Autor Wątek: Peie  (Przeczytany 3170 razy)

Vilén

• Gość
Peie
« dnia: 31 sie 2011, 20:40:07 »
Peie to taki ostatnio „wymyślony” przeze „mnie” auxlangowaty twór, którego nazwa jest skrótem od paneuroindoeuropejski, co oznacza, że teoretycznie miałby być przeznaczony dla użytkowników języków indoeuropejskich używanych w Europie (w skrócie będę je nazywał eu-IE). „Auxlangowaty twór”, bo po pierwsze nikt nie ma zamiaru go promować jako auxlangu, po drugie, niektóre rzeczy są mało auxlangowate…

W każdym razie, inspiracją dla tworzenia tego języka było dynozaurowe dynoesperanto… a konkretnie, jego tendencja do używaniu słów greckich tam, gdzie inne euroklony mają bez sensu łacińskie. Otóż, język opiera się na założeniu, że słownictwo brane jest z cząstek wyrazów greko-łacińskich, które zostały pozapożyczane przez jakieś 90% języków eu-IE… które często są właśnie greckie, a nie łacińskie. W końcu, łatwiej zrozumieć, że słowo na krew to hemo, bo występuje np. w wyrazie „hemoglobina” (a każde dziecko wie, że hemoglobina to coś związanego z krwią), niż np. sange, które poza językami romańskimi z niczym się nie kojarzy (znacie jakieś zapożyczenie greko-łacińskie w polskim, które zawiera cząstkę derywowaną z łacińskiego sanguis? nie? no właśnie).

Możecie myśleć o tym języku jako o takim dalekim krewnym interlinguy, tylko nie tak romano-centrycznym, i bardziej schematycznym niż naturalistycznym. Oczywiście, słowa nie będą tylko greko-łacińskie, jeżeli większość języków eu-IE posiada jakieś zapożyczenie (np. futbol) z innego języka (np. angielskiego), to słowo będzie i w Peie. Niektóre słowa postaram się też wywieść z PIE, jeżeli poprzednie metody nie zdadzą egzaminu.

Ponieważ za dużo już się rozpisałem, na razie, tylko krótka fonologia z alfabetem:

a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u v w y z (ch sh)
[a b tʃ d e f g h i ʒ k l m n o p r s t u v w j z (x ʃ)]

+ y między spółgłoskami = [y]

Tak, wiem że z c : ch i s : sh jest pewna asymetria, ale nie mogłem wymyśleć nic lepszego.

PS. Niestety, słowo „język” w Peie to lingwa, bo łac. linguistica.
« Ostatnia zmiana: 31 sie 2011, 20:49:30 wysłana przez Ⓐ Vilén »

Offline Towarzysz Mauzer

• Administrator
  • Pomożesze: 493
  • Country: se
    • Tłumaczenia serbsko-polskie, chorwacko-polskie, bośniacko-polskie
Odp: Peie
« Odpowiedź #1 dnia: 31 sie 2011, 21:14:18 »
(znacie jakieś zapożyczenie greko-łacińskie w polskim, które zawiera cząstkę derywowaną z łacińskiego sanguis? nie? no właśnie).
Sangwinik!

Ortografia nie utrafia w moje gusta estetyczne, ale liczę i czekam na ładny słowozbiór.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Lukas

• Pomożesze: 22
  • Country: pl
  • Conlangi: ingustijski, rejsz,  dejski, sandyjski, leski, snejkaski, iberski
« Odpowiedź #2 dnia: 13 mar 2015, 19:50:32 »
Dawno już był ostatni post, a słowzbioru niet. Czemuż to?

Offline Vilène

• Pomożesze: 732
« Odpowiedź #3 dnia: 13 mar 2015, 21:55:10 »
Dawno już był ostatni post, a słowzbioru niet. Czemuż to?
Może dlatego że język już dawno porzucony? I nie, nie możesz go przejąć.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1606
  • Country: ck
  • Wiecznie obserwowany
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #4 dnia: 13 mar 2015, 23:34:48 »
Kek, dopiero teraz się skapnąłem, że to Kiwatkowski xD
Cieszę się, że ostatnimi czasy wiele dram na forze i dyskordzie odbywa się bez mojego udziału.

Oznacza to, że 10 lat psucia społeczności i jątrzenia nie poszło w las :) Dziękuję!

Offline ArturJD

• Piewca tabel
  • Pomożesze: 126
  • Country: pl
  • Baroque
  • Conlangi: Tjevango
« Odpowiedź #5 dnia: 14 mar 2015, 14:38:38 »
O! Vilen żyje :D
(img)

Offline Canis

• Moderator
  • Pomożesze: 612
  • Country: gl
  • Uliczny kundel
  • Conlangi: ahtialański, aswa, ilijski, ayu
« Odpowiedź #6 dnia: 16 mar 2015, 09:25:44 »
Sorry, zapomniałem hasła do jego konta, ale pogrzebałem w szufladzie i znalazłem.
(img)

Offline Vilène

• Pomożesze: 732
« Odpowiedź #7 dnia: 20 mar 2015, 22:41:00 »
Nie, po prostu wreszcie dostałam pozwolenie na Internet tam na dole.