Diana

Zaczęty przez Spiritus, Czerwiec 13, 2013, 22:23:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

DIANA

Oto planeta Diana.

Układ gwiezdny

Diana jest drugą i jedną z pięciu planet swojego układu gwiezdnego. Gwiazda centralna jest pomarańczowym karłem i ma około 7 milionów lat. Planeta znajduje się w ~132 000 000 odległości od swojej gwiazdy. Jest nieznacznie mniejsza od naszej planety. Doba na planecie trwa 40 godzin ziemskich, a 8 dianejskich. Rok trwa 192 dni dianejskich, czyli 320 ziemskich. Obwód orbity wynosi ~829440000 km, przy naprawdę niewielkim mimośrodzie. Planeta ma dwie naturalne satelity: Kosmo, który jest około 4 razy mniejszy od Księżyca, ale znajduje się mniej więcej 3 razy bliżej oraz Iperio - mała i odległa od planety planetoida przechwycona do grawitacji Diany.



Ludzie i cywilizacja

Jeśli podsumować najczęściej pojawiające się w kulturach Diany mity kosmogoniczne, nietrudno dojść do wniosku, że najprawdopodobniej planeta była niegdyś obiektem ziemskich badań nad możliwością kolonizacji, lecz z niewiadomych przyczyn badania zaniechano a kolonizatorzy zostali zostawieni na pastwę losu. Ocenia się, że miało to miejsce około 4500 lat temu (w najważniejszym kalendarzu Diany jest rok 5222.).

Po bratobójczych walkach i rozproszeniu się człowieka po całej planecie zaczęła się rozwijać cywilizacja. Miało to miejsce około roku 3200. Obecny poziom technologiczny jest na poziomie starożytności. Póki co jedynym opracowanym przeze mnie krajem Ferruhatoe (Tak, nareszcie znalazłem miejsce dla ferrów!).
  •  

Vilène

#1
Nie wiem dlaczego, ale podobają mi się strasznie nazwy ,,Kombo", ,,Kosmo" i ,,Prokoks".
  •  

Hapana Mtu

A ja wiem, dlaczego strasznie nie podoba mi się nazwa tego conworlda, ale nie zdradzę.
Albo dobra: moja matka ma taki talent do wymyślania imion jak Alexander Petrovics do pisania wierszy.

Strasznie te języki poplątane; przez przynajmniej 15 tysiącleci ludzie zachowali w pamięci słowa Reich, proletariat (nb. co oznacza to słowo w tym świecie?, bo widzę, że jego znaczenie wyewoluowało) czy inferno, plus cyrylicę i grekę, a jednocześnie wymienili choćby cały gramatyczny trzon języka~ów.
Cytatjest rok 1940
Wg lokalnego kalendarza czy w jakimś przeliczeniu? I jeśli to pierwsze, to od czego jest liczony czas?
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Spiritus

#3
EDIT: UWAGA! Nieaktualne!

Cytat: Hapana Mtu w Czerwiec 13, 2013, 23:14:11
Strasznie te języki poplątane; przez przynajmniej 15 tysiącleci ludzie zachowali w pamięci słowa Reich, proletariat (nb. co oznacza to słowo w tym świecie?, bo widzę, że jego znaczenie wyewoluowało) czy inferno, plus cyrylicę i grekę, a jednocześnie wymienili choćby cały gramatyczny trzon języka~ów.
Cytatjest rok 1940
Wg lokalnego kalendarza czy w jakimś przeliczeniu? I jeśli to pierwsze, to od czego jest liczony czas?

Takie słowa jak Reich czy proletariat są tymczasowe, bo te języki jeszcze nie są w pełni opisane.

Rok jest 1940 w kalendarzu tamtejszym. To właśnie wtedy (w roku 1) Diaeneńczycy połączyli się w jeden naród i zdominowali arenę polityczną. Rok rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca Διξρι/Мшавка/Наин.
  •  

Spiritus

#4
Diana jest obecnie w trakcie jednej wielkiej przebudowy, ale dzisiaj ciekawostka.

Obecnie Diana jest księżycem gazowego olbrzyma. Raz na kilkaset tysięcy lat zdarza się, że wszystkie księżyce zaczynają ustawiać się w coraz równiejszej linii. W końcu odchodzi do Wielkiego Zrównania, które bardzo konkretnie oddziałują na konkretne obszary poszczególnych księżyców. Jutro takie Zrównanie będzie miało miejsce w Normanii. Płyty tektoniczne mogą przesuwać się wtedy nawet o... kilka kilometrów. Oczywiście Zrównanie nie jest zjawiskiem pojedynczym - planety ustawiają się najpierw coraz równiej (z każdym coraz większym prawie-zrównaniem towarzyszą także wstrząsy, ale o mniejszym nasileniu i skali), potem następuje zrównanie a następnie ich ruch znów zaczyna się destabilizować (coraz mniejsze zrównania = coraz mniejsze przesunięcia), by za kilkaset tysięcy lat zacząć się znów ustawiać w równym rzędzie.

A co jest najciekawsze? Że wciągu ostatnich 50 lat Półwysep normański stal się wyspą, a rzeka Katataki stała się cieśniną Katataki o szerokości 47-101 km. Do roku 5276 będzie miała szerokość 92-142 km. Epicentrum równania było w okolicach najwęższego miejsca, więc tam przesunięcia były większe o 5 km od okolic miejsca najszerszego.

Jedno z najstarszych miast Normanii - Katata - leżała właśnie nad rzeką Katataki. Całe miasto musiało zostać zabezpieczone wielkimi wałami. Inaczej miasto znikło by dzisiaj z powierzchni ziemi pod stosunkowo niewielkim wypływem magmy. Miasto oczywiście i tak nie przetrwało w pełni trzęsień o sile 8° w skali Richtera, ale zawsze coś.

W Rozbergu odnotowano trzęsienie ziemi o sile 6° w skali Richtera. W Jekatynsbergu (nor. Йѧкатынспарк), czyli stolicy Normanii odnotowano wstrząsy o sile 7,2°. W Spyronii pojawiły się wstrząsy o sile 5°. Wstrząsy o sile 4,5 odnotowano nawet w Auksbergu.

Przewiduje się, że jutro około godziny 6:22 (dostosowując słoneczny czas dianejski do słonecznego czasu ziemskiego) czasu Normańśkiego rozpocznie się fala wstrząsów o mocy ok. 8,4°-9° w skali Richtera. Skutki będą katastrofalne. Tymczasowo stolicę Normanii przeniesiono do Fupolo. Z południa kraju ewakuuje się 2 000 000 ludzi.

Jekatynsberg zostanie najprawdopodobniej zrównany z ziemią, więc postanowiono rozebrać symbole miasta - drewniane Wieżę Północy i Bank Narodowy Normanii. Opróżniono muzea. Nadal zbierane są plany ważnych budowli,  by móc je, jak najwierniej odbudować.

Ogłoszono nadzwyczajne zebranie Rady Najwyższej Ligi Jakutańskiej, gdzie obiecano bezwarunkową pomoc dla Normanii. Na całym kontynencie będą organizowane zbiórki dla północnych regionów Rozbergu, wschodnich wybrzeży Spyronii oraz rzecz jasna dla całej Normanii.
  •  

Ghoster

Czemu ostatnią planetę układu ochrzciłeś mianem stanu USA, a na księżycu innej planety mieszkają na'vi? W ogóle te nazwy planet i satelit...

  •  

Spiritus

Na litość boską! Mógłbyś przeczytać wszystko:

Cytat: Spiritus w Listopad 09, 2013, 23:26:33
Diana jest obecnie w trakcie jednej wielkiej przebudowy, ale dzisiaj ciekawostka.

Obecnie Diana jest księżycem gazowego olbrzyma.

Żadne więc informacje sprzed ostatniego mojego posta są nieaktualne!
  •