Autor Wątek: Takie sobie mapy...  (Przeczytany 61562 razy)

Offline Piołunnik

Odp: Takie sobie mapy...
« Odpowiedź #195 dnia: Grudzień 17, 2015, 20:43:08 »
Bez kozery powiem, ładne.

Offline matriksoft

• Catkitty
    • Matriksoft
« Odpowiedź #196 dnia: Kwiecień 03, 2016, 09:43:00 »
Polska Rzeczpospolita Federacyjna
Czyli 10 samorządnych ziem, w tym dwie Metropolie Wydzielone.

Metropolia Wydzielona Warszawa Separated City of Warsaw
Warszawa Warsaw - stolica, Pruszków, Legionowo

Metropolia Wydzielona Gdańsk Separated City of Gdansk
Gdańsk - stolica, Gdynia

Wielkopolska Greater Poland
Poznań Posen - stolica, Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Kalisz, Inowrocław, Ostrów Wlkp., Gniezno, Leszno, Konin

Małopolska Lesser Poland
Kraków Cracow - stolica, Radom, Kielce, Tarnów, Nowy Sącz, Ostrowiec Św., Mielec, Starachowice, Zawiercie

Polska Środkowa Central Poland
Łódź - stolica, Częstochowa, Płock, Piotrków Tryb., Pabianice, Tomaszów Maz., Bełchatów

Pomorze/Pòmòrskô Pomerania
Szczecin/Szczecëno - stolica(?), Gorzów/Lãdzbarg, Koszalin/Kòszalëno - stolica(?), Grudziądz/Grëdządz, Słupsk/Stôłpsk, Piła/Pieła, Stargard/Stôrgard, Tczew/Dërszewò

Śląsk/Ślůnsk/Schlesien Silesia
Katowice/Katowicy/Kattowitz - stolica, Sosnowiec/Sosnowjec/Sosnowitz, Gliwice/Glywicy/Gleiwitz, Zabrze/Zobrze/Hindenburg, Bielsko-Biała/Bjylsko-Bjoło/Bielitz-Biala, Bytom/Bytůń/Beuthen, Ruda Śląska/Ruda Ślůnsko/Ruda, Rybnik/Rybńik/Rybnik, Tychy/Tychy/Tichau, Dąbrowa Górnicza/Důmbrowa/Dombrowa, Opole/Uopole/Oppeln, Chorzów/Chorzůw/Königshütte, Jaworzno/Jaworzno/Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój/Jastrzymbje–Zdrůj/Bad Königsdorff-Jastrzemb, Mysłowice/Myslowicy/Myslowitz, Siemianowice Śląskie/Śymjanowicy/Siemianowitz, Żory/Żory/Sohrau, Tarnowskie Góry/Tarnowský Góry/Tarnowitz, Kędzierzyn-Koźle/Kandrzin-Koźle/Kandrzin-Cosel, Będzin/Byndźin/Bendzin, Piekary Śląskie/Pjekary Ślůnske/Deutsch Piekar, Racibórz/Racibůrz/Ratibor, Świętochłowice/Śwjyntochlowicy/Schwientochlowitz

Dolny Śląsk Lower Silesia
Wrocław - stolica, Wałbrzych, Zielona Góra, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, Głogów, Świdnica

Poleso-Przyrusie Poleso-Subruthenia
Lublin - stolica, Rzeszów, Siedlce, Chełm, Zamość, Przemyśl, Stalowa Wola, Biała Podlaska

Pruso-Podlasie/Прусо-Падляшша/Prūsija-Palenkė Prusso-Podlachia
Białystok/Беласток/Balstogė, Olsztyn/Ольштын/Olština - stolica, Elbląg/Эльблёнг/Elbingas, Suwałki/Сувалкі/Suvalkai, Łomża/Ломжа/Lomža, Ełk/Лек/Lukas

EDIT Opole na liście tam, gdzie na mapie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2016, 13:51:22 wysłana przez matriksoft »
void.

