Autor Wątek: Pomysły tak głupie, że prawdziwe  (Przeczytany 733 razy)

Offline barthlome

Pomysły tak głupie, że prawdziwe
« dnia: Styczeń 24, 2019, 00:43:25 »
Przyszło mi do głowy: język ma jeden system liczebników, ale dwa sposoby ich zapisu liczbowego: jeden jest powszechny, używany dla zwykłego określania liczby, dat, lat, adresów liczebników porządkowych itd. Drugi natomiast służy tylko do numerowania monarchów, liczenia stuleci oraz czasami miesięcy.
Transfobia zabija

Offline Toyatl

Odp: Pomysły tak głupie, że prawdziwe
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2019, 00:48:06 »
Tego typu rzeczy zdarzają się w natlangach. Nie mogę bez sprawdzenia powiedzieć w których dokładnie, ale są. (chyba w koreańskim tak jest)
Fajniej by było, gdyby np. pierwszy system był dziesiętny, a drugi dwunastkowy albo ósemkowy.

Offline QRSSGN

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2019, 01:26:27 »
Ups...
Czyżbyśmy nie mieli tak i dziś?
Cyfry arabskie - używane w zasadzie do wszystkiego prócz numerowania monarchów, liczenia stuleci oraz miesięcy (czasem), gdzie zastosowanie znajdują cyfry rzymskie.

...czym się dał zbejtować?
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei

Offline barthlome

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2019, 09:57:58 »
 Taki był zamysł tematów. Wrzucamy ultrachujowe pomysły, za które forumowi eksperci nazwaliby nas nooblangerami albo stwierdzili, że przesadzamy z udziwnieniami. A tu hop, to z natlangów. W tym wypadku z polskiego.
Transfobia zabija

Offline Toyatl

« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2019, 12:37:24 »
Naprawdę chodziło ci o coś takiego jak odróżnianie zastosowania cyfr arabskich i rzymskich? O.o
Za głupi jestem na ten wątek.

Offline QRSSGN

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2019, 13:10:54 »
BOSZE, ja chyba wysiadam z tej karuzeli - już się gubię xd
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei