Języki wymarłe Europy

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Lipiec 02, 2013, 16:12:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Ma ktoś informacje na temat języków przedindoeuropejskich? Czytam na ten temat dużo, i chciałbym coś więcej móc ogarnąć.
Zna ktoś jakieś rekonstrukcje? I co je wiązało z językami Kaukazu?
Ma ktoś jakieś ciekawe pozycje, z których można by czegoś się dowiedzieć?
Czytałem coś o semitach pojawiających się tu i tam w artykułach na wiki - wie ktoś coś więcej?

EDIT:
Za tym linkiem i tym tekstem:
"***ḲelHä weṭei ʕaḲun kähla
ḳaλai palhʌ-ḳʌ na wetä
śa da ʔa-ḳʌ ʔeja ʔälä
ja-ḳo pele ṭuba wete" stawię pytanie: czy prace nad językiem protonostratyckim są aż tak posunięte?
Niby czytałem, że przy naszym stanie wiedzy można zrekonstruować język do 10 tyś lat nazad... ale coś mnie tu śmierdzi.

Wedyowisz

#1
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_words_of_Etruscan_origin :p

Języki paleoiberyjskie są ciekawe, choć to i owo łączy się/próbuje się łączyć z IE albo z baskijskim.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 02, 2013, 16:12:50
ja-ḳo pele ṭuba wete" stawię pytanie: czy prace nad językiem protonostratyckim są aż tak posunięte?
Ba, ponoć pewna grupa rosyjskich lingwistów miała kiedyś zwyczaj rozmawiać ze sobą w pranostratryckim, więc...
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

Hmmm, ciekawe.
Przyjrzę się temu jakoś. Kto wie, jak dojdę do wniosku, że nie są do końca abstrakcyjne, to jakiś konlang ogarnę?
Cytat: Gubiert w Lipiec 02, 2013, 18:21:16
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_words_of_Etruscan_origin :p

Języki paleoiberyjskie są ciekawe, choć to i owo łączy się/próbuje się łączyć z IE albo z baskijskim.
Myślałem nad językiem celtyckim wyrosłym na etruskim...
A paleoiberyjskie rzeczywiście są ciekawe, czytałem, że północ celtycka, a południe semickie, tak?
A co z baskijskim, widziałem gdzieś kiedyś język prabaskijskiego, i pytanie się zaraz nasuwa: z czym porównywali?

Henryk Pruthenia

#4
Ma ktoś jakieś informacje na temat języka Piktów? Od wieków mię to ciekawiło.
Czy istnieje jakaś gramatyka języka meroickiego oraz jego słownik?

Ma ktoś jakieś informacje jak się miał akwitański do innych języków?
Należał-li do denekawazkich?
I co z eteocypryjskim i minojskim?

Pluur

Temat również mnie bardzo interesuje, szczególnie języki semitoatlantyckie. Jednak, chyba niestety nie dowiemy się nad zbyt o nich, a szkoda :-<

~nie chce mi się cytować, ale do powyższych wypowiedzi, daję owo jak widać, nie ma tego jakoś specjalnie mało, także....
~interesuje mnie jeszcze co oznacza to: ∇
  •  

Hapana Mtu

Cytat: Pluur w Lipiec 15, 2013, 17:55:38
~interesuje mnie jeszcze co oznacza to: ∇
Nieokreślona samogłoska.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Lukas

Na studiach dowiedziałem się, iż na dzisiejszym Lazurowym wybrzeżu mieszkał lud przed IE. On rasą podobny był do Buszmenów, a językiem do Berberów czy innych Chamitów. Liczyli podobno tak dziwnie jak dziś nad Loarą i Rodanem. To był natlang rdzeniowo-społgłoskowy, ale rekonstrukcje są cieżkie do analizy wykorzystywano lokalne dialekty francuskiego i chamickie z terenów Afryki. Czyżby zostały ślady w etnolektach V Republiki?
  •  

Tuktun

Mój uprzedni, lipny nick to Lord of the Potatoes.

És most következzék valami egészen más. A Monty Python Repülő Cirkusza.
  •