Powojenna historia Polski

Zaczęty przez Norris, Sierpień 14, 2014, 23:20:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

Norris

W tym wątku zostanie opisane, jak mogła wyglądać powojenna historia Polski, gdyby nie dostała się pod władzę ZSRR i gdyby nie panował w niej komunizm.
Moim zdaniem mogło do tego dojść, gdyby operacją w Market Garden nie sterował Montgomery, lecz Patton, co doprowadziłoby do zdobycia przez wojska Aliantów Zachodnich większej części Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) jeszcze przed ZSRR. W efekcie:
* Na konferencjach w Jałcie i Poczdamie ustalane jest, że Polska dostaje się pod amerykańską strefę wpływów, a władzę pełni w dalszym ciągu rząd II RP, przebywający wówczas na emigracji w Londynie. Ustalono też, że Polska straci ziemie wschodnie na rzecz ZSRR, a granica polsko-radziecka będzie przebiegała wzdłuż linii D, która pozostawiała po stronie polskiej Grodno i Lwów, a także linię kolejową Białystok-Brześć-Chełm. Jako rekompensata Polsce zostały przyznane ziemie niemieckie na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej oraz całe Prusy Wschodnie. Powierzchnia powojennej Polski wynosi ok. 360 tys. km kw.
* Ustalono też, że Polska dostaje odszkodowanie wojenne od Niemiec w wysokości 3 mld dolarów (z 20 mld dolarów pełnej puli).
* W 1946 wraca do Warszawy prezydent RP Władysław Raczkiewicz, premier Tomasz Arciszewski oraz cały rząd II RP i kombatanci wojenni, przebywający na uchodźstwie.
* W 1947 zostają zorganizowane wolne wybory. 50% głosów zdobywa PSL, dalsze miejsce zajmuje PPS.
* Gospodarczo startujemy z podobnego, a nawet wyższego poziomu niż Hiszpania, Portugalia, Grecja i Japonia. PKB per capita w 1950 (w rzeczywistości, dane - Angus Maddison):
Polska - 2447 $
Hiszpania - 2189 $
Portugalia - 2086 $
Grecja - 1915 $
Japonia - 1921 $
* W latach 1948-1951 Polska bierze udział w Planie Marshalla, koszt pomocy dla Polski wynosi ok. 2,5 miliarda dolarów. Pieniądze idą w głównej mierze na odbudowę zniszczeń wojennych oraz rozbudowę przemysłu.
* Polska jest jednym z państw założycielskich NATO (1949).
* Z uwagi na strategiczne położenie Polski przy granicy z ZSRR i zagrożenie atakiem ze wschodu na terenie Polski jest instalowanych ok. 150 baz amerykańskich, w których stacjonuje ok. 50 tys. żołnierzy, co przynosi naszemu krajowi duże zyski.
* Podobnie jak miało miejsce w PRL-u, również dochodzi do likwidacji analfabetyzmu (nota bene już w latach 21-39 zmniejszony został z 30 do 15%), wzrostu długości życia, budownictwa mieszkaniowego i produkcji przemysłowej, gdyż te zjawiska były charakterystyczne dla innych, niekomunistycznych państw.
* Ministrem gospodarki zostaje podobnie jak przed wojną Eugeniusz Kwiatkowski, kontynuowany jest jego przedwojenny plan COP.
* Powstałe po wojnie polskie firmy powstają w warunkach wolnorynkowych, dodatkowo mamy dostęp do najnowszych technologii, co powoduje ich rozwój, do dzisiaj one funkcjonują, rozwijają się i konkurują z najlepszymi firmami na świecie. Np.
Unitra - produkuje smartfony, telewizory LCD - konkuruje z Nokią, Samsungiem, LG.
Radmor - produkuje Blu Raye.
Diora - produkuje iPody, odtwarzacze MP4.
Mazovia, Elwro - produkują laptopy i tablety - konkurują z Acerem, Asusem, Toshibą, HP.
Sieci supermarketów Pewex, Społem są znane w całej Europie jak Tesco, Lidl, Carrefour.
W Formule 1 jeździ Team FSO.
W Niemczech z kolei marki Trabant i Wartburg należą do najbardziej znanych marek samochodów na świecie.
* Opisane zdarzenia mają też pozytywny wpływ na polską kulturę. Czesław Miłosz tworzy w kraju, a nie na emigracji, Michał Waszyński i Konrad Tom w dalszym ciągu tworzą filmy, w których wciąż grają m.in. Aleksander Żabczyński, Jadwiga Smosarska. Andrzej Wajda kręci film "Katyń" już w 1957.
* W latach 50. TVP przystępuje do EBU, bierze udział od początku w konkursie Eurowizji, osiągając wysokie miejsca - w 1966 zwyciężają Czerwone Gitary (w końcu państw powstałych po rozpadzie ZSRR i Jugosławii jeszcze nie ma). Często koncertują u nas gwiazdy światowego formatu.
* W 1964 Polska przystępuje razem z Czechosłowacją i Węgrami do EWG.
* W 1955 rusza budowa pierwszej polskiej autostrady dwupasmowej Warszawa-Łódź, zostaje ukończona w 1957, a w 1963 zostaje dociągnięta do granicy z Niemcami.  W latach 1958-1962 zbudowany zostaje odcinek Łódź-Katowice, 1961-1965 Łódź-Gdańsk, a 1964-1971 Katowice-Kraków-Lwów. Do 1990 długość autostrad w Polsce osiąga 4000 km.
* W 1953 rusza budowa metra warszawskiego. Pierwszy odcinek I nitki zostaje otwarty w 1958, a nitka jest ukończona do 1969. W 1967 rusza budowa drugiej nitki, budowa ukończona w 1980.
* W 1978 rusza budowa polskich kolei szybkiej prędkości (V=250-300 km/h). Pierwszy odcinek zostaje otwarty w 1985.
* W 2002 przystępujemy do strefy euro. Zarobki w euro wynoszą w 2014 ok. 1500-2000 € netto.
* I najważniejsze moim zdaniem - nie ma w kraju destrukcji moralnej i obyczajowej, do której doprowadził komunizm, przejawiającej się np. kradzieżami i podejściem do pracy, sprowadzaniem do parteru tych, którym się udało, postawą roszczeniową czy uważaniem za niczyje mienia publicznego "publiczne czyli niczyje, a jak niczyje to można zniszczyć".
  •  

Henryk Pruthenia


Todsmer

Cytat: Norris w Sierpień 14, 2014, 23:20:30(...) co doprowadziłoby do zdobycia przez wojska Aliantów Zachodnich większej części Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) jeszcze przed ZSRR. (...)
Nie ma opcji. Przyspieszenie ofensywy na froncie zachodnim spowodowałoby tylko przyspieszenie ofensywy na wschodzie. Może linia frontu przechodziłaby bardziej na wschód (Berlin, Sudety), co skończyłoby się tym, że Polska otrzymałaby mniej ziem na zachodzie (od Stalina oczywiście).
  •  

spitygniew

Czy mi się tylko wydaje, czy Amerykanie i Sowieci ustalili odgórnie linię spotkania ich wojsk?
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Norris w Sierpień 14, 2014, 23:20:30
* W 1947 zostają zorganizowane wolne wybory. 50% głosów zdobywa PSL, dalsze miejsce zajmuje PPS.
Sorki, za odkopywanie tego idiotycznego tematu, ale nie mogłem się powstrzymać xD

Norris

Obecny PSL jest kontynuacją PRL-owskiego ZSL i nie ma nic (poza nazwą) wspólnego z PSL-em sprzed wojny.
  •