Rzeczowniki odczasownikowe. Tor, tok, sok

Zaczęty przez Serpentinius, Czerwiec 19, 2013, 11:46:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Τόλας

Cytat: spitygniew w Czerwiec 24, 2013, 19:33:05
Właśnie znalazłem przykład przeciwny, z *o w czasowniku i *e w rzeczowniku: świąd : swędzieć. Zna ktoś inne tego typu? Czy jakiś lepszy ie.-ista może powiedzieć, skąd to się wzięło?
kąsać - część

Ainigmos

Znalazł mi się przykład odwrócenia przegłosu lechickiego:
toczyć - wstecz (z staropl. tecz "punkt, kropka")
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Obcy

#32
Cytat: Ainigmos w Luty 13, 2019, 13:26:00
odwrócenia przegłosu lechickiego

odwrócenia ablautu (*točiti - *tъčь). Za to jest kolejna piękna para ablautowa toczyć - ciec.
  •  

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

dziablonk

#34
Cytat: Wedyowisz w Czerwiec 19, 2013, 15:14:54wrzeć : war podobne, ale różni się od typu naprzeć : napór długością samogłoski
trzeba było wziąć inne wrzeć, to miałbyś wór  :D
CytatWg Vasmera sok łączono z siąkać i sączyć (czasowniki chyba mają n infiksalne, bo inaczej skąd ta nosówka). Ale siec też nie jest takie bez sensu, mogło pierwotnie chodzić np. o nacinanie drzew, żeby uzyskać ich soki.
A czy łączy się z łac. succus 'sok'? a może sok ze szczać? 'Sok' po słowacku to šťava. :o

CytatCzemu otrok jest od odrzec?

Bo dzieci i niewolnicy mają odjętą mowę, nie to co prorok. :)

Cytat: spitygniew w Czerwiec 24, 2013, 19:33:05Właśnie znalazłem przykład przeciwny, z *o w czasowniku i *e w rzeczowniku: świąd : swędzieć.

Wydaje mi się, że swędzieć mogło pójść bezpośrednio ze swędu, czyli takiego gryzącego dymu, nieprzyjemnego zapachu. Zresztą ze świądem też może być związane (gdzieś na forum czytałem o czymś podobnym, chodziło chyba o dźwięk i zwęk).

Cytat: Ainigmos w Sierpień 01, 2015, 01:02:43skąd wymiot?

Z łacińskiego vomitus.   8)

Cytattroska - trząść
A co z trzask, trzeszczeć? troska

Cytat: Ainigmos w Luty 13, 2019, 13:26:00Znalazł mi się przykład odwrócenia przegłosu lechickiego:
toczyć - wstecz (z staropl. tecz "punkt, kropka")
Cytat: Obcy w Luty 13, 2019, 13:37:11
Cytat: Ainigmos w Luty 13, 2019, 13:26:00
odwrócenia przegłosu lechickiego
odwrócenia ablautu (*točiti - *tъčь). Za to jest kolejna piękna para ablautowa toczyć - ciec.

Brückner ma na temat wstecz inne zdanie.

PS. Skoro pot od piec, to może  młot od mleć (Mjollnir, czyli młot Thora) jak chce Brückner,  młot?   
Wesołego Alleluja!
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •