Czy istnieje dialekt śląski?

Zaczęty przez skomand, Styczeń 30, 2014, 20:08:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

skomand

CytatAle przecież które jak które polskie gwary, ale właśnie te tworzą najbardziej systematyczny zespół z bardzo wyraźnymi cechami, których na sąsiednich obszarach nie ma.

Ty mówisz o różnicach wobec reszty i tu zgoda, ale rozchodzi się właśnie o podobieństwa względem siebie a są one takie że niedługo miną dwa stulecie od pierwszych prób stworzenia jako takiej jednolitej wersji, a końca nie widać.
  •  

Towarzysz Mauzer

To przecież nie ma nic do rzeczy. Niezależnie od tego jak by się starać, proces kodyfikacji - który należy do praktyki, a nie teorii językowej - zawsze ignoruje część gwar, bo nie da się jakichś cech mieć i nie mieć. W skrajnym przypadku wybiera się jedną gwarę (dialekt), tak że reszta populacji musi się jej uczyć od nowa - przypadek albański. Językoznawstwo nie ma problemu z uznaniem heterogenicznego zespołu gwar o pewnych cechach wspólnych - wspólnych różnicach - za dialekt; ba, o to chodzi!

W takim sensie można by powiedzieć, że polski zaczął istnieć dopiero z początkiem XX wieku, bo wcześniej gadały nim odosobnione oazy dworów i miasta, a i tam funkcjonował ot, obok jidysz. Sam zaś proces implementacji standardowej polszczyzny to historia tresury i upokarzania chłopskich dzieci, nawet w latach 50., kiedy działo się to pod hasłem powszechnego oświecenia - ot, i wtedy dużo nauczycieli dalej było pochodzenia drobnomieszczańskiego, z całym bagażem uprzedzeń.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Widsið

Cytat: skomand w Luty 01, 2014, 18:11:45
Ty mówisz o różnicach wobec reszty i tu zgoda, ale rozchodzi się właśnie o podobieństwa względem siebie a są one takie że niedługo miną dwa stulecie od pierwszych prób stworzenia jako takiej jednolitej wersji, a końca nie widać.
Ale dialekt nie posiada "jednolitej wersji", to tylko zbiór cech, które mogą objawiać się w jednej gwarze silniej, a w drugiej słabiej. "Jednolitość" to cecha języka standardowego, w dodatku w zasadzie wyłącznie pisanego, a i od tej reguły są wyjątki, vide wariantywność w norweskim, angielskim, rumuńskim, możliwość zapisania serbskiego dwoma alfabetami itd. Mimo usilnych starań, kaszubski również nie posiada jednolitej wersji, bo za standardem stoją kryteria pozalingwistyczne.
  •