Hiperkorekcje znane i lubiane

Zaczęty przez Wedyowisz, Sierpień 28, 2013, 11:26:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wedyowisz

Za`uważyłem ostatnio w Tychach wysyp znaków głoszących, że ,,W osiedlu obowiązuje reguła prawej ręki", jednakże widziałem też jeden głoszący, że ,,Na osiedlu obowiązuje reguła prawej ręki"*. Pierwsza wersja rozmija się IME całkowicie z mówionym uzusem moïch stron.

W polskim nie brak też wyrazów z dawną, utrwaloną nadpoprawnością, szczególnie z szadzeniem (żmudny, żmija).

*inna rzecz, która mię zastanawia, to skłonność do używania mianownika po przyïmkach przez miejscowych drogowców (Objazd do Wartogłowiec), ale to raczej do innego tematu.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

Reguła prawej ręki? Jak miło, że na tym osiedlu iloczyn wektorowy liczy się tak samo, jak gdzie indziej.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Drukarz

Ja jestem z Tychów i o ile dobrze pamiętam (za kilka dni jak wrócę z wakacyj to sprawdzę), to u mnie pisze "Na terenie osiedla ...". Aczkolwiek mogę się mylić. Btw. miło coś usłyszeć o swojim mieście :P
  •