Ankieta

Najpiękniejsze pismo

łacińskie
2 (5.6%)
cyrylica
4 (11.1%)
greckie
4 (11.1%)
gockie
2 (5.6%)
arabskie
5 (13.9%)
hebrajskie
3 (8.3%)
ormiańskie
3 (8.3%)
gruzińskie
1 (2.8%)
chińskie
1 (2.8%)
hangul
0 (0%)
hiragana/katakana
2 (5.6%)
etiopskie
0 (0%)
irlandzkie uncjalne
2 (5.6%)
rowasz
1 (2.8%)
hieroglify
0 (0%)
tybetańskie
1 (2.8%)
birmańskie
0 (0%)
khmerskie
0 (0%)
tajskie
0 (0%)
dewanagari
3 (8.3%)
inne
2 (5.6%)

Głosów w sumie: 35

Autor Wątek: Najpiękniejsze pismo  (Przeczytany 4598 razy)

Offline Spodnie

• Kapitan Szwecja
Najpiękniejsze pismo
« dnia: Marzec 15, 2014, 12:54:22 »
Który alfabet jest wg Was najpiękniejszym alfabet pod kątem wizualnym? Zachęcam do głosowania!
ChWDChRL

Offline Ghoster

Odp: Najpiękniejsze pismo
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2014, 13:22:00 »
Który alfabet jest wg Was najpiękniejszym alfabet pod kątem wizualnym?
> Alfabet
Prawie połowa z wymienionych pism to nie alfabety.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2014, 13:27:07 wysłana przez Ghoster »

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2014, 15:07:37 »
Gdzie opcja "inne"?

tqr: Fix'd.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2014, 15:36:36 wysłana przez tqr »

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2014, 22:20:34 »
Nie ma majańskiego >.< Ale spoko, i tak bym nie zagłosował, ormiańskie rządzi, gruzińskie zaraz po nim.

Offline Noqa

« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2014, 01:14:28 »
Czy komuś też budowa znaków w ormiańskim i etiopskim wydaje się podobna?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2014, 01:20:32 »
Skojarzenie trochę jak tamto porównujące alfabet hebrajski z którymś z japońskich pism - sylaberiusze/abugidy zawsze będą miały jakieś litery przypominające te z innych pism, bo prawdopodobieństwo tego, iż jakaś litera będzie wyglądała tak jak jej fonetyczny odpowiednik w innym piśmie rośnie wraz z ilością samogłosek w językach, które się nimi zapisuje.

Offline Noqa

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2014, 01:26:10 »
Ale mi nie chodzi o to, że coś się fonetycznie pokrywa (nie sprawdzałem), tylko o ogólną estetykę i koncepcję tworzenia znaków. Te skręty pod ostrymi kątami, sporo "krzywych" kresek, biegnących esowato, trochę takiej drzewkowości.

sylaberiusze/abugidy zawsze będą miały jakieś litery przypominające te z innych pism, bo prawdopodobieństwo tego, iż jakaś litera będzie wyglądała tak jak jej fonetyczny odpowiednik w innym piśmie rośnie wraz z ilością samogłosek w językach, które się nimi zapisuje.

Czytam trzeci raz i nie mogę zrozumieć. Czemu ma to rosnąć z liczbą samogłosek? I skoro im więcej tym prawdopodobniejsze, to czemu najprawdopodobniejsze ma być dla abugid?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2014, 01:30:18 »
Ale mi nie chodzi o to, że coś się fonetycznie pokrywa (nie sprawdzałem), tylko o ogólną estetykę i koncepcję tworzenia znaków. Te skręty pod ostrymi kątami, sporo "krzywych" kresek, biegnących esowato, trochę takiej drzewkowości.
Zatem wybacz.

Czytam trzeci raz i nie mogę zrozumieć. Czemu ma to rosnąć z liczbą samogłosek? I skoro im więcej tym prawdopodobniejsze, to czemu najprawdopodobniejsze ma być dla abugid?
Czym więcej samogłosek w językach, które są zapisywane sylaberiuszami/abugidami, tym więcej wariacji wyglądu symboli (jako iż znaki z konkretnymi spółgłoskami są modyfikowane w zależności od samogłosek). Czym więcej samogłosek (inaczej: czym więcej wariantów liter, których bazą fonetyczną jest jakaś spółgłoska), tym łatwiej w innych pismach znaleźć podobnie wyglądające symbole (załóżmy tutaj, że szukamy odpowiednika arabskiego /m/ w jakimś języku - jeśli jest zapisywany sylaberiuszem języku, który ma 6 samogłosek, to szansa na znalezienie podobnej litery jest sześciokrotnie większa).

Offline Noqa

« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 16, 2014, 01:39:48 »
OK, ale prościej chyba stwierdzić, że po prostu im większą ilością glifów operuje pismo, tym większa szansa, że część z nich będzie podobna do glifów z innego pisma ;-)

Offline Ghoster

« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2014, 01:44:16 »
Być może; chciałem jedynie nadkreślić, iż prawdopodobieństwo znalezienia takich podobieństw rośnie wraz ze zmieniającymi się elementami symbolu (bądź zmianą całego symbolu), które nie mają nic wspólnego z samą spółgłoską, jaka jest zawarta w znaku (chciałem na to zwrócić uwagę właśnie dlatego, iż uznałem to za najbardziej durną cechę doszukiwania się takich wspólnych cech w niegdyś zarzuconym na starym forum linku o rzekomych powiązaniach między którymś z pism japońskich oraz tym hebrajskim).

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 16, 2014, 12:11:38 »
To ciekawe, że i pismo ormiańskie, i tradycyjna architektura są utrzymane w podobnej estetyce, ostre kąty, proste linie, tak jakby z tych literek też miał spływać śnieg kaukaski. Nawet język jakiś taki ostry.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Feles

« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 31, 2014, 20:56:27 »
Wygrywa arabski. Czyżby Ghoster miał gdzieś dwa multikonta? ;)

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości