Narzecze nowowysokopolskie

Zaczęty przez Świętopełk Kowalski, Kwiecień 28, 2024, 18:50:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

Świętopełk Kowalski

Drodzy użytkownicy,

Rozważając przygniatający poziom chaosu i zbędnej komplikacji językowej, jaki zapanował w poprzednim wątku "Narzecze wysokopolskie", postanowiłem wnieść jasność i porządek, wprowadzając na forum nowy porządek językowy - Nowowysokopolski.

Wszyscy wiemy, jak bardzo męczące może być rozumienie niezrozumiałych, wymuskanych konstrukcji językowych. Dlatego też w języku Nowowysokopolskim stawiamy na prostotę i zrozumiałość. Zapomnijcie o zakrzywionych metaforach i wygórowanych wyrazach, które sprawiają, że nasze mózgi mają ochotę uciekać. W zamian za to, przyjmujemy prostotę i jasność.

Jak osiągamy tę jasność? Otóż, wprowadzając spolszczone formy za pomocą słów z innych języków słowiańskich (obieżnica - planeta), archaizmów (niemocnica - szpital), już istniejących w polszczyźnie słów (układanka - puzzle), słów gwarowych (skórzyca - cynamon), odbitek słów istniejących (prądotwórnia - elektrownia, od słowa istniejącego już prądotwórczy) oraz wielu słów na raz (nauka o przetwarzaniu danych - informatyka). Akronym: SAIGOW (słowiańskie - archaiczne - istniejące - gwarowe - odbitkowe - wiele).

W języku Nowowysokopolskim mówimy to, co myślimy, bez zbędnych udziwnień i fałszywej inteligencji. Zatem, zapraszam Was do dyskusji na temat tego nowego porządku językowego oraz zachęcam do współtworzenia oficjalnego słownika Nowowysokopolskiego. Razem możemy uczynić naszą komunikację bardziej przejrzystą i przyjemną dla wszystkich.

Pamiętajcie, wiedza to potęga, ale jeszcze większą potęgą jest umiejętność przekazywania jej w sposób zrozumiały dla wszystkich.

Łudomian

Chaos zawsze panował w tym wątku, a ma już 13 lat tutaj + jeszcze trochę na starym forum ;) Na forze może się wypowiadać każdy i wszędzie zlatują się marni słowodzieje. Ale jak pogrzebać, to znajdziesz trochę udanych nowosłowów.

A ten SAIGOW to woła o pomstę do nieba, od kiedy akronimy są czyste (i to zawierający archaiczne)?
Przy imek za dla czasu
  •  

Świętopełk Kowalski

Cytat: Łudomian w Kwiecień 29, 2024, 10:59:18Chaos zawsze panował w tym wątku, a ma już 13 lat tutaj + jeszcze trochę na starym forum ;) Na forze może się wypowiadać każdy i wszędzie zlatują się marni słowodzieje. Ale jak pogrzebać, to znajdziesz trochę udanych nowosłowów.

A ten SAIGOW to woła o pomstę do nieba, od kiedy akronimy są czyste (i to zawierający archaiczne)?

Ten SAIGOW to tylko mnemotechnika dla nas...

Właśnie pierwszym zadaniem będzie, by przeszukać wątek wysokopolskiego na starym i nowym forum i znaleźć wszystkie dobre pomysły (a więc te, które padają pod schemat SAIGOW).

Łudomian

Nie wiem, kto miałby czas i siły się tego podjąć. Wiele ciekawszych zostało zebranych w kilku wysokopolskich słownikach na forumowej wiki.
Przy imek za dla czasu
  •