Miau.

Zaczęty przez tgz, Sierpień 28, 2014, 10:41:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

tgz

Cześć. Pomyślałam, że warto byłoby się przywitać i przy okazji poprosić o jakieś wskazówki. Zawsze interesowały mnie conlangi i conscripty; jak miałam parę lat, to język polski doczekał się z tysiąca alternatywnych pisowni i alfabetów  :-P. Ostatnio zaczęłam tworzyć conlang z prawdziwego zdarzenia, który z uwagi na jego fonetykę nadawałby się doskonale jako język orków i jeśli uda się komuś przeczytać moje tłumaczenie Ojcze Nasz, to wygrał mój szacunek  ;-D.

Jeśli mogę coś jeszcze powiedzieć o sobie, to dodam że mam na imię Nadia, mieszkam w Bydgoszczy i uczę się jeszcze w liceum. W poprzednich postach chyba pisałam w rodzaju męskim, ale w sumie nie ma się czego wstydzić :-).

Liczę, że poznam tutaj ciekawych ludzi, którzy pomogą mi rozwijać moje nietypowe zainteresowanie. Na początek pozwolę sobie zadać parę pytań: co należałoby wiedzieć przed zabraniem się za tworzenie conlangów? Nauczyć się IPA, zainteresować się procesami fonetycznymi zachodzącymi w naturalnych językach? Czy warto byłoby znać parę języków przed rozpoczęciem zabawy?
  •  

Ghoster

#1
[...........]
  •  

tgz

Dziękuję za miłe słowa :)
Co do /œ/, to przygarnęłam ten dźwięk jako przedni odpowiednik /ɔ/, gdyż w języku występuje harmonia samogłosek. Ciężko będzie coś w tej kwestii zmienić.
  •  

Noqa

Cytat: GhosterW fonetyce tego języku

Naprawdę?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Spiritus

#4
OT: @up Ghoster gdzieś już pisał, że jest wielkim miłośnikiem -u i wsadza je w wielu miejscach, cóż. Ja osobiście bym na przykład te -u wywalił i wszędzie dał -a, jak w ruskim, żeby skończyć ten syf. To -a~-u jest chyba największą gehenną przy nauce języka polskiego. Szczególnie, że ten proces wciąż trwa i jedne rzeczowniki dostają -u, inne -a i to bez najmniejszego powodu. A RJP wybiera sobie takie formy jakie mu się podobają... no po prostu burdel gorszy, niż w niemieckiej składni.

Do tgz: Witaj, mam nadzieję, że się nie wystraszysz naszego dość charakterystycznego, forumowego stylu bycia. Jeślibyś miała jakiekolwiek wątpliwości śmiało pytaj. Na Wiki znajdziesz także kilka artykułów, które pomogą ci ten styl bycia zrozumieć (o ile to w ogóle możliwe xD). Co do tworzenia języków, poznaj IPA'ę, to bardzo ważne na tym forum. Po drugie, polecam ci poczytać kilka artykułów na Wikipedii. Zacznij np. od "klasyfikacja języków". I w ogóle mam nadzieję, że angielski znasz dobrze, bo trzeba przyznać, że polskie artykuły wyglądają dość biednie w porównaniu z angielskimi. I jeszcze jedne - pooglądaj sobie wątki z conlangami, czy artykuły nt. języków na angielskiej Wikipedii, żeby zobaczyć "jak to się robi" i "jak prezentuje". Na sam początek powinno to wystarczyć.

Cytat: tgz w Sierpień 28, 2014, 10:41:49
W poprzednich postach chyba pisałam w rodzaju męskim, ale w sumie nie ma się czego wstydzić :-).

Panowie, no teraz to już chyba przesadzamy.
  •  

Mścisław Bożydar

Cytat: Spiritus w Sierpień 28, 2014, 13:35:12
które pomogą ci ten styl bycia zrozumieć (o ile to w ogóle możliwe xD
Yeah. dac imposibul
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Canis

오호, 물티콘토 페레사 (코타우케).

Witamy na forum. Czuj się jak u siebie w domu. Nie bój się wychodzić z inicjatywą: pisać posty, zadawać pytania, zakładać tematy. Przyda nam się ożywienie.
  •  

Aureliusz Chmielewski

Witam. Coraz więcej osób z kujawsko-pomorskiego :)

Cytat: Canis w Sierpień 28, 2014, 15:14:58
Nie bój się wychodzić z inicjatywą: pisać posty, zadawać pytania, zakładać tematy.
Potwierdzam. Mój największy błąd.
The n-word
  •  

Mścisław Bożydar

A jak ktoś się będzie czepiać, to można go olać :D
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

tgz

Dziękuję, postaram się :-D. Mścisław, to jest bardzo motywujące :-). Mam trochę taką blokadę, wstydzę się wychodzić z jakąś inicjatywą w nowym środowisku, nie wiem jak mi to pójdzie... ale jeśli mam przyzwolenie robić głupstwa to z pewnością łatwiej :-P.

PS. Ostrzegam, że mój język to ciąg emotek i okropnego ponglisha; spróbuję jakoś jednak uczynić go chociaż zrozumiałym... ;w;
  •  

Mścisław Bożydar

Cytat: tgz w Sierpień 28, 2014, 19:12:30
Ostrzegam, że mój język to ciąg emotek i okropnego ponglisha; spróbuję jakoś jednak uczynić go chociaż zrozumiałym... ;w;
Idiolekt pągliszujący z elementami pisma hieroglificznego <3
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Pluur

  •  

Ghoster

#12
[...........]
  •  

Hapana Mtu

Ahoj, witam na pokładzie.
Cytat: tgz w Sierpień 28, 2014, 10:41:49Ostatnio zaczęłam tworzyć conlang z prawdziwego zdarzenia, który z uwagi na jego fonetykę nadawałby się doskonale jako język orków i jeśli uda się komuś przeczytać moje tłumaczenie Ojcze Nasz, to wygrał mój szacunek.
Jak dla mnie tekst brzmi całkiem fajnie. Co do orków: mieliśmy już na forum tonalny język elfów, a że wg Tolkiena orki wywodzą się od elfów właśnie, to tradycja forumowa została zachowana.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •