Struktura zdania polskiego w programie minimal.

Zaczęty przez Monika, Luty 24, 2014, 19:26:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Monika

Witam,

czy ktoś ma może pojęcie jak wygląda struktura zdania polskiego w ramach programu minimalistycznego Chomskiego lub może wie gdzie mogę znaleźć odpowiednią informację?
Byłabym wdzięczna za podpowiedź.

Pozdrawiam
Monika
  •  

ArturJD

#1
Mogłabyś może dokładniej przedstawić o co Ci chodzi?

EDIT: poczytałem o Chomskym i jestem pod wrażeniem... Dziękuję za informacje o nim.
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Obawiam się, że anglocentryzm badaczy z nurtu chomskistowskiego jest jeszcze większy niż w innych szkołach językoznawstwa. Na Twoim miejscu zacząłbym poszukiwania od prac tego pana: http://www.plm.uw.edu.pl/rutkowski, ale nie liczyłbym na zbyt wiele.
  •  

Towarzysz Mauzer

Polską gramatykę w duchu klasycznego generatywizmu a la Aspects of the Theory of Syntax napisał Ireneusz Bobrowski; rzecz jest krótko wyłożona i łatwo dostępna chyba online w Składniowym modelu polszczyzny (tak się pochwalę-pożalę, że ustępik o możliwości kognitywnego wyjaśnienia struktur w rodzaju Idę pić jako supinum wykorzystałem w pracce porównującej zdania celowe w językach słowiańskich, której ostatecznie nikt porządnie nie sprawdził -.-). Co do programu minimalnego, z tego co pamiętam, nie zajmował się nim.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Monika

Dziękuję za wszystkie wskazówki. Rzeczywiście, jak do tej pory nie udało mi się znaleźć dużo publikacji wyjaśniających polską składnię w ramach tej teorii. Książkę I. Bobrowskiego posiadam, ale nie obejmuje ona programu minimalistycznego. Zajrzę na stronę p. Rutkowskiego i będę szukać dalej :)

Jeszcze raz dziękuję i życzę dobrej nocy!
  •