Lejtowie

Z Conlanger
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Lejtowie (lejt. Лейтао) - rasa humanoidalna zamieszkująca kraj Lejtawy oraz spotykana w całym Zielonym Lesie w świecie Abstraktu.

Spis treści

Wygląd

Dorosły Lejt wygląda jak 16 letni urodziwy i szczupły człowiek. Ma szpiczaste uszy i kolorowe, motyle skrzydła. Włosy i oczy są w każdym możliwym kolorze kwiatów. U każdego występuje heterochromia. Długość włosów niezależnie od płci waha się od końcówki szyi w dół aż do ud. Mężczyźni są wzrostu ok. 150-160 cm, zaś kobiety ok. 145-155 cm.

Lejtowie w strojach tradycyjnych.

Biologia i obyczaj

Długość życia Lejtów wynosi 300 lat. Od narodzin do 16 roku życia jest się dzieckiem, ciało wtedy też cały czas rośnie. Żyje się wtedy wraz ze swoimi rodzicami. Proces starzenia zatrzymuje się w wieku 16 lat. Wtedy też osiąga się dojrzałość płciową choć dalej jest się jeszcze bezpłodnym. Od 16 roku życia Lejtowie stają się nastolatkami i opuszczają dom rodzinny. Wtedy też muszą wybrać co chcą robić w życiu i zapisać się do odpowiedniego cechu, gdzie będą kształcić się do dorosłości, a więc do 100 lat. W wieku 100 lat Lejtowie stają się formalnie dorośli. Ich ciało staje się też wtedy płodne i pozostaje takie do 200 lat. Lejtowie rozmnażają się płciowo tak samo jak ludzie. Jako dorosły, Lejt kończy naukę w cechu i podejmuję pracę w zawodzie z reguły mając już wtedy własny dom. Społeczeństwo jest monogamiczne. Zainteresowanie płcią przeciwną rozpoczyna się ok 70-80 roku życia. Gdy dwie osoby się w sobie zakochają, biorą ślub i pozostają ze sobą już do końca życia. Każda Lejta może urodzić maksymalnie 2 dzieci. Stosunek do rodziców jest nieco luźniejszy niż u ludzi. Od momentu stania się nastolatkiem nie mieszka się już nigdy więcej ze swoimi rodzicami. Jest się świadomym pokrewieństwa i dalej utrzymuje kontakt, acz nieco rzadziej niż robią to ludzie. Lejtowie są szczupli dzięki dobrze rozwiniętemu metabolizmowi.

Umiejętności specjalne

Skrzydła zapewniają umiejętność lotu. Prócz tego rasa ta ma też silne predyspozycje magiczne co czyni z nich bardzo dobrych magów. Każdy Lejt potrafi też wyczuć aurę żywego stworzenia, która informuje o wieku, mocy magicznej, płci i stanie zdrowia.

Magia

Słabości

Ubiór

Mitologia i wierzenia

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Języki i światy
Obsługa
Narzędzia