obcymi wpływami na samym tylko gruncie słowiańskim? (bo tak Cię zrozumiałem)
Partytyw i prepositjonalis posiada język rosyjski. Ogólnie rzecz biorąc, język miał być z jednej strony strasznie konserwatywny, a z drugiej strony innowacyjny w dziwnych polach, przez co fleksja imienna jest rzeczywiście rozbudowana.
Bardzo brakuje mi kontekstu geo-historycznego. Jak wyobrażałbyś sobie warunki, w których język mógłby powstawać, gdyby był naturalny? Nie mogę doczekać się mapki Zapadki.
Kraj ten ma znajdować się mniej więcej na Zachód od Łużyc, być w miarę duży. Jak mamy tę mapę, to są obszary saksońskiego i turyńskiego (oczywiście, saksoński bez Łużyc), plus najbliższe tereny, od północy niemieckie osadnictwo, ale dość nie za mocne, bo zaraz za nim wzdłuż morza język dzierzyński, a ze wschodu połabski.

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1067
  • Country: cn
  • 惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
« Odpowiedź #47 dnia: 19 sty 2015, 11:41:51 »
Nie ma komentarzy, bo, powiedzmy sobie szczerze, to slawlang. I prezentujesz go wciśniętymi na wiki, ale wciąż tabelkami. Ogarnąłem te wszystkie tabelki i cóż: nic, czego nie byłoby już w konlangach innych, a przecież istnieniem prostego zaimka określonego się zachwycać nikt nie będzie. W swojej konstrukcji język jest bardzo podobny do reszty słowiańskich i w tym właśnie rzecz - trudno komentować takie coś, gdy przecież każdy z nas słyszał już o rosyjskim, czeskim czy bułgarskim. A te języki przecież żyją, rozwijają się i przez to są nieco ciekawsze. W zapadnim niestety żadnych porządnych tłumaczeń ani nagrań nie uświadczyłem, więc tym bardziej nie ma czego komentować. Ze swojej strony dodam, że diakrytykoza bije po oczach, i to bardzo.

Zawsze warto się postawić w pozycji komentującego i zastanowić nad tym, czy jest faktycznie co komentować. Jak ktoś wymyśli coś nowego i świeżego czy przetłumaczy i, oby, nagra kawałek tekstu, to z góry można liczyć na jakieś pochwały. Ale konlangi z tysiącami tabelek już widzieliśmy - nie mówię tego złośliwie, po prostu staram się usprawiedliwić brak odzewu.
« Ostatnia zmiana: 19 sty 2015, 11:43:50 wysłana przez Ghoster »
(img)

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #48 dnia: 19 sty 2015, 12:02:02 »
Wiem, wiem.
Jak mówiłem, ten język ma być slawlęgiem, który by mógł być, no i tyle. Nic dziwniejszego, nic mega nadzwyczajnego.

Offline Henryk Pruthenia

• Moderator
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #49 dnia: 17 lut 2015, 00:54:28 »
Chciałbym poinformować wszystkich, że Rzeczywistość językowa zapadszczyzny, czyli gramatyka tegoż języka, posiada już czternaście stron, w tym 6 litego tekstu. Udało się też mi sporządzić spis treści, który póki co jest naprawdę przydatnym szkieletem dla dalszych prac.
Życzcie mi uporu, by te bezsensowne dzieło ukończyć xD.

Offline ArturJD

• Piewca tabel
  • Pomożesze: 126
  • Country: pl
  • Baroque
  • Conlangi: Tjevango
« Odpowiedź #50 dnia: 17 lut 2015, 21:28:28 »
Życzę! Na chwałę abstrakcyjności tworzenia sztucznych slawlangów!
(img)