OT o nosówkach

Zaczęty przez CookieMonster93, Marzec 28, 2013, 21:51:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

CookieMonster93

Cytat: spitygniew w Marzec 25, 2013, 17:29:09
Cytat: Gubiert w Marzec 23, 2013, 17:38:14
CytatTylko maůe pytan'ko – czy w takim raźe, w tej ortografji sůowo sens powinno śe pisać jako ,,sęs"?

Co za problem, skoro nawet obecnie pisze się brąz, pąsowy czy pęseta. Och wy moje ortograficzne chaotyczności!
Hm, ńe do końca jestem pewjen jak u innyh, ale u mńe somogůoska w "sens" i "kęs" nie jest taka sama...

U mnie wygląda to tak:
sens, sensu => [sɛ̃ɰ̃s], [sɛ̃nsu]
kęs, kęsa => [kɛ̃ɰ̃s], [kɛ̃ɰ̃sä]

podobnież: [bäŋk~bänk], ale [bänku] - w drugim przypadku jestem konsekwentny, w pierwszym - różnie (może nie ma związku, ale warto wspomnieć)
Ostatnio bacznie obserwuję swoje nosówki :-)

Ciężko jednak oceniać na podstawie mojej wymowy, bo ZAWSZE starałem się mówić wyraźnie i poprawnie. Może to być hiperpoprawność. Jednak ja się nie przejmuję i mówię po swojemu, nikt do tej pory mi nie wytykał, że źle mówię. Też za bardzo nie przejmuję się wymową - w przypadku takich drobnych szczegółów, jedyne co mnie denerwuje niesamowicie to wygłosowe -ą wymawiane jako 'om'... Fuj!
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Jątrzeniot

Cytat: CookieMonster93 w Marzec 28, 2013, 21:51:37
U mnie wygląda to tak:
sens, sensu => [sɛ̃ɰ̃s], [sɛ̃nsu]
kęs, kęsa => [kɛ̃ɰ̃s], [kɛ̃ɰ̃sä]

Jesteś pewien, że masz [ɛ̃ɰ̃], a nie zwykłe [ɛ̃] w tej pozycji?? Ja w polszczyźnie (przede wszystkim tej mojej, przyznaję) zaobserwowałem [ɰ̃] jedynie przed
  • ~[ɣ].
  •  

Noqa

Jątrzeniot, a powiedz "peta" przez nos. Za Chiny nie wysłyszysz tam "pęta". Glajd nosowy czy spółgłoska nosowa to w polskim podstawa.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

#3
[ɛ̃] - jeszcze nie słyszałem, żeby było gdziekolwiek w polskim samo, [ɛ̃] to "e przed glajdem nosowym, bądź [n], [m]". Tyle wim. ;p

EDIT: Więcej nt. nosówek się nie udzielam, przynajmniej nie w najbliższym czasie. Już był dym o to kiedyś. :D
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Jątrzeniot

#4
Cytat: Noqa w Marzec 29, 2013, 11:48:49
Jątrzeniot, a powiedz "peta" przez nos. Za Chiny nie wysłyszysz tam "pęta".

Szczerze mówiąc nie rozumiem. Tzn. tak, oczywiście w "pęta" nie ma samogłoski nosowej. Ale... co w związku z tym? Wiadomo, że przed [t] nosówki zamieniają się w samogłoskę + [n]. Inaczej jest w innych pozycjach.

Cytat
Glajd nosowy czy spółgłoska nosowa to w polskim podstawa.
Cytat: CookieMonster93 w Marzec 29, 2013, 12:04:27
[ɛ̃] - jeszcze nie słyszałem, żeby było gdziekolwiek w polskim samo, [ɛ̃] to "e przed glajdem nosowym, bądź [n], [m]". Tyle wim. ;p

Ja słyszę samogłoski nosowe bardzo wyraźnie przed [s.], [z], [ʃ], [ʒ], [ɕ], [ʑ]. Wymowa z [ɰ̃] w tych pozycjach mi dziwnie brzmi.
  •  

CookieMonster93

#5
Ja wymawiając nosówki w tych przypadkach, "ciągnę" ę w tył i "przymykam" gardło w przypadku ą i ę, nie wymawiam ich w jednej pozycji np. jako samo [ɛ̃]. Nienaturalne dość... Wymawiając ę, ą czuję, że zaczynają się gdzieś z przodu, a potem idą do tyłu EDIT: i w górę, stąd [ɰ̃].
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

W "pęta" nie ma samogłoski nosowej? Akurat moim zdaniem jak najbardziej jest.
Ale chodzi o samo to, że w polskim sama samogłoska nosowa jest po prostu analizowana parafonemicznie jako "mówienie przez nos". Z "sens" czy "kęs" jest tak samo - wymawiając samoą samogłoskę nosową nie będziesz miał w ogóle wrażenie "ogonkowości". Wrzuć nagrania siebie, jeśli możesz; to powino dużo wyjaśnić.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Jątrzeniot

No wg mnie akurat "pęta" to [pɛnta]. Co do nagrań - dobry pomysł, w tej chwili nie mogę, ale postaram się wrzucić jeszcze dziś.
  •