Nazwy dla lat 00-09 i 10-19

Zaczęty przez Norris, Wrzesień 25, 2013, 21:26:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Norris

Witam,
Zapewne wszyscy stosujecie formy "lata 20, 30 itd" dla określenia nazw dekad, w tym wypadku 20-29, 30-39 itd. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak nazwać okresy 00-09 i 10-19?
Ja jestem za następującą propozycją:
00-09 lata zerowe
10-19 lata dziesiąte
Co do pojawiających się często "lat dwutysięcznych" - ja bym ten okres 2000-2009 sprecyzował i nazwał "dekada lat dwutysięcznych", gdyż pełne lata dwutysięczne to lata 2000-2999 (określenie to może tez dotyczyć okresu 2000-2099 - stulecie lat dwutysięcznych).

A jakie są Wasze propozycje?

Uwaga: Odrzucam często pojawiające się określenia "pierwsza/druga dekada XXI wieku" z uwagi nie tyle na ich długość i co za tym idzie niewygodę, lecz przede wszystkim dlatego, że obejmują inne okresy czasu, mianowicie 2001-2010 i 2011-2020. Mieszanie "pierwszej/drugiej dekady" z "latami" powoduje w efekcie, że rok 2000 nie należy do żadnej dekady, a 2020 należy do dwóch dekad równocześnie. Odpadają też mało precyzyjne "początek ... wieku", stanowiące często ucieczkę od tego problemu.
  •  

Wercyngetoryks

Wikipedia stosuje mało plastyczny zapis typu "lata 2000-2010". Lata zerowe i dziesiąte też są złe. Dziesiąte to mogą być części, zerowe zaś... Nie wiem, co, ale wiem, że to by się nie przyjęło.

Wydaje mi się, że jesteśmy w sytuacji patowej. Myślę jednak, że mimo to najlepszym rozwiązanie jest I/II dekada XXI w.
ChWDChRL
  •  

Norris

#2
Nie wiem czy to taka patowa sytuacja, jest to po prostu czysta analogia, większych przeciwwskazań nie widzę. Części to są raczej dziesiętne. A zapotrzebowanie na proste nazwy dla tych okresów jest spore. Np. w języku angielskim "the tens" (dziesiąte) i "noughties" (zerowe) są z powodzeniem stosowane. Dodam, że ta konstrukcja wcale nie jest polska, a właśnie, zapożyczona z angielskiego. Wikipedii natomiast raczej nie ufam, jako że każdy może coś do niej dopisać.
  •  

Wedyowisz

1. Wprowadźmy rok 0. Wówczas dekada będzie obejmować lata z cyframi jedności 0-9.
2. Dla bardziej intuicyjnego określania początku dekady bez roku 0 wprowadźmy numerację bijektywną.
:p:p
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Tuktun

Często używam określeń "lata dziesiąte" czy "zerowe".
Mój uprzedni, lipny nick to Lord of the Potatoes.

És most következzék valami egészen más. A Monty Python Repülő Cirkusza.

Widsið

Cytat: Spodnie w Wrzesień 25, 2013, 21:51:34Dziesiąte to mogą być części, zerowe zaś...
Identyczny argument można zastosować w przypadku "dwudziestych", "trzydziestych" itd.
  •