Zmiany fonetyczne/fonetyka

Zaczęty przez Todsmer, Czerwiec 27, 2013, 18:15:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Nie wiem, czy dobrze robię, zakładając ten wątek, ale chciałbym się dowiedzieć co nieco o zmianach fonetycznych. Nie pytam o konkretne przykłady, ale o coś w rodzaju np. ,,samogłoski w okolicy samogłosek przednich mają tendencje do uprzedniania" albo ,,afrykaty mogą się uprościć do jednego ze składników".

Najbardziej mi chodzi o to, w jaki sposób spółgłoski mogą wpływać na samogłoski. Bo spółgłoski -> spółgłoski to jasne, jakieś uproszczenia, upodobnienia lub rozpodobnienia. Samogłoski -> samogłoski to jakieś przegłosy itp, samogłoski -> spółgłoski to palatalizacje itp.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś był taki dobry, żeby zrobił jakieś krótkie opracowanie albo listę, albo też zalinkował jakiś artykuł na ten temat.

To było pierwsze pytanie, może drugie trochę mniej związane z tematem - są jakieś spółgłoskowe ,,odpowiedniki samogłosek" (półsamogłoski?) prócz j - i i w - u? A jeśli tak, to jakie?
  •  

Towarzysz Mauzer

Skojarzył mi się problem wymowy PIE. laryngeałów i zabarwiania przez nie późniejszych samogłosek.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pluur

Cytatsą jakieś spółgłoskowe ,,odpowiedniki samogłosek" (półsamogłoski?) prócz j - i i w - u? A jeśli tak, to jakie?

Zaokrąglone [ɥ]-[y], niezaokrąglone [ɰ]-[ɯ], i ponoć jakieś centralne
  •  

Feles

Ponoć [ʕ] = [ɑ̯] w fińskim.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Todsmer

Dzięki.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy możliwe jest przejście spółgłosek nosowych w zwarcie krtaniowe między samogłoskami?
  •  

Pluur

  •  

Dynozaur

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 27, 2013, 18:17:12
Skojarzył mi się problem wymowy PIE. laryngeałów i zabarwiania przez nie późniejszych samogłosek.

Myślałem, że naukowcy już dawno pogodzili się z faktem, że spółczesny człowiek nie byłby w stanie wymówić aryjskich laryngałów (jakkolwiek one nie brzmiały).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Cytat: Pluur w Czerwiec 27, 2013, 21:34:26
Szpéceh nié jesteh, ale odnosowienia, chyba sou moƶliwe c'nie?

PS: Jeśli takie s → i, albo g → m moƶliwe, to czemu nié?

Łacińskie <gn> było ZTCP tak naprawdę [Nn], więc zmiana w rzeczywistości była nieco mniej ekstremalna (i paralelna do kt > pt; ăsta e un fapt!).

Cytat: DynozaurMyślałem, że naukowcy już dawno pogodzili się z faktem, że spółczesny człowiek nie byłby w stanie wymówić aryjskich laryngałów (jakkolwiek one nie brzmiały).

Panlaryngizm postuluje, że po przyjściu mesjasza nasze krtanie zostaną przemienione, co pozwoli nam ponownie wymawiać PIE tak jak rodzimi użytkownicy.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatŁacińskie <gn> było ZTCP tak naprawdę [Nn], więc zmiana w rzeczywistości była nieco mniej ekstremalna (i paralelna do kt > pt; ăsta e un fapt!).
Ona w ogóle jest ekstremalna tylko kiedy jest wyjęta z kontekstu. Równie dobrze w polskim są równie sensacyjne przemiany głoskowe typu: z > ś (jakaś straszna lenicja?!). A to normalne upodobnienie pod względem miejsca wymowy.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Feles

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 29, 2013, 19:58:18
CytatŁacińskie <gn> było ZTCP tak naprawdę [Nn], więc zmiana w rzeczywistości była nieco mniej ekstremalna (i paralelna do kt > pt; ăsta e un fapt!).
Ona w ogóle jest ekstremalna tylko kiedy jest wyjęta z kontekstu. Równie dobrze w polskim są równie sensacyjne przemiany głoskowe typu: z > ś (jakaś straszna lenicja?!).
n > ś / k_i !!
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Towarzysz Mauzer

No nie, zmiany diachroniczne to w ogóle przemilczałem, bo tam za łatwo o takie, szło mi o wymiany w systemie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

Cytat: Gubiert w Czerwiec 29, 2013, 19:51:26Panlaryngizm postuluje, że po przyjściu mesjasza nasze krtanie zostaną przemienione, co pozwoli nam ponownie wymawiać PIE tak jak rodzimi użytkownicy.

Lól, przeczytałem "przemielone".

Ciekawa religja, trzeba rzec...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Fanael

Cytat: tqr w Czerwiec 27, 2013, 21:10:26
Czy możliwe jest przejście spółgłosek nosowych w zwarcie krtaniowe między samogłoskami?
Interwokalicznie wydaje się to mało prawdopodobne, bo w takim otoczeniu prędzej zrobiłby się z tego jakiś aproksymant niż zaszłaby denasalizacja z późniejszą debukalizacją. Nie mówię jednak nie, widziałem w natlangach gorsze zmiany.
  •  

Icefał

Kojarzy ktoś stronę z wykazem wielu zmian fonetycznych z wielu języków?
  •  

Pluur

  •