Takie sobie mapy...

Zaczęty przez Dynozaur, Wrzesień 14, 2011, 19:25:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

Hapana Mtu


A taka mapka może być? To moja super gra strategiczna (ludy, państwa, federacje itepe). Wymagania sprzętowe: paint, cierpliwość, wyobraźnia.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Canis

Paint? To chyba wymaga dużo cierpliwości, bo nieźle dopieszczone. Co to za conworld?
  •  

Hapana Mtu

Świat bez nazwy, rysowany dla frajdy. Wymyśliłem takie mapy gdzieś w gimnazjum i to chyba już trzecia edycja. Generalnie wychodzę od narysowania świata (na początku fragmentu, potem w miarę rozwoju sytuacji poszerzam) i zaludnienia go różnymi grupami etnicznymi (różne kolory), potem tworzą się pierwsze zalążki państw, toczą wojny, zawierają pokoje, łączą się lub dzielą; i rozwijają technologię. W efekcie powstaje tak piękna mapa, jak powyżej.
Idealna rozrywka dla aspie.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

CookieMonster93

#48
Spoiler
[Zamknij]
Znalazłem całkiem fajną i kolorową mapkę regionów Polski, jak chciałem kuzynowi pokazać, gdzie leży Warmia. :-) Może Wam się do czegoś kiedyś toto przyda.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Serpentinius

Niekompetentna. Brak ziemi piotrkowskiej  :'-(
  •  

Todsmer

Przemyśl nie leży w Małopolsce. Parę innych błędów też można wytknąć.
  •  

Towarzysz Mauzer

Rzeszów zresztą też. Na pierwszy rzut oka jest niby wierniejsza dziejom niż to, co się serwuje w podręcznikach szkolnych, ale ziemie niemieckie i ruskie i tak są ocenzurowane: nie ma Nowej Marchii, Rusi Czerwonej i Czarnej, wzg. Litwy (Polesie się ostało pewnie, bo nie jest takie po nazwie ruskie). Taki Supraśl czy Siemiatycze to już nie Podlasie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

CookieMonster93

Cytat: tqr w Czerwiec 18, 2013, 19:18:52
Przemyśl nie leży w Małopolsce. Parę innych błędów też można wytknąć.
Hmm... faktycznie, nie zajrzałem tam nawet, byłem pochłonięty Warmią i własnym regionem.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

spitygniew

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 18, 2013, 21:45:26
Rzeszów zresztą też. Na pierwszy rzut oka jest niby wierniejsza dziejom niż to, co się serwuje w podręcznikach szkolnych, ale ziemie niemieckie i ruskie i tak są ocenzurowane: nie ma Nowej Marchii
Nowa Marchia? No to już może pójdźmy na całość i zamiast "Pomorze" napiszmy "Gothiskandza"?

I nie chodzi tylko o sam fakt, że nikt tej nazwy obecnie nie używa, bo wiem, że tak można by zrównać regiony z województwami (swoją drogą dziwi mnie tak powszechne utożsamianie ich, pamiętam z jednej lekcji geografii w liceum, że chyba nikt oprócz mnie nie znał położenia wszystkich województw, a moja koleżanka z ławki zapytała mnie nawet, gdzie leży Dolnośląskie...), ale wydaje mi się, że ta nazwa nie była w użycia już dawno, jeszcze przed wojną, tylko razem z dawną Ziemią Lubuską była pojmowana jako część Brandenburgii - tyle że w przeciwieństwie do tej drugiej, nie została reaktywowana w czasach PRL-u (z wiadomych chyba powodów, Ziemia Lubuska to historyczna, utracona i "odzyskana" dzielnica Polski, a nazwa N. M. powstała dopiero po podboju tych ziem przez Niemców).

Ale co do "cenzury" historycznych ziem ruskich, to się zgadzam. Tylko wie ktoś może, jak to jest ze świadomością lokalna mieszkańców np. okolic Hrubieszowa - jak dużo z nich wie, że mieszka na terenie Wołynia, a jak dużo uważa się za mieszkańców "Lubelszczyzny"?
P.S. To prawda.
  •  

Mścisław Bożydar

#54
Ja się pytam:
GDZIE JEST *U*WA RUŚ CZERWONA?!?!

A odnośnie do pytania o Hrubieszów- Oni twierdzą, że są mieszkańcami lubelszczyzny (u nas w seminarium mamy ich kilku)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

spitygniew

Cytat: Mścisław Lwowicz w Czerwiec 28, 2013, 13:41:20
A odnośnie do pytania o Hrubieszów- Oni twierdzą, że są mieszkańcami lubelszczyzny (u nas w seminarium mamy ich kilku)
A to jakieś "krzoki", czy mieszkają tam od pokoleń? Bo w przypadku mieszkańców ziem zachodnich to zrozumiałe, że nie ma u nich większej świadomości, ale w moim województwie (mimo że "warszawiokom" może sie czasem nazwać Sosnowiec Śląskiem) każdy doskonale wie, gdzie jest jaki region, mimo mylnych i działających na świadomość granic administracyjnych. Więc jeśli rodzimi Wołyniacy zatracili swoją świadomość regionalną z ich powodu, to mam prawdziwego dynohejta...
P.S. To prawda.
  •  

Mścisław Bożydar

Nie wiem.
Właściwie jedyny podział, jaki u nas funkcjonuje, to dzielenie ludzi na "tych z Galicji" (Galilejczycy, "Ziemia Zabulona i Neftalego, Galilea pogan") i "Tych z Kongresówki" Dx
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

spitygniew

Mam wrażenie, że ten podział na Prusy, Kongresówę i Golicję będzie trwał aż po kres świata... I to nie tylko w mentalności, tą zbieżność chyba każdy widział, ale niedawno znalazłem też taką mapę. oO
P.S. To prawda.
  •  

Vilène

Cytat: spitygniew w Czerwiec 29, 2013, 12:25:28
Mam wrażenie, że ten podział na Prusy, Kongresówę i Golicję będzie trwał aż po kres świata... I to nie tylko w mentalności, tą zbieżność chyba każdy widział, ale niedawno znalazłem też taką mapę. oO
Cóż...

Zresztą, do zobaczenia tego podziału nie trzeba map, czasem starczy wyjrzeć przez okno w pociągu, żeby zobaczyć, gdzie kiedyś były Prusy (które wyglądają jak europejskie zadupie), gdzie Austria (wyglądająca jak zadupie), gdzie Rosja (wyglądająca jak kompletne zadupie)...
  •  

Vilène

Bading, mapa historyczno-etnograficzna Polski na której zaznaczono Ruś Czerwoną, Polesie, a nawet Nową Marchię. Ale Prus niestety nie ma :(.

PS.
  •