Bułgarski by prz_

Zaczęty przez prz_, Styczeń 05, 2014, 00:00:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

prz_

No dobra. To zacznijmy od banałów, które pewnie każdy tutaj zna, ale tak dla formalności...
Bułgarski alfabet ma 30 liter. Z tego, co ważniejsze i mniej typowe:
ч - to č - /t͡s/, czytane twardo
е - czytamy twardo, wyjątkiem jest sytuacja, gdy е znajduje się po spółgłoskach к, г, х, np.: геврек (obwarzanek), кебап, Хегел
щ - czytamy jako št - , a zawdzięczamy to oczywiście rozwojowi cerkiewnosłowiańskiego ;)
ъ - zwane "ер голям" - czytamo jako /ɤ/ or /ɐ/. Zazwyczaj wymowa jest bliższa literze "y", ale np. w słowie България jest bliższa polskiemu "a"
Słowo, w którym zawarte są trzy powyższe litery: щъркел - bocian
ь - ер малък - służy jako zmiękczenie, np. w zdrobieniach: Петьо. Inne przykłady: асансьор - winda, миньор - górnik. Generalnie ь używa się przy zmiękczeniach między spółgłoską a samogłoską. Майор piszemy np. już przez й (j).
Przy okazji możecie zauważyć, że w bułgarskim znaleźć można trochę zapożyczeń z francuskiego, głównie z XIX wieku.

Na dobry początek pierwsze słówka, czyli czasownik być w czasie teraźniejszym i zaimki osobowe.

аз съм
ти си
той, тя, то е
ние сме
вие сте
те са

Występowanie той, тя to znów efekt rozwoju cerkiewnosłowiańskiego, ale o tym później. Znacznie później.

I ważna rzecz - w bułgarskim nie ma bezokolicznika.


Dobra, pierwsza lekcja odbębniona. Niemniej jednak czuję, iż te moje wpisy to może być straszny kał - jestem z tych, którzy zdecydowanie wolą mówić niż pisać i studiować wszystkie tajemnice gramatyki.
  •  

Silmethúlë

Cytatч - to č - /t͡s/, czytane twardo
/t͡s/? Chyba błąd, bo to nie odpowiada w wymowie polskiemu <c>, prawda?
  •  

CookieMonster93

Małe pytanko. Czy тя to bardziej tja [tʲa] czy cja [t͡sʲa] jak w rosyjskim?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

prz_

No i się zaczęło. Ja naprawdę nie jestem specem od wymowy, IPA i tych wszystkich innych pierdół :(
тя czyta się względnie twardo.
  •  

CookieMonster93

W porządku, wrzucaj to, co umiesz wytłumaczyć. Resztę możemy sobie o wymowie doczytać na wikipedii.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •