Nowe słowa cesarza

Zaczęty przez Wedyowisz, Lipiec 24, 2014, 22:20:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

furać - wciągać narkotyki nosem
Ciekawych rzeczy się człowiek dowiaduje rozmawiając z licealistami.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#61
[...........]
  •  

spitygniew

#62
Cytat: Ghoster w Kwiecień 11, 2015, 15:15:08
Także:
"Jeść" 'brać narkotyki w pigułkach';
W sumie "ćpać" przeszło taką samą drogę semantyczną, więc widać kolejna prawidłowość w powstawaniu eufemizmów (vide "posuwać"). Wogle wie ktoś, czy ćpanie przybrało dzisiejsze znaczenie było jeszcze normalnie używane w starym? Zastanawia mnie czasem zagadnienie przeskakiwania z archaizmu do slangu (np. "chata").
P.S. To prawda.
  •  

Noqa

No ale tamte to zwykły slang, dodawanie znaczeń; a furanie było mi wcześniej zupełnie nieznane jako zbitek fonemów.

BTW, zawsze irytuje mnie w ćpaniu brak neutralnego aspektu dokonanego, analogicznego do upić. Choć właściwie ućpać się jest wolne i można to wykorzystać, choć chyba i tak przywołuje od razu na myśl zaćpać się.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

elslovako

Ale mówi się, że ktoś jest naćpany. Poza tym upić nie wydaje mi się znowu tak neutralne.
  •  

Noqa

Przypomniało mi się, naćpać się rzeczywiście istnieje, to nie jego brak mnie irytował tylko pochodnej *naćpywać (co nie jest równoważne habitualnemu ćpać), analogicznej do upijać.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Ghoster

#67
[...........]
  •  

Drukarz

kierwa - większość z moich znajomych używa regularnie
  •  

Henryk Pruthenia

Kierwa, lel etc. Nrawiło się mnie to zawsze :).

Wedyowisz

Cytat: Drukarz w Kwiecień 28, 2015, 21:33:59
kierwa - większość z moich znajomych używa regularnie

I co, naprawdę nie wiedziałeś, co to znaczy?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Bardzo ciekawy idjom:
Idę na czipsy - w znaczeniu "pieprzę to, spadam stąd".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Wercyngetoryks

Jazdy.

"Od grudnia zaczynam kurs na jazdy."
"Zrobiłaś już sobie jazdy?"
ChWDChRL
  •  

Dynozaur

U siebie w Elbingu nieraz słyszałem "prawojazdy" jako zcementowane plurale tantum - "Nie mam prawojazdów" it.p. Okropność.

Ciekawe, czy gdzie indziej też to funkcjonuje.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •