Ameryckie /ʊ/

Zaczęty przez CookieMonster93, Styczeń 02, 2014, 14:13:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

CookieMonster93

Filmik z dokładną wymową /ʊ/ w amerykańskim angielskim 18:40 zaczyna mówić o /ʊ/
Zastanawiam się, czy [ʊ] to odpowiednie oznaczenie amerykańskiego /ʊ/? Zacznę od vowel chartu dla angielskiego dialektu, który jest najbliższy AmE. Widać tu, że [ʊ] jest całkiem blisko położone względem [ o], przez co można wywnioskować, że powinno brzmieć podobnie. Jednakże [ʊ] jest niezaokrąglone (tak przynajmniej wnioskuję po tym, co mówi pani na filmiku), więc jak oznaczyć ten dźwięk?
Czy jest to może jednak [ɤ] wysunięte do przodu czy [ɯ] ściągnięte w dół? Mam problem z dokładnym oznaczeniem tego dźwięku, a jest mi potrzebny do dialektów, które wymyślam dla Nowej Fundlandii.
EDIT: Jak słucham np. /ʊ/ w australijskim angielskim, to brzmi o wiele bardziej jak coś blisko [u] lub [ o], jest zaokrąglone, tak myślę.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

CytatJednakże [ʊ] jest niezaokrąglone

[ʊ] jest zaokrąglone. /ʊ/ ewentualnie mogłoby nie być w jakimś dziwnym dialekcie, ale nie wydaje mi się. Kwestia bardziej tense/lax, co też przekłada się na to, że w [ʊ] ta protruzja ust jest krótsza i mniej wysilona.
W australijskim to się chyba po prostu wymawia jako [u], z tego co kojarzę.

BTW. Amy Walker jest słodka, ale nie brałbym jej za najwiarygodniejsze źródło.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

Na wiki wyczytałem, że /ʊ/ w angielskim (AmE) może być tylko delikatnie zaokrąglone. Wiem, że wiki to nie jest wiarygodne źródło, ale to /ʊ/ w hAmeryce jest dziwne. Nie jestem w stanie jednoznacznie określić, czy jest dla mnie zaokrąglone, czy nie. W dialektach dla Nowej Fundlandii posłużyłem się [ɤ] dla niezaokrąglonego /ʊ/ i [ʊ] dla mocno zaokrąglonego /ʊ/. Oba brzmią inaczej niż w AmE i są troszkę niżej.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •