Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

A może wyznak od "wyznaczania"?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Τόλας

Moje propozycje:
wektor -> suwiec
tensor -> wyznak
  •  

Ainigmos

#1667
Cytat: Toyatl w Lipiec 30, 2018, 15:27:07
tensor -> wyznak
Wysunąłbym jednak intuicyjny synonim wyrazu tensor - rozciąg; od rozciągać jak w łac. tendere.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Τόλας

Ale chyba nie chodziło tutaj, żeby tłumaczyć albo kalkować.

Myślałem ewentualnie o krótkim słowie suwka dla wektora, jak całka, ciąg, prosta, ale jest z nim ten sam problem co z nioską - ma zbyt silne konotacje ornitologiczne.
  •  

Siemoród

libacja (młodzieżowo: melanż), impreza alkoholowa - pitwa (od pić, jak bitwa czy gonitwa)
wegetarianin - jarnik (słownikowe jarosz mi śmierdzi końcówką to li z łacińska to li z węgierska)
weganin - ?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Siemoród w Sierpień 01, 2018, 22:15:39
weganin - ?
Wybaczcie, ale nie mogę się powstrzymać!
wrzytnik

Obcy

#1671
Cytat: Siemoród w Sierpień 01, 2018, 22:15:39(słownikowe jarosz mi śmierdzi końcówką to li z łacińska to li z węgierska)

Przecież to słowiańska końcówka (< *-ošь), patrz naturalnie brzmiące piwosz, gniewosz, kokosz, Miłosz.
  •  

Ainigmos

#1672
Para wyrazów informatycznych:
input - wpyt
output - wypyt

Tę parę tłumaczę kalką (odbitką) słowotwórczą, oddając grę słów pochodnymi czasownika pytać, który w staropolszczyźnie oznaczał także "stawiać" jak w jego angielskim kognacie to put.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Łudomian

Cześć! To moja propozycja na zamiennik słowa kierować:
· kierować – nawodzić
· kierunek – nawód
· kierunkowskaz – nawodowskaz
· kierunkowy – nawodny
· kierownik – nawodnik
· kierowca – nawódca
· kierownica – nawodnica
Przy imek za dla czasu

Ainigmos

#1674
Oto moja przedłóżba na zamiennik słowa interesować [się] i jego pochodne:

interesować [się] - nasażyć [się] (od przyimka celu na i staropolskiego czasownika sażyć "dać")
interes - nasag
interesik - nasażek
interesant - nasażca
interesowny - nasażny
interesujący - nasażysty
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Henryk Pruthenia

A nie lepiej ciekawy, ciekawić się?

Ainigmos

#1676
Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 10, 2018, 09:11:34
A nie lepiej ciekawy, ciekawić się?
Nie w każdej kolokacji, gdyż interesant często załatwia sprawy, które go nie ciekawią, jak wiemy z własnego doświadczenia.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Ainigmos

Wydaje mi się, że znalazłem (wysoko)polski zamiennik rzekomo nieprzetłumaczalnego terminu quanglement o znaczeniu "splątanie kwantowe informacji":

spognieżdzenie (od przedrostka spo- "tam i z powrotem", jako że informacja się permutuje i rdzenia gnieżdzenie [się]).
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Ainigmos w Sierpień 10, 2018, 10:27:14
Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 10, 2018, 09:11:34
A nie lepiej ciekawy, ciekawić się?
Nie w każdej kolokacji, gdyż interesant często załatwia sprawy, które go nie ciekawią, jak wiemy z własnego doświadczenia.
Ale my tłumaczymy nie morfemu, a słowa. Interesant nie ma więc nic wspólnego z zainteresowaniami w powszechnym mniemaniu. Dlatego nie widzę powodu, by nie można było się czymś ciekawić, a interesantem obwołać innym słowem, z ciekawością nic wspólnym nie mającego.

Ainigmos

#1679
Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 23, 2018, 19:01:41
Cytat: Ainigmos w Sierpień 10, 2018, 10:27:14
Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 10, 2018, 09:11:34
A nie lepiej ciekawy, ciekawić się?
Nie w każdej kolokacji, gdyż interesant często załatwia sprawy, które go nie ciekawią, jak wiemy z własnego doświadczenia.
Interesant nie ma więc nic wspólnego z zainteresowaniami w powszechnym mniemaniu. Dlatego nie widzę powodu, by nie można było się czymś ciekawić, a interesantem obwołać innym słowem, z ciekawością nic wspólnym nie mającego.
Ja zaś widzę powód, żeby ukuć czasownik obejmującego rzeczy, które mamy na siebie (niekoniecznie dla siebie), np. sprawę, działalność gospodarczą czy korzyść (no z wyjątkiem prącia, o które znaczenie drogą metaforyzacji poszerzyłoby się), nieważne, czy wzbudzają czyjąś ciekawość lub nie, a nie, że nie mają z ciekawością nic wspólnego - tak, aby dorównać znaczeniu czasownika interesować [się]; tym czasownikiem okazałby się ukuty przez mnie nasażyć [się], a interesant zastąpiłby się przedłożonym przeze mnie nasażca.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •