Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia


Ainigmos

#1741
Cytat: Siemoród w Grudzień 01, 2018, 22:05:46
Hipoteza - przypuszczenie, tutaj chyba nie trzeba troszczyć się o zwięźlejsze słowo.
Ale jak zwysokopolszczyć teorię?
W przypadku hipoteza można zatroszczyć się o zwięźlejszy zamiennik przypustka (wzorem przepustka).

Możnaby teoria spolszczyć jako zór (od staropolskiego czasownika zierać "wglądać" wzorem nadzór, dozór), jako że to niejako zieranie się (wglądanie się) w dany fakt z wybranej dziedziny fizycznej lub abstrakcyjnej spójnym systemem pojęciowym.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Siemoród

Podoba mi się zór. Sam starałem się stworzyć coś z rdzeniami wid-, -źr- i podobnymi ale nie wyszło.

A Adwent? Przychód? Przybyt? Wymyśliłem też ożyd, od staropolskiego żdać, ale nie brzmi to dobrze. Ożydanie Isusa Krzta?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

CivilixXXX

Jak nie ożyd, to może ożda? Dla mnie brzmi dobrze.
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Ainigmos

#1744
kandydatura - przystępstwo (od przystępować czyli kandydować; choć to paronim, to nikomu pomyli się z przestępstwo)
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Τόλας

CytatMożnaby teoria spolszczyć jako zór (od staropolskiego czasownika zierać "wglądać" wzorem nadzór, dozór), jako że to niejako zieranie się (wglądanie się) w dany fakt z wybranej dziedziny fizycznej lub abstrakcyjnej spójnym systemem pojęciowym.
Ja bym wolał jednak coś w stylu założenie albo wyłożenie, można dodać jeszcze przydawkę "naukowe". Po co niepotrzebnie mnożyć byty?
  •  

Siemoród

Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Ainigmos

#1747
Cytat: Siemoród w Grudzień 10, 2018, 22:55:50
Kontrakt - związ
+1 8)

jurysprudent - prawobiegły (zrost z dwóch rdzeni wzorem prawosławny)

A co z spolszczaniem zapomnianych dawnosłownych obcosłowów?
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Spiritus

Nie całkiem poważnie, ale
pasażer — przejezdny
Przyszło mi to do głowy dzisiaj w tramwaju :P.
  •  

Ainigmos

Odnośnie macierzy i państwa:
unitarny - jednotowy (od staropolskiego jednota "spójność" z końcówką -owy)
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Torkan

Ale przecież w naukach politycznych stosuje się standardowy zamiennik unitarnego - jednolity. Chyba jest wysokopolski, więc po co tworzyć jakieś nowe słowotwory? 
  •  

Τόλας

#1751
Przecież powszechnie się mówi "państwo związkowe", "związkowy" itp.
Związek Radziecki/Sowiecki, Związek Australijski to są już istniejące nazwy.

EDIT: To jest moja odpowiedź do usuniętego posta Obcego. Któryś z modów znika posty. o.O
  •  

Obcy

Tak, właśnie wiem, dlatego usunąłem ten głupi post.
  •  

Ainigmos

#1753
Odnośnie przekazania informacji i utrzymania łączności:
komunikować - wespolić (od przysłówka wespół)
zakomunikować - zawespolić
komunikacja - wespólstwo
komunikator - wespólnik
komunikowanie - wespolenie
komunikacyjny - wespołowy
komunikatywny - wespolisty
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Henryk Pruthenia

A dlaczego nie przekazywać i od tego derywaty?