Projekt - język junknuński/Projekt - junknunes nyeb

Zaczęty przez Spiritus, Czerwiec 22, 2013, 15:36:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

22 czerwca - Dzień I

Wstęp

Zapewne się zastanawiasz: "Co język robi w Inspiracjach?" Przyznam, że ten wątek nie jest o języku, a raczej o projekcie tworzenia i rozwoju tego języka.

Historia i cel projektu

Zażenowany tym, że nie mam własnego szyfru, po przeczytaniu kilku artykułów o języku Iyzfsi Ghostera pomyślałem:

CytatO cholera, a może by zrobić język, którym spokojnie mógłbym się posługiwać?!

I tak też narodził się wczoraj junknuński (kto znajdzie w słowniku skąd się wzięła nazwa ten otrzyma 1000 SP permium i spirytus). Miał to być szyfr, w którym mógłbym nawet myśleć, więc musiał spełniać kilka rzeczy:


  • Musi być prosty, inaczej trudno mi będzie się go nauczyć.
  • Musi być podobny do polskiego (w granicach rozsądku),
  • Musi być trudny w rozszyfrowaniu, dla osoby, która go nie zna.
  • Musi opierać się na moich własnych skojarzeniach (I tak na przykład dom to talo, oko to ori, a jastrząb to kitab) jednocześnie będąc zbyt podobnym do natlangów.

A o co chodzi w projekcie? Przez najbliższe 4 tygodnie (czyli aż do 20 lipca) będę zamieszczał codzienne informacje, co się zmieniło zarówno w języku, jak i we mnie oraz krótki tekst dnia. Co tydzień natomiast będę zamieszczał zaktualizowany słownik.

Po zakończeniu projektu - 21 lipca zamieszczę ostateczną opinię, jak język wpłynął na mnie i jak wyewoluował wciągu tych 4 tygodni oraz zamieszczę ostateczne informacje o języku, pełny słownik i długi tekst.

A co powiem dzisiaj?

Czas na kilka informacji. Uwaga, są dość chaotycznie przedstawione.

Spoiler
Zaimki osobowe:

Nu – 1 os.
Du – 2 os.
Su – 3 os.






W konugacji czasownika nie znajdziemy liczby, lecz jeśli koniecznie chcemy zaznaczyć pojedynczość wykonawcy danej czynności to dodamy -mh/-dh/-szh.




Deklinacja:

l. poj.:

M. -
D. -a
C. -u
B. -e
N. -o

l. podw.:

M. -s/Vs
D. -as
C. -us
B. -es
N. -os



l. mn.:

M. –t/Vt
D. -at
C. -ut
B. -et
N. -ot




Tworzenie przymiotników, imiesłowów i liczebników:

przymiotniki + -es/-esi przy spółgłoskach, -ies/-iesi przy samogłoskach

talo – dom
taloies – domowy
taloiesi – domowa

przymiotniki dzierżawcze -um/-umi lub -ium/-iumi

nu – ja
nuium – mój
nuiumi – moja

porządkowe –en/-eni lub –ien/ieni

tri – trzy
trien – trzeci
trieni – trzecia




Wszystkie słowa oprócz takich jak mama, czy kobieta mają domyślny rodzaj męski, ale jeśli chcemy zaznaczyć żeńskość czegoś dodamy sufiks -i.
[Zamknij]

Słownik wdług listy Swadesha (207 wyrazów):
Spoiler


[Zamknij]

Tekst dnia:

Me, kaj ba szen?
Mamo, gdzie jest pies?
  •  

Pingǐno

  •  


Aureliusz Chmielewski

Cytatwłasnych skojarzeniach (I tak na przykład dom to talo[...]
Jesteś pewny, że to twoje własne skojarzenie? :P

Nie no, powodzenia w tym "projekcie". Sam kiedyś chciałem się nauczyć własnego języka, ale doszedłem do wniosku, że trzeba mieć autyzm lvl 99, żeby się nim posługiwać na co dzień i pamiętać.
The n-word
  •  

Spiritus

Talo jest z fińskiego, wiem - ale powiedziałem, że to moje skojarzenia, a nie które wyrazy, które mi się kojarzą są po prostu aposterioryczne.
  •