Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

poloniok

pisotrzym - papier (to, co pisane, jest trzymane na papieru)
ścianisko - mur (zgrubiale od ściana)
liczek - komputer (od liczyć)
ciągniec - magnet (od ciągać)
  •  

Henryk Pruthenia

Wiesz o tym, że duża część Twoich propozycji jest skonstruowana wysoce morfoligicznie nieintuicyjnie?

poloniok

CytatWiesz o tym, że duża część Twoich propozycji jest skonstruowana wysoce morfoligicznie nieintuicyjnie?

No to mój kolego daj mi tutorial do słowotwórstwa, jak ci się to nie podoba
  •  

Wercyngetoryks

Do komput'ra, moim zdaniem, pasowałoby bardziej liczmię. "Ścianisko" (lub "ścianiszcze") jest całkiem przyjazne, za to "pisotrzym" - zupełnie szkaradne. Może "płaśmię", "płaszczymię" (od "płaski")?

Zupełnie nie wiem, jak możnaby zastąpić "musieć".
ChWDChRL
  •  

Obcy

Cytat: Spodnie w Luty 11, 2016, 23:24:48
Zupełnie nie wiem, jak możnaby zastąpić "musieć".

W sumie nie wszystkie słowiańskie rozróżniają "mieć powinność"/"trzeba" i "musieć", więc chyba lepiej będzie nie rozróżniać, a jak już trzeba, to można powiedzieć opisowo: mam konieczność/obowiązek.
  •  

Siemoród

Dzisiaj z bólem musiałem w jedném zdaniu użyć te słowie, ale mam propozycyje przetłumaczenia ich:

pizza - nudnik (od pochodzenia tegoż słowa - dania włoskich chłopów sporządzanego z resztek mąki, sera i pomidorów)
weekend - zapiątek

Wyraz pokrewne:
pizzerka - nudniczka
pizzer - nudniczarz
pizzerja - nudniczarnia

weekendowy - zapiątkowy
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

#876
Cytat: Siemoród w Luty 12, 2016, 00:43:53
Dzisiaj z bólem musiałem w jedném zdaniu użyć te słowie, ale mam propozycyje przetłumaczenia ich:

pizza - nudnik (od pochodzenia tegoż słowa - dania włoskich chłopów sporządzanego z resztek mąki, sera i pomidorów)
weekend - zapiątek

Wyraz pokrewne:
pizzerka - nudniczka
pizzer - nudniczarz
pizzerja - nudniczarnia

weekendowy - zapiątkowy

Słowo na "weekendowy" nawet fajne, choć jakoś mi się bardziej nasuwa "popiątkowy",
Pizza po staroangielsku to miała być "Neopolis brādhlāf", czyli taki "szeroki chleb". Mnie to zainspirowało to wymyślenia "szerznicy" lub ściślej opisując materię pizzy - "okrąglicy" lub "kolicy".

Co do wcześniejszych propozycji, to wolę na komputer ten cały "poczytacz" niż przedziwny "liczek", a jak już ma być "liczmię", to lepsze jest "liczmo" (przecież mamy sufiks -mo, to nie ma co kombinować), poza tym ma być "ścienisko" (ludzie, nie zapominajcie o procesach!), a co do magnesu to unikałbym trudnej w odmianie formy "ciągniec" - mnie się nasuwa "ciągacz" lub "twardziec" (to drugie znaczenie zainspirowane łaciną).
  •  

Τόλας

#877
Terminologia fizyczna i astronomiczna:

energia - ŻYWIA, ŻYWNIA, ŻYWIZNA
materia - CIAŁOTWÓR, ISTNICA (od istnienia)
antymateria - PRZECIW-...
masa - CIĘŻYCA
elektryczność - GRZMOTNOŚĆ
ładunek - UPEŁNIENIE (może z innym przedrostkiem)
atom - OSOBNIK, ODSOBNIK, ODCIĘTNIK
kwark - SAMOTRZETNIK  ::-)
elektron - GRZMOTNIK  ::-)
proton - PIERWOTNIK
neutron - ?
neutrino - ?
foton - ŚWIETLNIK
gluon - LEPNIK
kwant - MAŁODAWKA
spin - SKRĘT (są cząstki lewo- i prawoskrętne, w odniesieniu do spinu)
grawitacja - CIĄŻENIE (już funkcjonuje)
grawiton - CIĄŻNIK
orbita - PĄĆ, PĄCIZNA, (W)KOŁOPĄĆ
planeta - WAŁĄSKA, WAŁĘSKA (od wałęsania się po niebie)
planetoida - PODWAŁĄSKA
  •  

Pingǐno

#878
Cytatneutron - ?
neutrino - ?

Może obojętnik?

Cytatplanetoida - PODWAŁĄSKA

Brzmi jak jakaś wiocha :P Ale podoba mi się
  •  

Towarzysz Mauzer

Cytatspin - SKRĘT (są cząstki lewo- i prawoskrętne, w odniesieniu do spinu)
Ale skręt to już po wysokopolsku joint.

Cytatneutron - ?
neutrino - ?
Może ten obojętnik i to obojęteńce?

Co do planety, ciekawe, że nic dotąd nie zaproponowano. Zajrzałem do Moszyńskiego, faktem jest, że lud nasz nie miał zbyt wielkiej wiedzy o tych ciałach niebieskich, co najwyżej o Jutrzence coś tam wiedział. Ale o ruchu ciał niebieskich mówiono jako o chodzeniu - więc może prościej nazwać 'planetę' chodunką.

Albo pójść za odjechaną etymologią *gvězdy wg ESSJa (*ǵwvoy-stā 'stojaca gwiazda') i zbudować postać *gvě-xod-ja > gwiechodza, hehe.

Planetoida stosownie choduniczka lub gwiechódka.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Τόλας

No to może:
spin - SKRĘCENIE
neutron - OBOJĘTNIK
neutrino - OBOJĘTNICZEK (głupio brzmi, ale jest konsekwentnie)
kometa - WARKOCZNICA
galaktyka - GWIAZDOSTRÓW (wyspa gwiazd)

Pojęcia fizyczne były całkiem dobrze polszczone do mniej więcej przedwojnia. Potem to już raczej pożyczki bezpośrednio z angielskiego.

Cytat: Towarzysz Mauzer w Luty 12, 2016, 16:12:21
Zajrzałem do Moszyńskiego, faktem jest, że lud nasz nie miał zbyt wielkiej wiedzy o tych ciałach niebieskich, co najwyżej o Jutrzence coś tam wiedział.
Lud wiedział, tylko wiedza poszła z dymem. Normanowie się znali na gwiazdach, ktoś tam postawił Stonehenge, a nasi co? Po drzewach skakali, w bagnach się taplali, a potem ni stąd ni zowąd podbili pół Europy? Incredibile.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatLud wiedział, tylko wiedza poszła z dymem. Normanowie się znali na gwiazdach, ktoś tam postawił Stonehenge, a nasi co? Po drzewach skakali, w bagnach się taplali, a potem ni stąd ni zowąd podbili pół Europy? Incredibile.
Wcale niekoniecznie. Indoeuropejczycy czy Semici w stanie wciąż mocno zdziczałym podbijali ludy śródziemnomorskie bardziej zaawansowane od siebie. Nie mówiąc o Germanach i Imperium Rzymskim. Wiedza o gwiazdach czasem się przydaje, a czasem nie - na stałym lądzie można bez niej żyć, zwłaszcza jak ma się dobrze rozwinięte technologie mleczarskie (słowiańskie niemieckich Quark czy Schmetter-ling!) i eksplozję demograficzną.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Obcy

Cytat: Towarzysz Mauzer w Luty 12, 2016, 16:12:21
Cytatspin - SKRĘT (są cząstki lewo- i prawoskrętne, w odniesieniu do spinu)
Ale skręt to już po wysokopolsku joint.

Czy od razu muszą być tylko jakieś skojarzenia z marginesu społecznego? Przecież skręt to m.in. zmiana kierunku, rowki w śrubkach :)
  •  

Todsmer

Cytat: Obcy w Luty 12, 2016, 17:42:47
Czy od razu muszą być tylko jakieś skojarzenia z marginesu społecznego? (...)
LOL

Cytat: Toyatl w Luty 12, 2016, 17:22:47
kometa - WARKOCZNICA
Kosa! :)

Cytatgalaktyka - GWIAZDOSTRÓW (wyspa gwiazd)
Galaktykę mamy już w wysokopolskim prawdziwym - droga mleczna :)
  •  

Pingǐno

CytatGalaktykę mamy już w wysokopolskim prawdziwym - droga mleczna :)

Analogicznie do księżyców?
Nie wiem, czy wygodnym byłoby nazywanie Andromedy i innych galaktyk drogami mlecznymi.
  •