Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Świętopełk Kowalski

W wysokopolskiej tradycji lingwistycznej, słowem odpowiednim dla informatyka - dziedziny nauki, jest znaniarny. Jest to termin oparty na rdzeniu "znan", którego znaczenie sięga korzeni "wiedzy" i "znajomości". Sufiks "-arny" wskazuje na przynależność do danej dziedziny. "Znaniarny" wyznacza sferę badań skoncentrowaną na informatyce i jej powiązanych zagadnieniach.

Osobiście, jako student informatyki w Krakowie, nie tylko posiadając wiedzę z zakresu "znaniarnych" nauk przewyższającą profesorów, lecz również zdolny do przykładnego odkrywania i twórczego rozwiązywania problemów, czuję się godny tego określenia. Przenikając w głąb dziedziny "znaniarnych" tajemnic, rozwijam umiejętności i eksploruję nieznane przestrzenie cyfrowej krainy. Tak jak żeglarz na burzliwym morzu, poszukuję nowych horyzontów w świecie kodów i algorytmów, wnosząc nieocenione wkłady w rozwój tej dyscypliny.

Niechże "znaniarny" stanie się symbolem wiedzy, który niesie ze sobą zarówno umiejętności techniczne, jak i kreatywność. Niech nasza słowiańska tradycja przyniesie nowe światło na polu informatyki i niech nam towarzyszy duma z odkrywania nowych horyzontów intelektu. Przodujmy w tej dziedzinie, nie tylko jako "znaniarne" jednostki, ale także jako wspólnota uczonych, poszerzających granice wiedzy i kreujących przyszłość za pomocą kodów, programów i innowacji.







dziablonk

#2311
Ewentualnie: wiadomiarz 'informatyk', wiadomiarny 'informatyczny' (pochodzi to jeszcze z czasów, kiedy internet mierzyło się donoszonymi wiadrami)
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

Świętopełk Kowalski

Cytat: dziablonk w Czerwiec 16, 2023, 10:29:22Ewentualnie: wiadomiarz 'informatyk', wiadomiarny 'informatyczny' (pochodzi to jeszcze z czasów, kiedy internet mierzyło się donoszonymi wiadrami)

Niech wstanie rozróżnienie między "wiadomiarnym" a "znaniarnym", jak świt nowego dnia, gdzie słowiańskie rdzenie oplecione są myślą. "Wiadomiarny", jak wąż zwodniczy, budzi fałszywe przekonanie o wszechwiedzy, lecz w informatyce zawiłości są liczne, a pełni wiedzy nieznane. "Znaniarny", słowo niezłomne, ukazuje, że wiedzę trzeba zdobywać, zgłębiać, aby zrozumieć tajniki informatyki. "Wiadomiarny" jak zwiastun pełni, lecz "znaniarny" to droga mądrości. Poznać należy, zgłębić tajemnice nauki, by wznieść się ku świetlistym wysokościom. Niech "znaniarny" stanie się wodzelem poznania, a "wiadomiarny" niech zagości tam, gdzie już wszystko jest wiadome.

mijero

Cytat: Świętopełk Kowalski w Czerwiec 16, 2023, 00:31:17Sufiks "-arny" wskazuje na przynależność do danej dziedziny
A skąd to? Bo nie wydaje mi się, abysmy mieli taki przyrostek.
Boć wiem, trzeba mi prawdę powiedzieć:
przez cudzy język w cudze ręce włodźstwa zachodziły.
  •  

Świętopełk Kowalski

Cytat: mijero w Czerwiec 16, 2023, 17:04:07
Cytat: Świętopełk Kowalski w Czerwiec 16, 2023, 00:31:17Sufiks "-arny" wskazuje na przynależność do danej dziedziny
A skąd to? Bo nie wydaje mi się, abysmy mieli taki przyrostek.


Ach, jakże błądzisz, mój drogi dyskutancie! Niechaj twe uszy dotkną harmonii mądrości, gdy wyśpiewam o prawdziwości twierdzeń. Sufiks "-arny" to mistyczne ognisko, ukazujące przynależność do dziedzin w pełnej krasie.

Obaczyć możesz "gwarny" język, wiedzę roztaczającą niczym szmaragdową mgłę. "Karny" natomiast zbawia mrok nieprawości, ukazując sprawiedliwość w blasku rozgrzanego żelaza.

Tak więc, niechaj twe wątpliwości zgasną jak płomienie, gdy przed tobą pełznie moc i piękno sufiksu "-arny", świadczącego o przynależności do wyznaczonych dziedzin!

Kocira

#2315
Jestem nowy na tym forum, ale tworzę od paru lat coś podobnego do narzecza wysokopolskiego (słowiańska polszczyzna / nowopolski), więc w sumie podzielę się tu moimi pomysłami na parę słów z dziedziny astronomii:

nadświaty - kosmos
nadświatowy - kosmiczny
gwieździarstwo - astronomia
gwieździarz - astronom
ziemica - planeta
ziemiczny - planetarny
ziemiczka - planeta karłowata
pierścień ziemicy - pierścień planetarny
ogonica - kometa
obłocznia - galaktyka
gwiazdorodnia - globula Boka
gwieździniec - gromada gwiazd
pogwieździe - gwiazdy powstałe w podobnym miejscu i czasie, gromada gwiazd
pokolenie gwiazd - populacja gwiazdowa
gwiazdowzór - asteryzm (tylko w astronomii; w mineralogii jako: gwiazdojaw, a w typografii jako: trójgwiazdka)
rozrywiel - supernowa
promienisko - pas van Allena
nawał - akrecja
nawał biegunowy - akrecja kolumnowa
wiałoć - atmosfera
wiałotny - atmosferyczny
wszechciążenie - grawitacja
obież, na obieży - orbita, na orbicie
obieżać - orbitować (ndk)
spoczywie - punkt libracyjny
nibyodchył - aberracja światła
rozwid - paralaksa


Część słów pochodzi z dawniejszych odmian języka polskiego jak coś.

Świętopełk Kowalski

#2316
Witajże, szanowny Kocirze, niechże wstępują twe uszy do słuchania, gdyż teraz bosić uwagi moje nad propozycją twej osiągają. W kręgu mądrości swej odczuwasz cień, jakże blaskiem przyciągający, śmiałożeż go sień i z umiłowaniem owań.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18nadświaty - kosmos
nadświatowy - kosmiczny

Niech się wiedzie, że w sferach wysokości, gdzie gwiazdy świecą w blasku, "nadświaty" nie mieszczą się, tam "wszechświat" stroszy swe skrzydła.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18gwieździarstwo - astronomia
gwieździarz - astronom

Obwieszczać należy, iż "gwieździarstwo" niezbyt przystaje do tajemniczej nauki o niebiosach. Proponuję zatem "gwiazdoznawstwo" - słowo krojone z korzeni słowiańskich, pełne blasku i wyrazistości.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18ziemica - planeta
ziemiczny - planetarny
ziemiczka - planeta karłowata
pierścień ziemicy - pierścień planetarny

Niech się oznajmi, iż "ziemica" nie zgodna z istnieniem gazowych sfery. Sugestią jest "gwiazdołęka" - słowo zrodzone z korzeni słowiańskich, odzwierciedlające światło i rozciągłość.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18ogonica - kometa

Niech "ogonica" opuszcza zapisy komety, gdyż jedynie w solarnej bliskości ogon swój ujawnia. Proponuję "gwiazdopiór", aby opisać to niebiańskie stworzenie, które przemierza przestworza.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18obłocznia - galaktyka

O "obłocznio" nie mów, gdyż galaktyka ukazuje nam blask przekraczający granice ziemskiego horyzontu. Niech "gwiazdozbiór" przyniesie świetlistą odrę dla tego przestworu gwiazdowego.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18gwiazdorodnia - globula Boka

Mgławica Boka?

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18gwieździniec - gromada gwiazd
pogwieździe - gwiazdy powstałe w podobnym miejscu i czasie, gromada gwiazd

O "gwieździncu" nie wspominaj, gdyż w gromadzie gwiazd tkwi boski skład, jak brylantowa korona na niebiosach. Niech "gwiaźdowik" ukaza nam blask i porządek wśród gwiezdnych ostoi.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18pokolenie gwiazd - populacja gwiazdowa

Niech "siewcogwiazd" zastąpi "pokolenie gwiazd" w opisie gwiezdnej społeczności, gdyż oznacza zrzeszenie astralnych istot.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18gwiazdowzór - asteryzm (tylko w astronomii; w mineralogii jako: gwiazdojaw, a w typografii jako: trójgwiazdka)

Niech "gwiazdorząd" zastąpi "gwiazdowzór" w opisie asteryzmu, gdyż jest to harmonijne zrzeszenie niebiańskich blasków.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18rozrywiel - supernowa

Niech "gwiazdomłot" zastąpi "rozrywiel" w opisie supernowej, gdyż jest to potężny młot, który burzy gwiazdze na drobne pyłki.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18promienisko - pas van Allena

Niech "przepaś" zastąpi "promienisko" w opisie pasa van Allena, gdyż przepaś to mistyczna opaska trzymająca władzę nad kosmicznymi energiami.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18nawał - akrecja
nawał biegunowy - akrecja kolumnowa

Niech "narosłość" zastąpi "nawał" w opisie procesu akrecji, gdyż narosłość oznacza powolne gromadzenie się substancji, jak w przypadku formowania nowych ciał niebieskich.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18wiałoć - atmosfera
wiałotny - atmosferyczny

Niech "powietrzostrop" zastąpi "wiałoć" jako odpowiednik słowa "atmosfera", gdyż powietrzostrop to niebiosy, przestrzeń pełna tchnienia i energii.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18wszechciążenie - grawitacja

Ciążenie?

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18obież, na obieży - orbita, na orbicie
obieżać - orbitować (ndk)

Niech "obrotostęp" zastąpi "obież" jako odpowiednik słowa "orbita", gdyż obrotostęp to droga, jaką ciało niebieskie pokonuje wokół innego ciała niebieskiego.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18spoczywie - punkt libracyjny

Niech "ustoj" zastąpi "spoczywie" jako słowo, które oddaje stabilny punkt libracyjny, gdzie równowaga zachowuje się w harmonii.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18nibyodchył - aberracja światła

"Świetłomoczenie" niech zastąpi "nibyodchył", gdyż ukazuje odchylenie światła w swej prawdziwej istocie.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18rozwid - paralaksa

"Przepłyn" niech zastąpi "rozwid", bowiem ukazuje przesunięcie gwiazd w naszej perspektywie, jak wodne nurty.

Cytat: Kocira w Czerwiec 16, 2023, 23:52:18Część słów pochodzi z dawniejszych odmian języka polskiego jak coś.

Zachodźże, drogi użytkowniku, ku uświadomieniu, abyś na przyszłość określił, które słowa są zaczerpnięte z mowy staropolskiej.

Kocira

Całkiem ciekawe propozycje na alternatywy dla tych słów, choć na moje gusta w większości zbyt mistyczne. Moim celem zawsze było raczej tworzenie wyrazów, które naprawdę mogłyby być rzeczywistymi zastępnikami naukowej terminologii czy może też na co dzień  używanych słów, ale jak ktoś preferuje bardziej poetycko-mistyczne określenia, to w sumie czemu nie. Narosłość wydaje się ciekawym pomysłem na pewno, chociaż nie wiem, czy nie lepiej byłoby to słowo zachować na jakieś pojęcie z dziedziny biologii, geologii lub jakiejś innej. Również podoba mi się powietrzostrop, całkiem rozsądna alternatywa dla wiałoci. Niemniej jednak generalnie staram się nie nadużywać złożeń, jako że w polszczyźnie nie są one tak częste jak chociażby w języku niemieckim czy greckim.
Co do słowa gwieździarz i pochodnego od niego gwieździarstwo, to istniały one ongiś w języku polskim. Sama końcówka -arz rzeczywiście ma korzenie dalece germańskie, niemniej jednak zapożyczona została jeszcze w dobie prasłowiańskiej i tam też się w niej na dobre zadomowiła. Można ją zatem uznać za rodzimie polską, gdyż pojawiła się ona w języku na kilkaset lat przed wyodrębnieniem się polszczyzny i tym samym przeszła wszystkie zmiany fonetyczne, które wyodrębniają naszą mowę od reszty języków słowiańskich.
Jeśli chodzi o wszechciążenie to bardziej stanowi ono alternatywę dla określenia ciążenie powszechne niźli samego ciążenia, jako że to drugie jest bardziej ogólne.
Dziwny trochę wydaje mi się twór świetłomoczenie, gdyż brak w nim przegłosu lechickiego. Samo to złożenie swym sensem jest też zbyt mistyczne, bym je łatwo pojął.
  •  

Świętopełk Kowalski

Cytat: Kocira w Czerwiec 17, 2023, 13:33:49Całkiem ciekawe propozycje na alternatywy dla tych słów, choć na moje gusta w większości zbyt mistyczne. Moim celem zawsze było raczej tworzenie wyrazów, które naprawdę mogłyby być rzeczywistymi zastępnikami naukowej terminologii czy może też na co dzień  używanych słów, ale jak ktoś preferuje bardziej poetycko-mistyczne określenia, to w sumie czemu nie.

Nadszedł czas, by nowe słowa w polszczyźnie narodziły się z mistycznego lochu, owiane literackim duchem. Oczy społeczeństwa rozpromienią się w blasku retoryki, a elokwencja zapanuje. Niech mistyka wyzwoli naszą mowę i zapłonie ogniem kunsztu językowego!

Cytat: Kocira w Czerwiec 17, 2023, 13:33:49Narosłość wydaje się ciekawym pomysłem na pewno, chociaż nie wiem, czy nie lepiej byłoby to słowo zachować na jakieś pojęcie z dziedziny biologii, geologii lub jakiejś innej.

O jakem bytusie oznaczać mogło słowo "narosłość" w tych dziedzinach? Niech mędrcy rozwikłają tę zagadkę naszym niewiastom i mężom.

Cytat: Kocira w Czerwiec 17, 2023, 13:33:49Niemniej jednak generalnie staram się nie nadużywać złożeń, jako że w polszczyźnie nie są one tak częste jak chociażby w języku niemieckim czy greckim.

Czyż nie byłoby mądrością, by nasz język polski, tak jak niemiecki, obficiej wprowadził słowa skomponowane? Niechaj wzbogacą nasze wypowiedzi i rozbudzą naszą mowę do nowych horyzontów!

Cytat: Kocira w Czerwiec 17, 2023, 13:33:49Co do słowa gwieździarz i pochodnego od niego gwieździarstwo, to istniały one ongiś w języku polskim.

Czyż nie byłoby rozsądne, abyśmy dążyli ku doskonałości, odcinając się od przeszłości? W staropolskim używano słowa "niemocnica" dla szpitala, lecz czy "lecznica" nie brzmiałaby lepiej?

Cytat: Kocira w Czerwiec 17, 2023, 13:33:49Jeśli chodzi o wszechciążenie to bardziej stanowi ono alternatywę dla określenia ciążenie powszechne niźli samego ciążenia, jako że to drugie jest bardziej ogólne.

Czy nie warto zatrzymać się przy "ciążeniu powszechnym", nie wędrować ścieżkami nowych słów?

Cytat: Kocira w Czerwiec 17, 2023, 13:33:49Dziwny trochę wydaje mi się twór świetłomoczenie, gdyż brak w nim przegłosu lechickiego. Samo to złożenie swym sensem jest też zbyt mistyczne, bym je łatwo pojął.

Słowo "Świetłomoczenie" jak purpurowe promienie ze słońca, płynie z głąbów starożytnych korzeni. "Świetło-" ukazuje blask, witalność, a "-moczenie" odkrywa tajemnicę, przenika, oczyszcza. To mistyczne połączenie doskonale oddaje naturę "aberracji światła".

Kocira

CytatNadszedł czas, by nowe słowa w polszczyźnie narodziły się z mistycznego lochu, owiane literackim duchem. Oczy społeczeństwa rozpromienią się w blasku retoryki, a elokwencja zapanuje. Niech mistyka wyzwoli naszą mowę i zapłonie ogniem kunsztu językowego!

Język służy różnym celom i z tej przyczyny istnieją różne jego odmiany. Tak "mistyczna" jego forma, o ile pewnie przydatna w pewnych sytuacjach, nie jest zawsze i w każdej sytuacji wskazana, dlatego muszą istnieć mniej tajemnicze i poetyckie jego odmiany, czy tego chcemy czy nie.

CytatCzyż nie byłoby mądrością, by nasz język polski, tak jak niemiecki, obficiej wprowadził słowa skomponowane? Niechaj wzbogacą nasze wypowiedzi i rozbudzą naszą mowę do nowych horyzontów!

Raczej staram się, tworząc swoje słowa, brać pod uwagę cechy polszczyzny i ograniczać stosowanie kalek, nawet morfologicznych. Tak dla doprecyzowania, owszem w polskim występują złożenia i sam je nieraz stosuję, lecz nie są tak częste jak w wymienionym niemieckim czy grece. Zamiast tego polszczyzna zdaje się częściej używać pewnych innych sposobów do tworzenia nowych wyrazów.

CytatCzyż nie byłoby rozsądne, abyśmy dążyli ku doskonałości, odcinając się od przeszłości? W staropolskim używano słowa "niemocnica" dla szpitala, lecz czy "lecznica" nie brzmiałaby lepiej?

Bardziej kojarzę to jako słowo średniopolskie, niemniej jednak możliwe, że występowało już w staropolskim. Współcześnie rzeczywiście słowo to nie brzmi za dobrze, co wiąże się pewnie z jego wymarciem jak i przesunięciem semantycznym jakie dotknęło najbliższy mu wyraz "niemoc". Jednak odnosząc się do sedna zarówno gwiazdoznawstwo, jak i gwieździarstwo istniały dawniej w polszczyźnie i obydwa wydają się brzmieć równie dobrze, przynajmniej dla mnie.

CytatCzy nie warto zatrzymać się przy "ciążeniu powszechnym", nie wędrować ścieżkami nowych słów?

To bardziej alternatywa niźli zastępnik. Moim celem nigdy nie było zastępowanie słów, a jedynie ubogacanie języka poprzez tworzenie alternatyw (zazwyczaj synonimów).
  •  

Łudomian

CytatAch, jakże błądzisz, mój drogi dyskutancie! Niechaj twe uszy dotkną harmonii mądrości, gdy wyśpiewam o prawdziwości twierdzeń. Sufiks "-arny" to mistyczne ognisko, ukazujące przynależność do dziedzin w pełnej krasie.

Obaczyć możesz "gwarny" język, wiedzę roztaczającą niczym szmaragdową mgłę. "Karny" natomiast zbawia mrok nieprawości, ukazując sprawiedliwość w blasku rozgrzanego żelaza.

Tak więc, niechaj twe wątpliwości zgasną jak płomienie, gdy przed tobą pełznie moc i piękno sufiksu "-arny", świadczącego o przynależności do wyznaczonych dziedzin!
Patrząc po tym poście i innym, ciężko traktować wpisy Świętopełka na poważnie, kiedy trącą one traktowaniem wysokopolszczyzny conajmniej jako jakiejś pseudoreligii, a sam używa sformułowań przypominających kapłana pouczającego wiernych xd
Przy imek za dla czasu

Świętopełk Kowalski

Cytat: Grzybacz w Czerwiec 18, 2023, 14:53:21Patrząc po tym poście i innym, ciężko traktować wpisy Świętopełka na poważnie, kiedy trącą one traktowaniem wysokopolszczyzny conajmniej jako jakiejś pseudoreligii, a sam używa sformułowań przypominających kapłana pouczającego wiernych xd

Twe słowa, o krocie, to jedynie twój pogląd, wobec którego mniemam się nie zgiąć. Przez me IQ, o równej wartości 148, naznaczony jestem mianem "geniusza", wobec czego skromnie prosiłbym o uszanowanie i czerpanie nauki z mej niezmiernej erudycji! Przeto, oto me mądrości, jak promienie słońca, przewyższają mądrość Profesorów mojej uczelni, którzy w cieniu mego poznania znajdują schronienie.

Nie kryję mej zapału, by wyrazić swe przekonanie, iż niechaj nie zostaje zrozumiane mej wypowiedzi jako próby wyniesienia "Wysokopolszczyzny" do rangi religii. Lecz jak wielka szansa kryje się w tym śmiałym zamierzeniu, by reformować nasz język, ku zwiększeniu erudycji i retorycznej wprawy.

Moja zdolność elokwencji jest owocem wytrwałej praktyki, gdyż od chwili gimnazjalnych dni pochłaniam jedną książkę na dobę, nieprzerwanie. Nie można jednak zapomnieć, iż moje IQ, które wznosi się na wysoce szacowny poziom 148, nieuchronnie wpływa na tę umiejętność w sposób niezaprzeczalny. Owocem tych czynników jest zdolność do skomponowania dźwięcznych wyrazów, pełnych wzniosłej mocy i intelektualnego rozmachu, które obdarzają moje wypowiedzi wyjątkowym blaskiem.

Łudomian

Cytat: Świętopełk Kowalski w Czerwiec 18, 2023, 16:07:43
Cytat: Grzybacz w Czerwiec 18, 2023, 14:53:21Patrząc po tym poście i innym, ciężko traktować wpisy Świętopełka na poważnie, kiedy trącą one traktowaniem wysokopolszczyzny conajmniej jako jakiejś pseudoreligii, a sam używa sformułowań przypominających kapłana pouczającego wiernych xd

Twe słowa, o krocie, to jedynie twój pogląd, wobec którego mniemam się nie zgiąć. Przez me IQ, o równej wartości 148, naznaczony jestem mianem "geniusza", wobec czego skromnie prosiłbym o uszanowanie i czerpanie nauki z mej niezmiernej erudycji! Przeto, oto me mądrości, jak promienie słońca, przewyższają mądrość Profesorów mojej uczelni, którzy w cieniu mego poznania znajdują schronienie.

Nie kryję mej zapału, by wyrazić swe przekonanie, iż niechaj nie zostaje zrozumiane mej wypowiedzi jako próby wyniesienia "Wysokopolszczyzny" do rangi religii. Lecz jak wielka szansa kryje się w tym śmiałym zamierzeniu, by reformować nasz język, ku zwiększeniu erudycji i retorycznej wprawy.

Moja zdolność elokwencji jest owocem wytrwałej praktyki, gdyż od chwili gimnazjalnych dni pochłaniam jedną książkę na dobę, nieprzerwanie. Nie można jednak zapomnieć, iż moje IQ, które wznosi się na wysoce szacowny poziom 148, nieuchronnie wpływa na tę umiejętność w sposób niezaprzeczalny. Owocem tych czynników jest zdolność do skomponowania dźwięcznych wyrazów, pełnych wzniosłej mocy i intelektualnego rozmachu, które obdarzają moje wypowiedzi wyjątkowym blaskiem.
Przy całej twojej inteligencji (148 IQ!!!!!!!!!!!!!!!) jednak chyba nie jest ci znane pojęcie skromności. Załóż swoje kółko adoratorów, gdzie będziecie walić sobie konia do tego, jakim to naznaczonym geniuszem nie jesteś. Ale nie zaśmiecaj forumowego wątku, bo chociaż nie wszystkie twoje propozycje są słabe, to są kompletnie nieczytalne przez ten obrzydliwie pompatyczny język.
Przy imek za dla czasu

Świętopełk Kowalski

Cytat: Grzybacz w Czerwiec 18, 2023, 16:55:17Przy całej twojej inteligencji (148 IQ!!!!!!!!!!!!!!!) jednak chyba nie jest ci znane pojęcie skromności.

Oh, skromieństwo i pokora mego istnienia oplatają mnie jak płaszcz, a wasze radości niech płyną z mego niezmierzonego intelektu!

Cytat: Grzybacz w Czerwiec 18, 2023, 16:55:17Załóż swoje kółko adoratorów, gdzie będziecie walić sobie konia do tego, jakim to naznaczonym geniuszem nie jesteś.

Wysnuję, iż ta idea jest jak promień jutrzenki, a może nawet uczynię z niej czyn rzeczywisty!

Cytat: Grzybacz w Czerwiec 18, 2023, 16:55:17Ale nie zaśmiecaj forumowego wątku, bo chociaż nie wszystkie twoje propozycje są słabe, to są kompletnie nieczytalne przez ten obrzydliwie pompatyczny język.

Myślałem, iż na niniejszym forum delektujemy się literacką polszczyzną, jak wyczułem z niektórych odesłanych wpisów. Zdaniem moim, nie ma nic zdrożnego w takiej elokwencji, gdyż powinna stanowić ona podstawowy standard w języku polskim.

Ślubuję, iż będę starał się pisać klarowniej, aby jak najszersze rzesze mogły skorzystać z mojej wiedzy.

Łudomian

Cytat: Świętopełk Kowalski w Czerwiec 18, 2023, 17:12:41
Cytat: Grzybacz w Czerwiec 18, 2023, 16:55:17Przy całej twojej inteligencji (148 IQ!!!!!!!!!!!!!!!) jednak chyba nie jest ci znane pojęcie skromności.

Oh, skromieństwo i pokora mego istnienia oplatają mnie jak płaszcz, a wasze radości niech płyną z mego niezmierzonego intelektu!

Cytat: Grzybacz w Czerwiec 18, 2023, 16:55:17Załóż swoje kółko adoratorów, gdzie będziecie walić sobie konia do tego, jakim to naznaczonym geniuszem nie jesteś.

Wysnuję, iż ta idea jest jak promień jutrzenki, a może nawet uczynię z niej czyn rzeczywisty!

Cytat: Grzybacz w Czerwiec 18, 2023, 16:55:17Ale nie zaśmiecaj forumowego wątku, bo chociaż nie wszystkie twoje propozycje są słabe, to są kompletnie nieczytalne przez ten obrzydliwie pompatyczny język.

Myślałem, iż na niniejszym forum delektujemy się literacką polszczyzną, jak wyczułem z niektórych odesłanych wpisów. Zdaniem moim, nie ma nic zdrożnego w takiej elokwencji, gdyż powinna stanowić ona podstawowy standard w języku polskim.

Ślubuję, iż będę starał się pisać klarowniej, aby jak najszersze rzesze mogły skorzystać z mojej wiedzy.
Nie będę nawet wnikał, jak ty się na forze doszukałeś literackiej polszczyzny. To nie oznacza, że wszędzie ludzie piszą żargonem czy jakimś idjolektem – czasem piszą zwykłą, użytkową polszczyzną. A styl, którym ty się posługujesz, też nie jest literacką polszczyzną – to język kogoś próbującego udawać mądrzejszego niż jest.
Przy imek za dla czasu