Takie se pytanko

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Kwiecień 26, 2014, 14:26:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Bawię się ostatnio w EU IV, i mam pomysł dodać parę religii do gierki. Póki co myślę nad tym, by dodać:
1) Arianizm
2) Katolicyzm Awinioński (wkurza Cię Rzym? Załóż kontrpapiestwo już dziś!)
3) Protestantyzm, Katolicyzm i Prawosławie Kolonialne (przy westernizacji można by zmienić religię na chrześcijańską zależnie od kraju, z jakiego przyjmujemy religię)
4) Grekokatolicyzm
5) Być może parę dodatkowych kościołów narodowych
6) Ateizm
7) Sekularyzm
8) Agnostycyzm
9) Gnostycyzm
10) Satanizm <3
11) Rastafarianizm (a czemu wśród Jamajczyków nie ?)
12) Voodoo
13) Alawizm
14) Sufizm
15) Religie Australii
16) Religie Pacyfiku
17) Kult Cargo
18) Wolnomularstwo
19) Mormoni
A więc mam do was pytanko, czy ktoś uważa, że czegoś nie ma, a należałoby dodać? Nie chcę robić wszystkiego dwa razy, bo zmiana obrazków religii to poważna sprawa :D.

A tak, to jeszcze wytłumaczenia do niektórych religii:
  • Arianizm: Arianizm będzie wyznawany przez Gotów Krymskich, których zostawiłem, będzie też się szerzył w Rzeczypospolitej, w prowincjach kalwinistycznych.
  • Katolicyzm Awinioński: Chodzi o to, że można założyć kontrpapiestwo w Awinionie. Aby to uczynić, należy posiadać Awinion, mieć złe stosunki z Państwem Papieskim/Obrońcą Wiary pd katolicyzmu. Kraj może wybrać papieża, i system polega na tym, że gdy papiestwo kontroluje kraj nieawinioński, kraje "staro"katolickie mają jakieś ujemne bonusy. Oczywiście, prowincje katolickie nawracają się się bardzo szybko, wszak to nie nowe dogmaty, a nowy pan.
  • Kościoły Kolonialne: Przy westernizacji, zależnie od kogo się westernizujemy, będziemy mogli przyjąć przy okazji religię, ale trochę w zmienionej formie, np. Katolicyzm Kolonialny (możemy wybierać papieża), Protestantyzm Kol, Prawosławie... Sądzę, że to dość fajnie oddawałoby klimat chrześcijaństwa w krajach hinduskich, które dość często przejmują chrześcijanstwo.
  • Grekokatolicyzm: Rozprzestrzenia się samoistnie w prawosławnych prowincjach, pod kontrolą państw katolickich, ale tylko wtedy, gdy panstwo uzyskało już "prawa" do tej prowincji
  • Kościoły Narodowe: Chodzi o to, by grając Polską czy Szwecją móc utworzyć swój kościół narodowy, ale nie wiem, co z tego wyjdzie, bo potem AI może ów kościół narodowy roznieść na inne państwa, a to by wyglądało dziwnie.
  • Ateizm, Sekularyzm, Agnostycyzm: Jak religia traktowany de facto będą tylko ateizm z agnostycyzmem, które będzie można rozprzestrzeniać po prowincjam. Sekularyzm będzie można wprowadzić po prostu jako religię państwową, ale nie będzie można nawracać nań prowincji.
  • Gnostycyzm: Szczerze mówiąc nie wiem jak i gdzie ma powstawać, ktoś ma jakieś propozycje? Myślę by kombinować coś przy obszarach zamieszkiwanych przez Greków i Bliskim Wschodzie, ale nie wiem co gdzie i jak.
  • Satanizm: Religia dodana dla jaj, Jak ktoś bardzo nie lubi obrońcy wiary, gdy jego państwo przynależy do religii chrześcijańskiej, oraz państwo ogólnie jest mało religijne, może zmienić religię na satanizm. Kolor na mapie: CZARNY.
  • Rastafarianizm: Będzie się rozprzestrzeniał po prowincjach Karaibów, głównie Jamajki, o ile istnieje Etiopia i minie odpowiedni rok.
  • Voodoo: Religia murzynów w Ameryce.
  • Alawizm, Sufizm: Brakuje mnie alawitów bardzo w tej grze, także i Sufizmu.
  • Religie Australii, Pacyfiku i Kult Cargo: Kraiki Australii i Pacyfiku będą miały swoją religię, a przy westernizacji będą mogły zmienić religię na Kult Cargo.
  • Wolnomularstwo: Gdy kraj zachodni ma małą pobożność oraz odpowiednie decyzje protechnologiczne będzie mógł zmienić religię na wolnomularstwo. Serio.
  • Mormoni będą siedzieli w USA, będzie można wyzwolić swoje mormońskie państewko i się dziwić "Co ja właściwie odpierdalam?"

Pluur

W sumie brakuje kościołów ewangelikalnych, tj.: baptystów, metodystów itd, judaizmu (nie wiem jak w czwórce, ale w trójce ich nie było), mariawityzm? Może by i Świadków Jechowych dać?
  •  

Henryk Pruthenia

Tamto już jest w podstawie, o mariawityzmie myślałem, ale to był słaby ruch, którego nie dałoby się oddać w EU4.

Pluur

A starokatolicyzm? Neopogaństwo? A może pokombinować coś w różnych odmianach luteranizmu i kalwinizmu, knoxyzmu. Nie wiem jak w IV jest to brane, jako całość (kalwinizm) czy nie?
  •  

Hapana Mtu

Sugeruję dodać alewizm.
Miałem wykładowczynię zwariowaną na punkcie alewizmu.
Tłumaczyła nam, że alewizm to nie to samo, co alawizm, choć oba są podobne.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Henryk Pruthenia

Religie narodowe są w grze już, starokatolicyzm to też ruch dość późny i zbyt mały, więc w systemie prowincji EU IV się nie znalazłoby się to.

Ach, gdyby tak zrobili EUIV z silnikiem ludnościowym i frakcjami/partiami jak w Victorii I oraz system wojen jak HOI3...

A alewizm dodam, dość ciekawe.
A co z narodowościami, myśleliście nad jakimiś? Póki co dodałem Połabian oraz Łużyczan, zastanawiam się nad tym, czy nie wprowadzić system przekonwertowania ludnościowej w przypadku ludów normańskich (na przykład jeżeli Normandię zdominuje jakikolwiek naród skandynawski, dochodziłoby do przekonwertowania na "normandzką" etc.Planuję jeszcze odpowiednie narodowości normańskie dla Anglii, Szkocji, Bretanii, Galicji i Sycylii. )

Henryk Pruthenia

Dobra, no to religie wyglądały by tak:
Chrześcijaństwo:
Katolicyzm
Luteranizm
Kalwinizm
Prezbiterianizm
Anglikanizm
Husytyzm
Anabaptyzm
Prawosławie
Prawosławie Koptów
Nestorianizm
Arianizm
Katolicyzm Awinioński
Protestantyzm Dalekowschodni
Katolicyzm Dalekowschodni
Prawosławie Dalekowschodnie
Grekokatolicyzm
Afrochrześcijaństwo
Mormoni
Rastafarianizm

Islam:
Szyizm
Sunnizm
Ibadyzm
Alawizm
Alewizm
Sufizm

Wschodnie:
Buddyzm
Konfucjanizm
Szinto
Taoizm (?)

Darmickie:
Hinduizm
Sikhizm
Dżinizm

Dualistyczne:
Zaratusztrianizm

Pogańskie:
Animizm
Szamanizm
Totemizm
Australijskie
Pacyfiku

Zreformowane Pogańskie:
Zachodnioafrykańskie
Romuva
Suomenusko
Słowiaństwo
Nordyckie
Tengri
Aztecie
Majańskie
Inkaskie
Helleńskie
Kult Cargo
Voodoo

Semickie:
Judaizm

Zsekularyzowane:
Sekularyzm
Ateizm
Agnostycyzm
Wolnomularstwo

Gnostycyzm:
Gnostycyzm

Satanizm:
Satanizm
Satanizm Lawejański

Ktoś coś jeszcze by chciał dodać?