Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Ainigmos w Listopad 18, 2011, 23:52:00
presufikacja - rostkowanie
chyba raczej sama sufiksacja...

Cytat: Ainigmos w Listopad 18, 2011, 23:52:00
prozodia- nabrzmiew :-\ ?
podoba mi się. :)
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Mścisław Bożydar

Proponuję rozróżnienie:
Spadkobierca i spuściznobierca.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Towarzysz Mauzer

szkoła - ucznica
klasa - ukodział
student - słuchacz (szybki, dla odróżnienia od wolnego :D)
szkoła podstawowa - jazbucznia
[ew.: gimnazjum - pojazbucznia]
szkoła średnia - uczyszcze
[liceum ~ średnia szkoła humanistyczna - uczyszcze słowoumne]
[technikum ~ uczyszcze dzieł i rzemiósł]
[zawodówka ~ zasadnicza ucznica zawodowa]
szkoła wyższa - uczelnia
akademia - naduczelnia
politechnika - uczelnia dzieł i rzemiósł
uniwersytet - wszechnica
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

"Ukodział"? Nie lepiej byłoby dział, po prostu? I tak wiadomo byłoby, o co chodzi.

Dla studenta może wycznik (od "wyk", jak "nawyk", to i tak słoworodnie to samo, co uk- w uczyć) lub obycznik (obykać = ob- + wykać, starosłowie). I wtedy studjować = obykać.

Podstawówkę ja bym zostawił w spokoju.

Nie rozumiem, dlaczego zwykła szkoła to ucznica, a średnia - uczyszcze.

Technikum - może coś od umienia lepiej? Umietnica może? Wtedy politechnika - wieloumietnica?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#64
[...........]
  •  

Towarzysz Mauzer

Cytat"Ukodział"? Nie lepiej byłoby dział, po prostu? I tak wiadomo byłoby, o co chodzi.
Dział to dość powszechne słowo, a w wysokopolszczyźnie jeszcze powszechniejsze. Tymczasem "klasa" to przez pewną część życia społeczność całkiem istotna dla człowieka, więc może warto, by miała jakąś osobną nazwę? Nie żeby "ukodział" mi się bardzo podobał, a może - wyczka albo obyczka?

CytatDla studenta może wycznik (od "wyk", jak "nawyk", to i tak słoworodnie to samo, co uk- w uczyć) lub obycznik (obykać = ob- + wykać, starosłowie). I wtedy studjować = obykać.
To mi się podoba! Tylko na wyczniczce albo obyczniczce idzie język złomić.

CytatPodstawówkę ja bym zostawił w spokoju.
Więc, "ucznica podstawowa"? Bo szkoły musimy się pozbyć. Obstawałbym za tym, by to jakoś skrócić, pokazując, że wysokopolszczyzna nie musi być rozwlekłą.

CytatNie rozumiem, dlaczego zwykła szkoła to ucznica, a średnia - uczyszcze.
Uczyszcze to oczywiście rodzaj ucznicy (uczelnia też!), ale czemu by nie wprowadzić odmiennego słowa, a przy okazji o "poważnym" brzmieniu, bo uzyskiwane tam świadectwo dojrzałości też w założeniu o powadze ma świadczyć.

CytatTechnikum - może coś od umienia lepiej? Umietnica może? Wtedy politechnika - wieloumietnica?
"Dzieła i rzemiosła" zwyczajnie wydają mi się ładne, taka wcale urocza kalka napuszonego, francuskiego arts et metiers. Przy tym umienie zdaje mi się tu nienajodpowiedniejsze, bo w technikum idzie szczególnie o umiejętności praktyczne, zaś rdzeń "um" wskazuje często na wiedzę oderwaną, humanistyczną. Stąd myśl o "dziele" i "dzielności". Językowi potocznemu poddać można "dzieliszcze" i, stosownie dla liceum, "słowiszcze".

Dla przejrzystości wolałbym się ograniczyć do pewnego zakresu rdzeni, przy tym wykazując bogactwo słowiańszczyzny również pod względem pojęć oderwanym (um! uk! dzieł! słów! ach! ach! ach!). Być może "sprawnica" mogłaby być jakimś rodzajem sprawdzianu zawodowego w ucznicach właśnie zawodowych?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

spitygniew

Cytat: Towarzysz Mauzer w Grudzień 06, 2011, 22:33:32
uniwersytet - wszechnica
Ta, ale od niedawna, kiedy dla zwiększenia sobie penisa wszystkie akademie medyczne, ekonomiczne i inne zaczęły zwać się uniwersytetami, "wszechnica ekonomiczna" brzmiałoby trochę oksymoronicznie...
P.S. To prawda.
  •  

Towarzysz Mauzer

Uniwersytet Ekonomiczny też brzmi oksymoronicznie, więc widać, że to by było bardzo dobre, żeby taka szerszym masom tą oksymoroniczność uświadomiła. A do czasu uświadomienia funkcjonowałaby sobie taka wewnętrznie sprzeczna Wszechnica Gospodarcza czy Lekarska.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Ma ktoś jakieś dobre pomysły na wysokopolskie nazwy kontynentów? Ja jedyne, do czego mogłem dojść, to

Ameryka → Koleńszczyzna

Wiecie, od Jana z Kolna (Mazowszanin!), prawdziwego odkrywcy Ameryki :P.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Ⓐ Vilén w Styczeń 10, 2012, 19:06:16
Ma ktoś jakieś dobre pomysły na wysokopolskie nazwy kontynentów?

nie wiem, czy dobre, bo dość mało odkrywcze, ale:

Dźwiedzizna ;P
Pierwizna
Południowszczyzna
Wschodnizna
Zachodnizna
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

BartekChom

Cytat: varpho w Styczeń 10, 2012, 23:36:42
nie wiem, czy dobre, bo dość mało odkrywcze, ale:

Dźwiedzizna ;P
Pierwizna
Południowszczyzna
Wschodnizna
Zachodnizna
Południowszczyzna, Wschodnizna i Zachodnizna to chyba Australia, Azja i Ameryka. Pierwizna to, jak cię znam, Afryka. Wtedy Dźwiedzizna na Europę mogłaby być od niedźwiedzi. Dobrze to odczytuję?

A może krócej: Południzna, Wschodzizna, Zachodzizna. Albo skrócić wschodzenie i zachodzenie do W- i Zalądu.

A ja zgłaszam taki pomysł: Pierw, Wląd, Czerniląd, Zaląd, Południzna i Bezmroźń w kolejności zwyczajowej dla zwykłych wyliczeń lądów.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: BartekChom w Styczeń 12, 2012, 21:39:51
Zachodnizna to [...] Ameryka.

nie, dla Ameryki zostawiam pomysł Ciupaka.


Cytat: BartekChom w Styczeń 12, 2012, 21:39:51Pierwizna to, jak cię znam, Afryka.

tak, Afryka. ale co tu mam do rzeczy ja? ;)


Cytat: BartekChom w Styczeń 12, 2012, 21:39:51Wtedy Dźwiedzizna na Europę mogłaby być od niedźwiedzi. Dobrze to odczytuję?

nie bardzo. :)
od niedźwiedzi jest Niedźwiedzizna. tyle że to nie kontynent.


Cytat: BartekChom w Styczeń 12, 2012, 21:39:51do W- i Zalądu.

może być.
a dla Ameryki dobre byłoby też Zawodzie.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

BartekChom

Cytat: varpho w Styczeń 12, 2012, 21:54:23nie, dla Ameryki zostawiam pomysł Ciupaka.

Cytat: varpho w Styczeń 12, 2012, 21:54:23nie bardzo. :)
od niedźwiedzi jest Niedźwiedzizna. tyle że to nie kontynent.

Czyli Zachodnizna to Europa, a Dźwiedzizna to Ameryka? A co ta nazwa ma wspólnego z Janem z Kolna?

Cytat: varpho w Styczeń 12, 2012, 21:54:23tak, Afryka. ale co tu mam do rzeczy ja? ;)
Taki postępowiec jak ty odwołuje się do jakiegoś zamierzchłego pochodzenia człowieka, a na zdrowy rozsądek oczywiste jest, że pierwszy ląd to Europa.
  •