słowiańskie

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Wrzesień 05, 2011, 01:00:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

lehoslav

Cytat: Dynozaur w Styczeń 30, 2012, 19:32:54
Pytanie kieruję raczej do Lechosława, bo do kogóż by innego...

Czy istnieją jakiekolwiek dostępne za darmo opracowania nt. djalektologji łużyckiej (jakkolwiek martwa by ona nie była)?

Coś za darmo na Łużycach?? Zapomnij! :D
Co by Cię konkretnie interesowało? Książka typu "Dialektologia łużycka" nie istnieje, jakby co. Jest za to atlas na przykład. Są monograficzne opracowania niektórych dialektów.
  •  

Dynozaur

#91
Głównie interesują mnie jakieś djalektalne dywergencje w rzeczach typu liczba podwójna, czasy. Ogólnie, bardziej pod kątem morfologji, mniej fonetyki (jak to ja).

Bo w pewnym (podrzuconym zresztą w temacie o połabskim) opracowaniu, przeczytałem, że jakieś łużyckie narzecze zachowało pierwotny zaimek 1 os. du. *vě w postaci "wi". I w takim układzie, chciałbym też wiedzieć jak wygląda w tymże djalekcie forma zaimka 2 os. du i inne formy dualne.

No i mam od pewnego czasu taką manję - szukanie archaizmów w djalektologji.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

patka chorwatka



czy ktoś na odwilż mówi ulga?
  •  

Wedyowisz

Nie spotkałem się, ale dawniej w polskim ulga miała chyba jakieś konotacje hydrologiczne (pospolite są nazwy w rodzaju Kanał Ulgi, Ulga jako nazwa rzeczki itp.).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

Ulga może kojarzyć się z wilgą, zwłaszcza w wymowie gwarowej, ale wiadomo przy tym, że ta pierwsza pochodzi od leg-ki, u-lż-yć, a więc nie ma prawa słoworodnie utożsamiać tego rdzenia ze rdzeniem wilg-. Musi to być znaczeniowe wymieszanie, oparte na skojarzeniu wywiedzionym z podobieństwa brzmieniowego.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

Czy wszystkie, absolutnie wszystkie języki słowiańskie mają podwójne przeczenie?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Mścisław Bożydar

Chyba tak, nawet slovianski.
Nadzieja w slovio.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Alfrún Trollsdóttir

Marudzicie. Angielski nie ma podwójnego przeczenia dopiero od XVII wieku. Podwójne przeczenie jest piękne i pokazuje, jak wspaniała jest mentalność Słowian. Inni zamieniają się w roboty, a my rozumiemy Niezrozumiałe  ;-)
Kiedy ktoś pyta cię o religię i poglądy polityczne - udaj że nie mówisz w jego języku. Nigdy nie wiesz, kiedy zacznie się pogrom ruchu miłośników truskawek.

<a href="http://trollsdottir.wordpress.com">Trolls love coldness</a>
  •  

Mścisław Bożydar

Cytat
pokazuje, jak wspaniała jest mentalność Słowian
Nooo ^.^
A ja myślałem że Ty poza jermanami świata nie widzisz. :P
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Alfrún Trollsdóttir

A) Skandynawy, a właściwie Wikingii. Poza tym kocham słowian i syberyjczyków. Ogólna zasada - Północne, przedchrześcijańskie, Euroazjatyckie, quasi lub całkiem szamańskie. I zimno, zimno, zimno.
B) Kto nie jest dumny ze swoich korzeni - nie będzie dumny ze swoich owoców.

I wikingi są lepiej udokumentowane niż Wierczanie.
Kiedy ktoś pyta cię o religię i poglądy polityczne - udaj że nie mówisz w jego języku. Nigdy nie wiesz, kiedy zacznie się pogrom ruchu miłośników truskawek.

<a href="http://trollsdottir.wordpress.com">Trolls love coldness</a>
  •  

Wedyowisz

Ponoć SCS czasami miewał tylko pojedyńcze przeczenie, gdy cząstka ni- poprzedzała w zdaniu czasownik.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Alfrún Trollsdóttir w Luty 09, 2012, 21:13:49
A) Skandynawy, a właściwie Wikingii. Poza tym kocham słowian i syberyjczyków. Ogólna zasada - Północne, przedchrześcijańskie, Euroazjatyckie, quasi lub całkiem szamańskie. I zimno, zimno, zimno.
B) Kto nie jest dumny ze swoich korzeni - nie będzie dumny ze swoich owoców.
<3

Mścisław Bożydar

Ta matko, jedna aktywna dziewczyna idealnie wpasowująca się w forowy ideał i już wszyscy wariują :)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Vilène

Cytat: Mcisław Ruthenia w Luty 10, 2012, 11:46:22
Ta matko, jedna aktywna dziewczyna idealnie wpasowująca się w forowy ideał i już wszyscy wariują :)
Henryk to jeszcze nie wszyscy...
  •  

Alfrún Trollsdóttir

I trzy dni to nie znaczy aktywna. W poniedziałek kończe ferię i skończy się rumakowanie - zajęcia od rana do wieczora. A Henryk jako Poguś się zachwyca. Rzadko się wzajem spotykamy. (My poganie, nie ja i Henryk)
Kiedy ktoś pyta cię o religię i poglądy polityczne - udaj że nie mówisz w jego języku. Nigdy nie wiesz, kiedy zacznie się pogrom ruchu miłośników truskawek.

<a href="http://trollsdottir.wordpress.com">Trolls love coldness</a>
  •