Akcent w rosyjskim

Zaczęty przez Suedpreussen, Czerwiec 17, 2014, 17:51:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Suedpreussen

Czy są jakieś zasady (stawiam, że są) akcentowania w rosyjskim? Chciałbym w jakiś poukładany sposób się tego nauczyć, a w szkole tego niestety nie uświadczyłem za bardzo.
  •  

Todsmer

Myślę że są, w końcu mamy parę paradygmatów prasłowiańskiego akcentu, a przecież akcent rosyjski bezpośrednio od tego pochodzi.
  •  

Wedyowisz

Ruskiemu z 3 paradygmatów w prasłowiańskim udało się zrobić, wg mojego słowniczka, 8 w rzeczownikach. Popieram drążenie tego tematu.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

Inna sprawa, że już na etapie (późno)prasłowiańskim paradygmat ruchomy (c) nie był jednolity i w zależności od tematu np. rzeczownika miał on pewne podtypy.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

GabiV

Nie ma szans  :-X Akcentowania trzeba się nauczyć, tak jak uczy się słówek. Nie ma zasad. Są przykłady słówek, w których akcentowanie wręcz zmienia zupełnie ich znaczenie. Żeby nie wspomnieć o niesławnym "pisać", które  źle akcentowane wywoływało uśmiech na twarzach komisji egzaminacyjnej na studiach  8-) No cóż, rosyjski prawie jak chiński pod tym względem. Powodzenia!

Henryk Pruthenia

Nie, nie tak.
Akcent w rosyjskim przeskakuje tylko na parę sposobów, i możesz po prostu sobie przypisać cyferkę do każdego wyrazu i wsio. Szczerze to dziwię się, że do tej pory nikt na to nie wpadł przy nauczaniu...

Suedpreussen

O, a moglibyście przedstawić te paradygmaty, albo odesłać do jakiejś porządnej a dostępnej lyteratury (wolałbym pierwszy wariant)?
  •