Klawiatura do cyrylicy

Zaczęty przez Todsmer, Październik 21, 2012, 18:55:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Chciałbym się podzielić moim układem klawiatury dla Windows* ze znakami cyrylicy. Używałem go najpierw jako klawiatury do pisania moją polską cyrylicą, stąd taki układ. Niedawno układ poszerzyłem o możliwość wpisywania prawie każdego znaku (włącznie z wieloma dziwnymi**), jednak spowodowało to lekki bałagan. Zasadniczo Alt + samogłoska daje wersje jotowane, ale daje też wiele możliwości wpisania innych znaków (czasem sensownie wrzuconych - to z czasów, kiedy używałem tego do zapisu polskiego + kilka mniej używanych znaków, czasem zupełnie dziwnie powrzucanych - trzeba popróbować).

Starałem się wzorować na klawiaturze QWERTY, żeby nie trzeba było się przystosowywać do nowego układu. И то ест хыба подставова залета укладу. :)

Układ (twardy znak to Shift + miękki znak):


Z altem:


Ctrl (wybaczcie, że są kwadraty, ale pod windowsem nie mam czcionek):


*działa na WinXP, nie wiem jak pod nowszymi wersjami.
**tak, mnogooki serafin też jest. Ale chyba ciężko go wpisać, bo jest pod Ctrl + 0 bodajże.
  •  

Henryk Pruthenia

A nie lepiéj ten układ oprzeć o rosyjski? Nawét gdy piszę po polsku zwykłymi ruskimi znaczkami, jest dużo wygodniéj.

Serpentinius

Skaż mi, proszę, czy to będzie fungować na Windows 7? Bo gdyby tak było to bym był w siódmym niebie. Bardzo mi podchodzi ten układ. :)
  •  

Todsmer

Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 21, 2012, 19:15:07
A nie lepiéj ten układ oprzeć o rosyjski? Nawét gdy piszę po polsku zwykłymi ruskimi znaczkami, jest dużo wygodniéj.
Specjalnie oparłem go o QWERTY, bo mi tak wygodniej, poza tym po co uczyć się kolejnego, nowego układu?

Cytat: Serpentinius w Październik 21, 2012, 19:16:11
Skaż mi, proszę, czy to będzie fungować na Windows 7? Bo gdyby tak było to bym był w siódmym niebie. Bardzo mi podchodzi ten układ. :)
Nie wiem właśnie, nie mam dostępu do Win7. Spróbuj.
  •  

Aureliusz Chmielewski

Ja już się przyzwyczaiłem do tego sterownika dla cyrylicy rosyjskiej i nie chce mi się uczyć nowego układu klawiatury :D

To mi się trochę nie podoba, nie wyobrażam sobie tego płynnie używać.
The n-word
  •  

zabojad

Działa pod Win 7, choć ja korzystam ze swojego, dużo prostszego układu xD
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Todsmer

#6
Cytat: Aureliusz Chmielewski w Październik 21, 2012, 19:17:54
To mi się trochę nie podoba, nie wyobrażam sobie tego płynnie używać.
Zasadniczo jest to ta klawiatura:


Alt:


Z dodanymi innymi znakami, używanymi w różnych odmianach cyrylicy.

A to jest bardzo prosty układ, z Altem wpisuje się litery jotowane, ż, dz, no i kilka dodatkowych bukw.

В каждым разе, ми ѕяла досконале :П
  •  

Silmethúlë

Cytat(twardy znak to Shift + miękki znak)
A jak chcesz PISAĆ WIELKIMI LITERAMI, to jesteś w stanie wprowadzić jakoś prosto duże jery?
  •  

Todsmer

No, to widzę, co muszę poprawić. Nie pomyślałem o tym.
  •  

Hapana Mtu

Ja na co dzień używam całej rodziny klawiatur cyrylickich (i nie tylko) wywiedzionych z klawiatury polskiej.

Polski (programisty)
-> Rosyjski ższerty
-> -> Kazachski ższerty
-> -> Udmurcki ższerty
-> -> Komi Mołodcowa ższerty
-> -> -> Polski Mołodcowa ższerty
-> -> Ormiański ższerty (a ściślej ższertə)

Dla przykładu rosyjski ższerty:
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

CookieMonster93

#10
Ja zrobiłem sobie klawiaturę w oparciu o QWERTY dla ukraińskiego (Szcz-sz-e-r-t-y)

ż i cz piszemy przez alt+z i alt+c; jotowańce z altem (nic specjalnego) poza tym rosyjskie "twarde e" alt+w i "jo" alt+o; alt+y = ruskie y
iksowi odpowiada cyrylicowe Ch
Białoruskie niezgłoskotwórcze "u" piszemy dzięki alt+L



EDIT: Dzięki tej klawiaturze można pisać po białorusku, rosyjsku i ukraińsku, ale ten ostatni był dla mnie najważniejszy.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Todsmer

#11
Zrobiłem nową wersję klawiatury dla mojej polskiej cyrylicy, można pisać po polsku i po rosyjsku.



Klawiaturę można ściągnąć stąd: ftp://ftp.halewicz.pl/pl-cyr.zip

Но і търаз кротъкі тъст пісовні бъз зазначѣнѣ длугості ані тъж преглосов, текаве ѣк бардзо огранічѣ то зърозумене тъксту.

Feles, czemu nie da się pokazywać obrazka ani linku z serwera ftp?

Admin: Fix'd. xd
  •