Kolejny pomysł (łacina + cyrylica)

Zaczęty przez Norris, Październik 19, 2013, 11:29:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

Norris

Właśnie wpadłem na jeszcze inny pomysł zapisu naszego języka (chyba jeszcze takiego nie było)
Jest nim zastosowanie alfabetu łacińskiego, ale z użyciem kilku liter z cyrylicy. Zastępowałyby one znaki zapisywane u nas przez 2, 3 litery.
I tak:
ш - sz
щ - szcz
ж - ż (do kompletu)
ř - rz (brak znaku w cyrylicy)
x - ch (w wyrazach obcych ks)
ч - cz
θ - dz (cyrylickie dz wygląda jak nasze s, w dodatku thetę proponował podobno już Kochanowski).
ђ lub θ´ - dź
џ lub θˇ - dż
я - ja, ia
я˛ - ją, ią
є - je, ie
є˛ - ję, ię
ø - jo, io
ǿ - jó, ió
ю - ju, iu

Przykładowy tekst:
W Щebřeшynє xřąщ břmi w třcinє i Щebřeшyn z tego słynє.
Wшyscy luθє roθą sє˛ wolni i równi pod względem swej godności i swyx praw. Są oni obdařeni rozumem i sumєnєm i powinni postępować wobec innyx w duxu braterstwa.
  •  

Wercyngetoryks

Pomysł nie jest chybiony, ale wydaje mi się, że zamiast ш należałoby wprowadzić š itd. Skoro alfabet łaciński dysponuje odpowiednimi literami, to nie ma po co mieszać do niego cyrylicy (co innego, gdyby a. łaciński nie posiadał jakichś liter, które są w łacinie, jak np. serafina mnogookiego).
ChWDChRL
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia


Ghoster

#4
[...........]
  •  

marcinsowa1999

W Щebřeшynє xřąщ břmi w třcinє i Щebřeшyn z tego słynє.
Wшyscy luθє roθą sє˛ wolni i równi pod względem swej godności i swyx praw. Są oni obdařeni rozumem i sumєnєm i powinni postępować wobec innyx w duxu braterstwa.

V чebжeшyńe
  •  

Pingǐno

  •  

Canis

Cytat: marcinsowa1999 w Styczeń 22, 2016, 23:02:43
W Щebřeшynє xřąщ břmi w třcinє i Щebřeшyn z tego słynє.
Wшyscy luθє roθą sє˛ wolni i równi pod względem swej godności i swyx praw. Są oni obdařeni rozumem i sumєnєm i powinni postępować wobec innyx w duxu braterstwa.

V чebжeшyńe
NOW we're talking!
  •