Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pingǐno

Cytat: poloniok w Czerwiec 04, 2017, 17:31:06

Ale coś z ilorazem stworzyć jest dobry pomysł, może coś jak iloznastwo?

...Nie xd Chyba nie na tym polega "iloraz". To przecież jest od "ile razy", "ile" jest zaimkiem, plus nie ma w sobie takiego "mocnego" podłoża znaczeniowego, przynajmniej współcześnie. :P Już "ilościoznawstwo" byłoby lepsze.

Nie wiem czy ktoś już proponował słowo na matematykę, ale musi być jakiś czystopolski odpowiednik na cyfry/liczby/logikę. CHociaż w greckim to było po prostu "poznawanie", więc może w polskim to też by działało?
  •  

Siemoród

No liczba to byłoby zajebiste słowo na matematykę, gdyby tylko nie to, że znaczy coś innego. Generalnie lubię ten przyrostek, szkoda tylko, że nie jest on już produktywny w polszczyźnie, więc choć taka łączba może kusić, to nie brzmi zbyt naturalnie.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

poloniok

#1292
No ale co z innymi propozycjami mierzba (archaicznie w Słowackim, zobacz "merba"), pocztowiedza (zobacz blog o wysokosłowackim) i licznia (moja propozycja, alternatywa licznoznastwo)?

Ewentualnie też licznospyt lub czysłospyt? Tak jak w czeskim "silospyt" (fizyka). Wiem że "-spyt" nie używano lub żadko używano w polskim, ale brzmiałoby lepiej i krócej
  •  

Icefał

Liczba to dobre słowo, wcale nie szkodzi że jest dwuznaczne.
  •  

Siemoród

A może czyślba?

Licznia brzmi jak jakaś maszyna, liczoznawstwo jakoby o jakichś liczach było.

Fizyka to jestestwo. I nawet z tym nie targujcie.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

poloniok

No ale co mówi przeciw używania końcówki "-spyt"?

"Czyślba" jest okay, sądzę, no inne słowo też nie wiem jeżeli mieliśmy sie od  "-spyt" zrzeknąć

"Jestestwo" brzmi raczej jako synonim do nauki, specyficznie do nauk przyrodniczych.

Fizyka się zajmuje z siłami, dlatego skuli mnie musi być "siła" w nazwie. "Siłospyt" byłby dobry...
  •  

Todsmer

Nie, nie byłby dobry. Kompletnie niejasny znaczeniowo. (I chyba po polsku nie byłoby "-spyt")
  •  

poloniok

No ale czemu wy się przeciwstawajcie do "-spyt"? Nie rozumie tego, nie ma etymologii słowiańskiej?

CytatKompletnie niejasny znaczeniowo

? Przecież "siło-" to "siła" a "-spyt" to "znawstwo", w sumie "siloznawstwo", wiedza/znawstwo o różnych sił, czego fizyka głównie tematyzuje
  •  

Widsið

Cytat: poloniok w Czerwiec 07, 2017, 13:26:45
No ale czemu wy się przeciwstawajcie do "-spyt"? Nie rozumie tego, nie ma etymologii słowiańskiej?

CytatKompletnie niejasny znaczeniowo

? Przecież "siło-" to "siła" a "-spyt" to "znawstwo", w sumie "siloznawstwo", wiedza/znawstwo o różnych sił, czego fizyka głównie tematyzuje
Ma etymologię słowiańską, ale jest nieznany polszczyźnie - taki sufiks nigdy w naszym języku nie występował, nie wiem też, czy po cofnięciu go do psł. i przeprowadzeniu polskich zmian będzie miał taką samą formę. Kojarzy się też z zadawaniem pytań (por. spytać, brać na spytki - nie wiem, czy powiązane etymologicznie), a nie uzyskiwaniem odpowiedzi, których nauka ma udzielać.
  •  

poloniok

#1299
Właśnie teraz też czytałem że najbliższy synonim w polszczyźnie byłby "spytki"

