Dialekty Natlangów

Zaczęty przez Ghoster, Styczeń 10, 2014, 11:50:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

[...........]
  •  

CookieMonster93

#1
Fajnie, że został poruszony temat dialektów angielskiego. Swego czasu naprawdę mnóstwo o nich czytałem i obejrzałem mnóstwo Accent Tagów na YT. Mnie osobiście najbardziej podoba się Canadian English charakterystyczny dla niemal całej Kanady, głównie okolic Vancouver i Ontario, choć nie tylko. Jak będę miał odrobinę czasu, obejrzę Twoje filmiki, Ghosterze. Opiszę też dialekt, o którym mówię w oparciu o filmik z YT, który bardzo lubię i nie ma w nim, przynajmniej moim zdaniem, aż tyle zacinania się. Poza tym, jest nagrany w bardzo dobrej jakości. Słychać w nim ładnie procesy, jakie zachodzą w kanadyjskim angielskim np. Canadian rising. Zajmę się tym wieczorem, jak wrócę z zajęć. :-)

EDIT: Jestem chory, zajmę się tym kiedy indziej :-(
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

CookieMonster93

#2
http://youtu.be/rKkwzVKrRbY – jeśli ktoś chce zobaczyć bardziej naturalną wymowę, to może zerknąć na inne filmiki :-)
Mój ulubiony dialekt <3 Tak właściwie mówi nim większość Kanadyjczyków, akcenty spotyka się raczej dalej na północ i w okolicach Nowej Szkocji i Nowej Fundlandii.
Omówię każdy dźwięk na podstawie fonemów stąd: http://en.wikipedia.org/wiki/IPA_chart_for_English_dialects
/æ/: [a] (przykład: accent), z wyjątkiem pozycji przed nosowymi [n], [ŋ], [m] oraz [g], gdzie /æ/ = [æ̝ˑ] (wsłuchajcie się w słowo tag)
/ɑ/ (pozwoliłem sobie tak zapisać fonemy /ɑː/ + /ɒ/ + /ɔː/, które są wymawiane tak samo): zależnie od użytkownika [ɑ] lub [ɒ] przy czym zaokrąglone bardziej przed nosowymi oraz L (u niej [ɑ], a przed nosowymi i L [ɒ] jako allofon)
/ə/: schwa wydaje mi się odrobinę obniżona w kierunku [ɐ] lub być może [ʌ], zwłaszcza na końcu słowa np. soda, albo na samym początku np. Alabama brzmi mi jak [ˌɐləˈbæ̝ˑmɐ]
/eɪ/: Wielu Kanadyjczyków ma tendencję do monoftongizowania go do [eˑ], u niej jest dość niekonsekwentnie raz [eɪ] raz [eˑ] przy czym to drugie słychać w mayonnaise
/uː/: wydaje się być bardziej przednie, zapisałbym to chyba jako [ʉu̯] np. gym shoes [d͡ʒʲɪm ʃʲʉu̯z]
i na koniec Canadian Rising, czyli /aʊ/ i /aɪ/ zamieniają się w [ʌu̯], [ʌi̯] przed bezdźwięcznymi spółgłoskami np. (That'd be called the(?) rainbow), right? [ɹʌi̯], house [hʌus], out [ʌut]
Poza tym wymawiają niemal wszystkie dźwięki <3 np. drink called – słychać oba [k], może się wydawać odrobinę nienaturalne ze względu na filmik, ale w rzeczywistości też tak często mówią.
Długość, podobnie jak w General American nie jest cechą fonemiczną, pojawia się tylko przed dźwięcznymi spółgłoskami w wersji półdługiej np. pick, pig [pʰɪk], [pʰɪˑg]. Reszta nie odbiega od normy, więc nie będę tego opisywać, można sobie zerknąć na tabelkę w drugim linku w tym poście.

EDIT: /æg/ i /ɛg/ mogą być wymawiane u niektórych jako [eˑg]
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

Cytat
Długość, podobnie jak w General American nie jest cechą fonemiczną, pojawia się tylko przed dźwięcznymi spółgłoskami w wersji półdługiej np. pick, pig [pʰɪk], [pʰɪˑg].

Tak jest we wszystkich akcentach. Wspomina o tym nawet Brązowa Krowa opisująca RP.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

Nie znam się aż tak bardzo na RP, ale postaram się zapamiętać.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#5
[...........]
  •  

Pluur

CytatW ogóle to ma ktoś jakieś doświadczenie/wymierne wyniki nauki jakiegoś określonego akcentu w obcym języku? W tej chwili staram się faktycznie używać szkockiego akcentu i zdaje się, iż nawet mi to wychodzi (może wrzucę nagranie za jakiś czas, jak tylko go dobrze opanuję).

Bawarski, ale na razie jeno [r] i ik (ig) xD
  •  

Widsið

Cytat: Ghoster w Styczeń 16, 2014, 22:43:16
W ogóle to ma ktoś jakieś doświadczenie/wymierne wyniki nauki jakiegoś określonego akcentu w obcym języku? W tej chwili staram się faktycznie używać szkockiego akcentu i zdaje się, iż nawet mi to wychodzi (może wrzucę nagranie za jakiś czas, jak tylko go dobrze opanuję).
Norweski może nie jest tu wymierny, bo nie ma żadnego standardu, ale moja wymowa została zgwałcona przez stavangersk i często słyszę, że muszę być z Rogalandu, więc chyba się udało. Niemniej, akcent najłatwiej w sumie nabyć mieszkając w danym rejonie, więc mogę mieć problem z utrzymaniem tej wymowy, jeśli jeszcze trochę posiedzę w Oslo.
  •  

Toivo

Z angielskich akcentów, oprócz brytyjskiego, chyba najbardziej lubię indyjski.

Jeśli chodzi o mnie, to z racji miejsca zamieszkania jestem trochę obeznany z lipskim saksońskim, który brzmi mniej więcej tak:

/aɪ̯/ -> [æe̯]
/aʊ̯/ -> [æʉ̯] (najbardziej charakterystyczna cecha)
/a/ -> [ɐ]
/ɑː/ -> [ɒː]
/oː/ -> [ɵː], oprócz przed /ʁ/
/uː/ -> [ʉː], oprócz przed /ʁ/
/ç/ -> [ʃ], nie u wszystkich mówiących
  •  

zabojad

Podobno saksoński dialekt jest uważany przez rodowitych niemców za najbrzydszy :P
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Toivo

#10
Możliwe, nie jest lubiany. Być może z uwagi na swoje zamiłowanie do centralizowania samogłosek ma opinię brzmiącego niechlujnie.

Tutaj mała próbka. To nie jest dokładnie to co ja opisałem (np. /aɪ̯/ jest wymawiane inaczej, odokrąglenia ö i ü też u mnie nie ma), ale słychać piękne [ɵː] i [æʉ]. Aha, w saksońskim nie ma też zwartych przydechowych.
  •  

spitygniew

Ech, chciałbym takiej sytuacji, gdzie każdy mieszkaniec rozróżnia w miarę wszystkie dialekty, w Polsce - zamiast takiej, gdzie dla przeciętnego Cebulaka istnieją trzy (lub cztery, w zależności od tego, czy słyszał o separatyzmie kaszubskiego): śląski, góralski, (kaszubski) i wiejski...
P.S. To prawda.
  •  

Wercyngetoryks

Śląski to nie jest dialekt. Śląski to polski zepsuty przez niewykształconych ludzi. Na miano dialektu trzeba zasłużyć.
ChWDChRL
  •  

Towarzysz Mauzer

Nieprawda, bo polski to zepsuty polski przez niewykształconą ruską szlachtę. Ty tak na poważne?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wercyngetoryks

ChWDChRL
  •