Język praferrski

Zaczęty przez Spiritus, Kwiecień 21, 2013, 22:31:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

Ferri Komas
Języki ferrskie

Najpierw ogólnie

Na wstępie wytłumaczę, dlaczego w jednym wątku umieszczam informację o tylu językach naraz. Powód jest prosty: całą rodzinę językową tworzyłem "naraz", więc uznałem, że tak będzie wygodniej mi oraz wam.

Zacznę może od podstaw. W przeciwieństwie do niektórych moich nooblangów, w przypadku języków ferrskich strzegłem stricte aprioryczności (nie mylić z zapożyczeniami z innych języków!). Języki są alternacyjne, a w najmłodszych językach alternacyjo-fleksyjne. Szyk zdania we wszystkich językach to OSV, a dokładniej okolicznik-dopełnienie dalsze-dopełnienie bliższe-przydawka charakteryzująca-podmiot-przydawka klasyfikująca-orzeczenie. Struktura wyrazów opiera się na rdzeniach czwór- lub trójspółgłoskowych. Akcent jest iloczasowy, oksytoniczny i stały pod względem morfologicznym.

Perferru Koma
/pɛʀfɛʀi kɔmɐ/
Język praferrski

Fonetyka i zasady transkrypcji

Do języków ferrskich stworzyłem pismo - na razie macie łacinkę:

A - /a/, /ɐ/ na końcu wyrazu (rdzenie trójspółgłoskowe)
B - /b/
C - /c/
D - /d/
E - /e/
Ē - /ẽ/, /ẽ:/ na końcu wyrazu (rdzenie trójspółgłoskowe) lub gdy łączy się z /m/, /ɲ/, /ŋ/ lub /n/
F - /f/
G - /g/
H - /x/
I - /j/
K - /k/
L - /l/
M - /m/ oraz /ɱ/ w zbitkach nosowe-zwarte, zanik po samogłoskach nosowych
N - /n/, /ŋ/ w zbitkach nosowe-zwarte, zanik po samogłoskach nosowych
Ň - /ɲ/ (rzadkie) oraz /ŋ/ w zbitkach nosowe-zwarte, zanik po samogłoskach nosowych
O - /ɔ/
Ō /õ/, /õ:/ na końcu wyrazu (rdzenie trójspółgłoskowe) lub gdy łączy się z /m/, /ɲ/, /ŋ/ lub /n/
R - /r/, oraz /ʀ/ w zbitkach drżące-zwarte oraz drżące-szczelinowe
Rr - /ʀ/
Ř - /ʑ/
S - /s/
Š - /ɕ/
ʃ - /s:/
T - /t/, /θ/ na końcu wyrazu
U - /u/, /i/ na końcu wyrazu (rdzenie trójspółgłoskowe)
V - /v/
W - /w/
X - /sz/
Q - /zwarcie krtaniowe/ (występuje jedynie podczas łączenie rdzeni - patrz: słowotwórstwo)
Z - /z/

Ponadto wszystkie wyżej wymienione zbitki mogą służyć jako osobna spółgłoska.

Przykład?

Kokakuk - kwiat
Kokankuk - możnowładca, wódz, kacyk

Gramatyka, czyli alternacja poprzez mutację

Tutaj zrobię ukłon w stronę Fanaela. Mimo że piąty nie był najłatwiejszy, to podsunął mi pomysł na alternację. Języki ferrskie bez mutacji samogłoskowych nie istnieją. Przedstawię tu podstawy.

1. Mutacje samogłoskowe w języku praferrskim.

a → e → ē → ō → o →u → wa → a

2. Rzeczowniki i przymiotniki.

Poddajmy pod lupę wcześniej już wymieniony wyraz:

kokankuk

Przypadek:
Mianownik - domyślny brak mutacji
Dopełniacz - mutacja zwykła o  → u
Celownik - mutacja podwójna o  → u → wa
Biernik - mutacja potrójna o → u → wa → a

Liczba:
Pojedyncza - domyślna, brak mutacji
Mnoga - mutacja zwykła a → e

Rodzaj:
Męski - domyślny, brak mutacji
Żeński - mutacja zwykła u → wa

Tak więc "szlachciankom", będzie brzmiało

kwakenkwak

3. Czasowniki.

Z góry zaznaczę, iż w językach ferrskich praktycznie nie istnieje aspekt i tryb. Całkowicie natomiast nie istnieje czas. W ogóle czasowniki są dość ubogie.

hadel - kupować

Liczba:
Pojedyncza - domyślna, brak mutacji
Mnoga - mutacja zwykła a → e

Osoba:
1. os. - domyślna, brak mutacji
2. os. - mutacja zwykła e → ē

Zaimki osobowe, formy grzecznościowe oraz czasowniki być i mieć

Jak to się ma w takich społecznościach, wśród Ferrów wytworzyły się specyficzne formy grzecznościowe. Tworzy się je poprzez odpowiednie formanty. Możemy podzielić je na trzy kategorie ogólne i jedną dodatkową.

1. Kategoria dzierżawcza
a) moje: nuki-
b) twoje: sukkuki-
c) jego: suki-

2. Kategoria wiekowa
a) starszy: vel-
b) młodszy: vat-
c) w tym samym wieku: -

3. Kategoria społeczna
a) rodzina: mu-
b) Osoba niższa stanem*: vatvato-
c) Osoba wyższa stanem*: velvelo-
d) Obcy**: -to
e) Osoba niższa stanem obca: vatvato-, -to
f) Osoba wyższa stanem obca: velvelo-, -to

4. Kategoria dodatkowa (funkcyjna)
a) Król: velvelovelotnuk-
b) Duchowny: velsuki-
c) Nauczyciel: velnuk-
d) Lekarz: velsukkuki-

5. Trochę praktyki.

Kategorie te rozpatrujemy w takiej kolejności, w jakiej zostały podane. Ponadto musimy rozpatrzyć wszystkie.

Przyjmijmy iż zdanie Mój ojciec kupił wczoraj mleko od sprzedawczyni (Której nie znam) kieruje kolega do kolegi.

Mały Słowniczek
ojciec - fatahar
kupować - hadel
wczoraj - kadi
mleko - beleven
od - ku
sprzedawca - hadeler

Kali jeść, kali pić
Ku hedelē bēleven fatahar kadi hadel.

Pan Kali spożywa oraz się poi.
Ku sukivelvelvelohedelēto bēleven Nukivelmufatahar kadi hadel.

Sprzedawczyni
a) Tradycyjnie, jeśli podmiot zdania oddziałowuje na dopełnienie, które jest osobą, należy powiedzieć iż do tego podmiotu to należy. W języku potocznym można by było nawet nie użyć orzeczenia, ponieważ kupowanie jest domyślną czynnością, którą można wykonywać za pomocą sprzedawczyni.
b) Na początku powiedzieliśmy, że mówi to kolega do kolegi, więc teoretycznie przyjmujemy, iż ta pani jest starsza od osoby mówiącej (nie mylić z podmiotem!).
c) Domyślnie osoba, która świadczy nam usługę, jest zwana wyższą stanem. Poza tym osoba mówiąca nie zna tej sprzedawczyni, więc mówi o niej, jako o osobie obcej.

6. Być i mieć

Należy zauważyć, że czasowniki 'być' i 'mieć' są w językach ferrskich szczątkowe. Do codziennej komunikacji często używa się zwrotów grzecznościowych. Wywiążmy rozmowę, między wyżej wspomnianym kolegami.

- Sukkukidogavar? (Twój-pies = Masz psa?)
-Nukidogavar. (Mój-pies = mam psa.)
-Sukkukiveldogavar? (Twój-stary-pies = Czy twój pies jest stary?)
-Nukkivatdogavar. (Mój-młody-pies = Mam młodego psa.)
-Sukkukivatodogar? (Twój-pies-młodszy = Twój pies jest młodszy od ciebie?)
-Nukiqdogar (Mój-q-pies = Mój pies jest w moim wieku.)

I tak dalej...

7. Przeczenia.

Tutaj nie  będę się rozpisywał - słowo przeczące to ke. Reszta rządzi się na tych samych zasadach, co w polskim, oprócz tego, że pojawia się ono na końcu morfemu (formy grzecznościowe nic nie zmieniają).

Morfologia

Nie chcę się tutaj przesadnie rozpisywać, ponieważ sprawa w samym praferrskim jest prosta (W jego "odpryskach - zajebiście to brzmi :3" już nie.). Na przykład: Jak utowrzyć słowo "pałac"? Proste - pałac to "dom króla", więc:

haʃasin = król -> heʃasin = króla
hajafah - dom

Dwa morfemy w słowotwórstwie łączymy zwarciem krtaniowym.

heʃasin + q + hajafah = heʃasinqhajafah

Rzecz jasna coś takiego jest niewygodne, więc słowa te powoli będą ewoluować i tak na przykład w języku normański słowo to będzie brzmiało hesihajfa, a w konspiracyjnym (zuryskim...) pojawi się zapożyczenie z bergskich: palacen.
  •  

Aureliusz Chmielewski

The n-word
  •  

Spiritus

Tak, drogi Aureliuszu.
Zdradzę rąbka tajemnicy. Wiąże się to z rozbudowanymi formami grzecznościowymi. Pojawia się więc rozróżnienie między cyckami piersiami matki, koleżanki, królowej, czy kobiety wyzwolonej.
Spokojnie, możecie ściągać majtki.
  •  

Canis

Inb4 na męskie też masz.

A gdzie te informacje właściwie są?
  •  

Pingǐno

#4
CytatPojawia się więc rozróżnienie między cyckami piersiami matki, koleżanki, królowej, czy kobiety wyzwolonej.

Kolejny argument do pudełka z naklejką "And that's why martas don't visit us."
  •  

Henryk Pruthenia

O ile język Dynka z okazji prima aprilisa był śmieszny, to mam wrażenié, że Duch spalił swój kawał na wstępié...

Hapana Mtu

Cytat-Nietypowa alternacja!
-Pierwsze prawdziwe conlangi Spiritusa!
-Także pierwsze, które jako rodzina mają HISTORIĘ (patrz wyżej)!
-Ciekawe słowotwórstwo!
-Zanik bardzo ważnego zwarcia krtaniowego, co doprowadza do pięknych oboczności!
Czekam, by to zobaczyć.
Cytat-Ze względu na to, że Ferrowie byli ludem wędrownym i "cyganami morza", duże zróżnicowanie między poszczególnymi językami oraz silne wpływy języków ościennych!
Kradli łodzie i żebrali po portach? To też w sumie fajnie byłoby zobaczyć dokładniej opisane.
Cytat-Rozbudowane formy grzecznościowe!
-Tylko dwa zaimki osobowe!
To drugie, rozumiem, wynika jakoś z pierwszego?
Cytat-Ponad 12 słów na cycki!
Ziew, czemu tak mało? Same mechanizmy tabu potrafią napędzić całe tabuny synonimów (przy tym, a nawet przy tym tuzin nazw na piersi to pikuś). A w tym przypadku dochodzi jeszcze całe to zróżnicowanie języków ferrskich, namnożenie stylów, obce wpływy...
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •