Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Cytat: Obcy w Luty 08, 2016, 19:16:27
Po germańsku masturbacja krótko: sächlei (a seks też krótko: gefour).
Po istanbudzku masturbacja to ručenije lub rukolechkost'.
Człowieku, rozumiem, że masz swój konlang, który strasz się rozwijać, ale to co już robisz, to tak, jakby ktoś odpowiedział "Ej, a ja dzisiaj się masturbowałem" a w temacie, gdzie się mówi o pączkach "Dziś jadłem pączka. Dobry pączek" a gdy mówimy o wodzie mineralnej "Piłem sraczkowiankę".

Dynozaur

nk wydzieli temat "Masturbacja" do Tłumaczeń.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

SchwarzVogel

Co z :

dziękować


żegnać


Dwa niewątpliwie istotne, bez przerwy używane słowa, i dwa zapożyczenia....


  •  

Obcy

Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 08, 2016, 20:29:43
Człowieku, rozumiem, że masz swój konlang, który strasz się rozwijać, ale to co już robisz, to tak, jakby ktoś odpowiedział "Ej, a ja dzisiaj się masturbowałem" a w temacie, gdzie się mówi o pączkach "Dziś jadłem pączka. Dobry pączek" a gdy mówimy o wodzie mineralnej "Piłem sraczkowiankę".

Zachciało się tłumaczyć Dynkowi i Ciupakowi, to się pociągło dalej...

A dziękować to może być błogodarzyć, a żegnać to zdrawiać...
  •  

Henryk Pruthenia

Ale slawlangi, w szczególności, że Dynozaur tworząc je opiera na swpjej szerokiej wiedzy slawistycznej, a Ty wrzucasz to co chwilę w każdej chwili.

Obcy

Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 08, 2016, 22:24:28
Ale slawlangi, w szczególności, że Dynozaur tworząc je opiera na swojej szerokiej wiedzy slawistycznej, a Ty wrzucasz to co chwilę w każdej chwili.

wtf ??? Przecież mam tylko jeden slawlang i będzie tylko jeden slawlang, już dawno nie wrzucałem żadnych istanbudzkich tłumaczeń.
  •  

Noqa

Chodzi o to, że podawanie przykładów z własnych slawlangów wskazuje na możliwe formacje tych słów na gruncie słowiańskim i jest pomocne. Zwłaszcza, jeśli to faktycznie dobrze wywiedziony conlang.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Obcy

#847
No tak, choć w sumie np. sufiks -ba też jest znany Bałtom... a poza tym ja w tym dziale się opieram zawsze na istniejących językach słowiańskich lub pochodnych znaczeniach, a nie na własnych slawlangach.
  •  

Henryk Pruthenia

Chodzi o to, że to temat o zamiennikach słów obcego pochodzenia tymi pochodzenia polskiego, a więc użycie tutaj zamienników słowiańskich jest na miejscu. A germański nie jest, ten drugi niby jest, no, ale raczej nie proponujesz lekkoręczności, prawda-li? No i przy okazji, upominam Cię, że w ten sposób zachowujesz się co chwilkę.

Obcy

#849
Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 08, 2016, 22:54:25
Chodzi o to, że to temat o zamiennikach słów obcego pochodzenia tymi pochodzenia polskiego, a więc użycie tutaj zamienników słowiańskich jest na miejscu. A germański nie jest, ten drugi niby jest, no, ale raczej nie proponujesz lekkoręczności, prawda-li? No i przy okazji, upominam Cię, że w ten sposób zachowujesz się co chwilkę.

Em, chyba w tym dziale to pierwszy raz, a to, że zapomniałem dodać, że sächlei to jest odpowiednik samoulgi lub samoulżenia, to rzeczywiście mój błąd, a to drugie tłumaczenie to tylko ciekawostka, bo w istanbudzkim słowa "lekki" i "lekkość" trochę zmieniły znaczenie. To chyba tyle gwoli wyjaśnienia.
  •  

Henryk Pruthenia

#850
Znowu.


nawigacja - naprowadzanie, naprowadnictwo
rewolucja - przewrót
autochtoniczny - tubylczy
kadencja - tok? (od ciec, jak potok)

Obcy

O co kaman?? Określ dokładnie błąd w moim zachowaniu, przecież tylko wyjaśniłem, gdzie leży błąd i nieporozumienie.
  •  

Toszczyk

Kadencja mnie od razu kojarzy się z cadere, czyli spadać, upadać. Nie zapominajmy też, że kadencja to układ akordów kończących utwór, frazę, część utworu itp. - kadencja wielka doskonała, kadencja plagalna. Jest także kadencja jako popisowy, rozbudowany ornament podkreślający zakończenie utworu, pojawia się np. w barokowych ariach da capo.
Czy też powiedziałbyś, że pianista uwieńczył koncert wirtuozowskim tokiem? Lub utwór kończy się tokiem wielkim doskonałym?
biotechnolog, chórzysta, miłośnik oper i muzyki baroku
  •  

Henryk Pruthenia

A szczerze? To nawet ładnie brzmi.

Siemoród

Planet, ni planet karłowatych chyba nie było, zatem dodaję:
Merkury - ?
Wenus - Jutrzenka, Pierworadka
Ziemia - Ziemia
Mars - Łada
Ceres - Marzanna, Morana, Morena
Jowisz - Jesza, Perun (Pierun? Piorun?)
Saturn - ?
Uran - ?
Neptun - Mokosz
Pluton - Weles

Starałem się dobierać tak, aby słowiańscy bogowie odpowiadali rzymskim, ale nie zawsze się tak da. Swoją drogą Słowianie bóstwa wiązali bardziej z gwiazdozbiorami niż planetami, stąd trzech planet nie potrafię nazwać.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •