Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mścisław Bożydar

Temat na zadawanie różnych, nawiązyjących tylko do lingwistyki pytań.
Otóż:
Czym się różni Filologia Słowiańska od Slawistyki?
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Pingǐno

Cytat: Mścisław Ruthenia w Sierpień 16, 2011, 23:29:20
Temat na zadawanie różnych, nawiązyjących tylko do lingwistyki pytań.
Otóż:
Czym się różni Filologia Słowiańska od Slawistyki?

Niczym.
  •  

Mścisław Bożydar

Tak właśnie myślałem. Dzięki ;)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Ghoster

#3
[...........]
  •  

Feles

Cytat: Ghoster w Sierpień 17, 2011, 23:58:57
Czy istnieje jakiś normalniejszy sposób na zapisanie głoski [ʟ̝̊] dopóki do Unicodu nie wejdzie owy zestaw?

Niestety nie, chyba że używając symbolu z bloku prywatnego użytku: [].
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Pingǐno

  •  

kmitko

Może to i głupie pytanie, ale zawsze mnie to zastanawiało: Niektórzy próbują rekonstruować prajęzyki, cofając się aż do "proto-ludzkiego". Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?
Bug, humor i obczyzna.
  •  

Pingǐno

Cytat: kmitko w Sierpień 19, 2011, 18:08:58
Może to i głupie pytanie, ale zawsze mnie to zastanawiało: Niektórzy próbują rekonstruować prajęzyki, cofając się aż do "proto-ludzkiego". Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?
Tak samo jak koci, psi, papuży, małpi itd? :P

Ale czy człowiek pojawił się w jednym czy wielu różnych miejscach? ;D
  •  

Canis

W jednym. Biblia mówi to wyraźnie.
  •  

Feles

CytatMoże to i głupie pytanie, ale zawsze mnie to zastanawiało: Niektórzy próbują rekonstruować prajęzyki, cofając się aż do "proto-ludzkiego". Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?
Nie wiem, może przypuszczają tę jedną z wielu możliwości, a powodzenie owych rekonstrukcji uznają za słuszność tej hipotezy.

Wg mnie powstanie języka jest, jak powstanie pisma, procesem rozciągłym zarówno w czasie i przestrzeni.
Może cofając się od różnorodnych języków ujrzelibyśmy nie jednolity język, a różnorodne gesty/ryki/jęki/inne sygnały. Koniec końców języki różnicowały się zawsze, nawet jeśli nie były (wedle naszej miary) językami.

Genami języka jest jego fonologia, morfologia, słownictwo.
Porównując genom człowieka z genomami innych stworzeń, możemy stwierdzić, kiedy ludzie "odłączyli się" od zwierząt. Podobnie możemy badać języki słowiańskie i wskazać, kiedy oddzielił się osobny język polski.

Cytat: Canis w Sierpień 19, 2011, 18:36:54
W jednym. Biblia mówi to wyraźnie.
I to aż w dwóch miejscach. ;-)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Mścisław Bożydar

W sumie jeden prajęzyk to nie taki głupi pomysł. Badania genetyczne dowiodły, że w przedziale 75000-50000 prz.Ch. doszło do zmniejszenia ilości ludzi na Ziemi do 5000 osób. Ostatnio był o tym program w NatGeo.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

1krokodil

Skoro doszło do zmniejszenia liczby ludności do 5k, to pewnie przed tym faktem mówili więcej niż jednym językiem, czyli po fakcie też mieli trochę języków. Chyba że przeżyli jedynie ludzie z jednego regionu.

a tak z innej beczki to jak jest z przypadkami w ergatywnych? Powiedzmy takie zdanie jak "Chłopiec je kanapkę." Kanapka w mianowniku, a chłopiec w dopełniaczu? A zdanie "On jej uciął rękę siekierą."
Ręka w mianowniku, on w dopełniaczu, ona i siekiera tak jak były, czyli w celowniku i narzędniku?
Nie wiem czy dobrze rozumiem ergatywne. Przypadki mogą być takie jak w nominatywnych, tylko obiekt staje się mianownikiem, a wykonawca dopełniaczem, czy coś więcej się zmienia?
W zdaniu "Adam widzi" w ergatywnych językach Adam jest wykonawcą czy odbiorcą?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: kmitko w Sierpień 19, 2011, 18:08:58
Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?

zastanawia mnie też dlaczego wszystkie pisma alfabetyczne [i nie tylko] sprowadza się do jednego rdzenia semickiego.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

@1krokodil: Z grubsza tak, tylko ergatyw (przypadek wykonawcy) nie musi być dopełniaczem, najczęściej jest osobnym przypadkiem.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Canis

Cytat: varpho w Sierpień 19, 2011, 20:31:04
Cytat: kmitko w Sierpień 19, 2011, 18:08:58
Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?

zastanawia mnie też dlaczego wszystkie pisma alfabetyczne [i nie tylko] sprowadza się do jednego rdzenia semickiego.
Nie wszystkie, ale z grubsza podobno tak jest. Potomkowie hieroglifów egipskich byli przed kolonizacją używani od Europy po Indonezję.
  •