Siłospytki byłaby polska wersja od "silospyt". Bo jednak jakoś dziedzinie brzmi wolałbym siłoznawstwo

BTW: Na matematyka mi wczoraj jeszcze czysłota jako pomysł wpad do głowy
  •  

Widsið

"Spytki" to stare słowo na przesłuchanie czy intensywne przepytywanie. Złożenie "siłospytki" nie ma więc silą rzeczy większego sensu.
  •  

poloniok

#1301
No właśnie, to raczej tak jakby to określało jakąś metodykę czy coś w tym stylu

Siłostwo na fizykę proponuję (krótszej niż siłoznawstwo, a znaczy praktycznie to samo)

Czysłota na matematykę proponuję (czyślba nie że za bardzo podobna do "liczba", ale trochę irytujące jest według mnie, poza tym sądzę że "czysłota" lepiej brzmi)
  •  

Torkan

Każda kolejna propozycja na matematykę jest śmieszniejsza i mniej naturalna od poprzedniej.

Dlaczego nie liczenie?
  •  

poloniok

"Liczenie" za bardzo by się kojarzyło z normalnym liczeniem (np. liczeniem palec, świń w stodole, etc.)

Jak to już "rachowanie", niestety to nie jest rodzimej etymologii i dlatego nie do akceptowania
  •  

poloniok

#1304
Przedmioty po Wysokopolsku

czysłota      matematyka
siłostwo      fizyka
łączba         chemia
ziemiopis      geografia
żywniarstwo      biologia
gwieździarstwo   astronomia
poczetnictwo      informatyka
czwićba      WF
dzieje         historia
gędźba      muzyka
skustwo      plastyka (ros. искусство)


Narzędzia szkolne po Wysokopolsku

mierznik      linijka
czarnyło      atrament (arch. słow. černilo)
pryż do ścierania   gumka do ścierania (czes. pryž dla "guma")
krążydło      cyrkiel (czes. kružidlo)


Rodzaje szkoły po Wysokopolsku

uczelnia      szkoła
podstawówka      szkoła podstawowa
średniówka      gimnazjum
zawodówka      szkoła zawodowa
umiejętówka      technikum (po technikum ma się jedną wyszkoloną umiejętność)
wyższówka      liceum
naduczelnia      uniwersytet


Astronomia po Wysokopolsku

obieżnica      planeta (czes. oběžnice)
oświecie      galaktyka (słowieński osvétje)
gwiazdogląd      teleskop
(większośc staroczeskie nazwy planet, niektóre zmienane ze względu unikania zgodności znacznowej z terazniejszych planet, np. zamiast wodopan dla Neptuna używano modrowiec, bo Neptun to bóg wody i oceanów)
dobropan      merkury
krasnopani      wenus
ziemia         ziemia
śmiercionosz      mars
królomoc      jowisz
glądolat      saturn
błękiciec      uran
modrowiec      neptun
obieżniczka      asteoryda
podniebnik      meteoryt (słowieński izpodnébnik)
włosocica      kometa (czes. vlasatice)
obieżnica karłowata   planeta karłowata


Jedzenie i napoje po Wysokopolsku

chrupki      czipsy
granolki      frytki (czes. hranolky)
chleb z ...      kanapka
smażomielka      hamburger (smażone mielone -> smażomiel)
wołownica      stek
parówka w bułce   hot-dog
parówka w cieście   corn-dog
turecka bułka   kebab (mimo tego że kebab to właściwie w Niemczech wymyślony...)
kołaczyca      pizza (zgrubnianie od "kołacz", ciasta okrągłego z twarogiem czy czymś innym)
słodkowód          cola (słodka woda)
poskyk      alkohol (czytałem kiedyś tutaj o tym o takiej propozycji...)
słodkomięk      gumiśki
słodkowósk      czekolada
zapiekanka włoska   lasania
żukaczka      guma do żucia
gorzyc         tonic
         
  •