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Administrator
  • Konlangi: Szybski, truski, brocki
« Odpowiedź #197 dnia: Kwiecień 03, 2016, 09:49:10 »
Tylko błagam, nie ta okropna śląska ortografia…

Btw Żywiec powinien być w śląskim, nawet jeśli historycznie do niego nie należy. Bielsko jest tuż obok, natomiast w Małopolsce najbliższym miastem porównywalnej wielkości jest chyba dopiero Kraków.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2016, 09:53:07 wysłana przez Todsmer »

Offline matriksoft

• Catkitty
    • Matriksoft
« Odpowiedź #198 dnia: Kwiecień 03, 2016, 10:06:40 »
Tylko błagam, nie ta okropna śląska ortografia…

Btw Żywiec powinien być w śląskim, nawet jeśli historycznie do niego nie należy. Bielsko jest tuż obok, natomiast w Małopolsce najbliższym miastem porównywalnej wielkości jest chyba dopiero Kraków.

Używam obecnej ortografii, no cóż poradzę? :T

Nie jestem co do tego pomysłu przekonany... Sądzę, że jednak Żywiec jest zbytnio góralski, by mógł być śląski.
void.

Offline Борівой

• Administrator
« Odpowiedź #199 dnia: Kwiecień 03, 2016, 10:21:35 »
Używam obecnej ortografii, no cóż poradzę? :T
Co to obecna śląska ortografia, bo nie znam :P

Nie jestem co do tego pomysłu przekonany... Sądzę, że jednak Żywiec jest zbytnio góralski, by mógł być śląski.
Hmm, myślałem że to praktyczna mapa… Btw chyba Szczyrk zostawiłeś przy Śląsku, a to Małopolska. I właściwie, jeśli brać pod uwagę obecną samoidentyfikację, Bielsko również nie powinno być na Śląsku :P

Offline Obcy

• Loov þän Semien onn þän Horden!
  • Uciekinier
  • Vourfäirer ƨ̆ermaneslands
« Odpowiedź #200 dnia: Kwiecień 03, 2016, 11:23:20 »
Propsy za umieszczenie mojego ukochanego powiatu nyskiego na Dolnym Śląsku. Nie znoszę, jak ktoś mówi, że Nysa leży na Górnym Śląsku. Niemcy popełnili poważny błąd, przyłączając ziemię nyską i grodkowską do rejencji opolskiej, a Polacy jeszcze poważniejszy, przyłączając do Opolszczyzny jeszcze Brzeg i Namysłów. Na szczęście Kościół katolicki nie przyjął w swoim podziale Brzegu i Namysłowa do diecezji opolskiej.

Offline matriksoft

• Catkitty
    • Matriksoft
« Odpowiedź #201 dnia: Kwiecień 03, 2016, 11:42:30 »
Hmm, myślałem że to praktyczna mapa… Btw chyba Szczyrk zostawiłeś przy Śląsku, a to Małopolska. I właściwie, jeśli brać pod uwagę obecną samoidentyfikację, Bielsko również nie powinno być na Śląsku :P
Cały problem wynika z jednego wczesnopeerelowskiego nowotworu, którym jest Bielsko-Biała...
void.

Offline Widsið

« Odpowiedź #202 dnia: Kwiecień 03, 2016, 11:51:46 »
Widzę, że conlangowe nazwy po "kaszubsku" mocno. A "wczesnoprlowski nowotwór", jakim jest miasto Bielsko-Biała, złym pomysłem nie był, o czym świadczą dane ekonomiczne, w których "nowotwór" wypada lepiej, niż wszystkie pozostałe byłe miasta wojewódzkie i niejedno obecne. Połączenia transportowe, gospodarcze i urbanistyczne i tak sprawiały, że to było jedno miasto - decyzja o połączeniu uporządkowała tylko burdel prawny i ułatwiła zarządzanie.

Offline matriksoft

• Catkitty
    • Matriksoft
« Odpowiedź #203 dnia: Kwiecień 03, 2016, 11:56:35 »
Widzę, że conlangowe nazwy po "kaszubsku" mocno. A "wczesnoprlowski nowotwór", jakim jest miasto Bielsko-Biała, złym pomysłem nie był, o czym świadczą dane ekonomiczne, w których "nowotwór" wypada lepiej, niż wszystkie pozostałe byłe miasta wojewódzkie i niejedno obecne. Połączenia transportowe, gospodarcze i urbanistyczne i tak sprawiały, że to było jedno miasto - decyzja o połączeniu uporządkowała tylko burdel prawny i ułatwiła zarządzanie.
Prócz "Lãdzbarg" nie znalazłem niczego odpowiedniego dla Gorzowa... :T

A odnośnie pozytywnych skutków powstania Bielska-Białej nic nie mam. Po prostu nie za bardzo teraz wiadomo, którędy tam granice poprowadzić. Chyba, że tutaj byśmy wypracowali jakieś jak-najbardziej-się-da poprawne historycznie i logiczne infrastrukturalnie rozwiązanie?
void.

Offline Widsið

« Odpowiedź #204 dnia: Kwiecień 03, 2016, 12:29:40 »
Ja bym tam po prostu zaproponował zostawić historię tam gdzie jej miejsce - w przeszłości - zwłaszcza w obszarach, gdzie obszar ciążenia nie ma nic wspólnego z granicami historycznymi, czy to przez odległość (Radom - Kraków), łączenie miast (Bielsko-Biała), czy jakość infrastruktury. Masz też parę dosyć arbitralnie przyłączonych obszarów w rejonach o zmiennej przynależności regionalnej, no i łatwiej byłoby się oprzeć jednak na gminach, niż powiatach przy wyznaczaniu granic. Gdzieś tu lata moja mapa oparta na podobnych założeniach.

Offline Spiritus

« Odpowiedź #205 dnia: Kwiecień 03, 2016, 12:49:46 »
Opole w dolnośląskim to błąd? Bo chyba na mapie jest w górnośląskim, choć mogę się mylić, uwzględniając jak bardzo ślepy jestem. A jeśli nie błąd, proponowałbym zmienić (nawet jeśli w Opolu większość stanowi obecnie ludność napływowa, moim zdaniem, sensowniej jest je jednak przyłączyć do górnośląskiego).
QVIS·SVM

Offline matriksoft

• Catkitty
    • Matriksoft
« Odpowiedź #206 dnia: Kwiecień 03, 2016, 14:01:55 »
Opole w dolnośląskim to błąd? Bo chyba na mapie jest w górnośląskim, choć mogę się mylić, uwzględniając jak bardzo ślepy jestem. A jeśli nie błąd, proponowałbym zmienić (nawet jeśli w Opolu większość stanowi obecnie ludność napływowa, moim zdaniem, sensowniej jest je jednak przyłączyć do górnośląskiego).
Tak, to błąd. Opole jest na Śląsku, nie Dolnym Śląsku. Poprawiłem.

Cytat: Widsið
Ja bym tam po prostu zaproponował zostawić historię tam gdzie jej miejsce - w przeszłości - zwłaszcza w obszarach, gdzie obszar ciążenia nie ma nic wspólnego z granicami historycznymi, czy to przez odległość (Radom - Kraków), łączenie miast (Bielsko-Biała), czy jakość infrastruktury. Masz też parę dosyć arbitralnie przyłączonych obszarów w rejonach o zmiennej przynależności regionalnej, no i łatwiej byłoby się oprzeć jednak na gminach, niż powiatach przy wyznaczaniu granic. Gdzieś tu lata moja mapa oparta na podobnych założeniach.
Dobrze, w takim razie granicę śląsko-małopolską pozostawiłbym w stanie obecnym. A jak tu by było najlepiej rozwiązać kwestię Radomia? Przyłączyć do Polski Środkowej, Poleso-Przyrusia, Małopolski czy też zburzyć to miasto (nie ma miasta, nie ma problemu)?
void.

Offline Борівой

• Administrator
« Odpowiedź #207 dnia: Kwiecień 04, 2016, 08:25:57 »
Btw rozbiłeś aglomerację śląską. Według mapy Dąbrowa jest w Małopolsce :) Jaworzno również.

Offline Ліцьвін

• Хай жыве сьмерць!
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
« Odpowiedź #208 dnia: Grudzień 03, 2016, 21:22:07 »
Alternatywna Litwa w świecie, w którym Słowianie pozostali przy etnicznych wierzeniach.

Kiedyś zrobię wersję w głagolicy jeśli kogoś to interesuje.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2016, 22:45:16 wysłana przez マシオ »

Litewski = Białoruski

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #209 dnia: Grudzień 03, 2016, 21:25:03 »
Mniej czytelnej czcionki nie mogłeś użyć...
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.