Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#120
[...........]
  •  

Silmethúlë

#121
Możesz zapisywać t, th, θ, d, dh, ð...

Albo przez thorna: t, th, þ
  •  

Henryk Pruthenia

#122
http://musforest.ru/blog/rus-news/6615.html

Z jakiego jest te "Bhītabhāvana"?

Chyba po tym to może być sanskryt.

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Henryk Pruthenia w Grudzień 08, 2011, 18:05:29
Chyba po tym to może być sanskryt.

chyba tak.
ciekawe logo, cyrylica stylizowana na devanagari:
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Henryk Pruthenia

Noo-o-om.
Może nawet pościągam i przesłucham.
Musi być ciekawe, bo z tego co tam widziałem, jest to wszystko zanurzone w kulturze Azteckiej, jakaś piosenka po grecku (nawet grecki tytuł!), a tu jeszcze logo żywcem przywiezione znad Gangesu...
Może przesłucham.

spitygniew

Skąd się wzięły "Dick" i "Dob" jako zdrobnienia angielskich Richard i Robin?
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Silmethúlë w Grudzień 06, 2011, 23:58:48
Możesz zapisywać t, th, θ, d, dh, ð...

Albo przez thorna: t, th, þ

W jednym z wczesnych konlangów miałem t, th, ŧ.

CytatCzy w językach ergatywno - absolutywnych istnieje podział na imiesłowy bierne/czynne? Wydaje mi się, że nie jest to możliwe z uwagi na konstrukcję takiego języka. Jak w ogóle wygląda konstrukcja imiesłowu w takich językach?

W idealnym języku ergatywnym mógłby być imiesłów "absolutywny" i "antypasywny". Dixon w "The Dyirbal language of North Queensland" pisze, że w dyirbalu rzeczywiście ta sama forma czasownika jest używana w przypadkach typu "stojący" i "obserwowany", a inna dla wyrażenia znaczenia typu "oglądający" (tu potrzebny jest dodatkowy sufiks antypasywny).

In summary, a participle that involves just a verb root plus -muŋa has the same syntactic relation to the noun it modifies as the verb does to an NP in S or O function to it; a participle that involves a root plus -ŋay plus -muŋa  has the same syntactic relation to the noun it modifies as the verb does to an NP in A function to it. Participles are thus formed on a nominative-ergative principle.

Ściśle rzecz ujmując, dyirbal posiada imiesłów habitualny ("mający zwyczaj stania", "mający zwyczaj zabijania", "zazwyczaj oglądany"); gdy nie ma dwuznaczności, ten znacznik strony -ŋay może zostać opuszczony.

Cytat
Czy możliwe są takie zmiany systemy samogłoskowego w jezyku?
1. harmonia wokaliczna pod względem otwarości : ściśnięcia (np. ɔ : o) + opozycja iloczasowa (o vs. o:, ɔ vs. ɔ:)
2. zanik opozycji jakościowej z zachowaniem iloczasu (o/ɔ vs. o:/ɔ:)
3. wyparcie iloczasu przez formuującą się "nową" opozycją jakosciową (o vs. ɔ)

chodzi mi o obraz ewolucji system w 3 następujących po sobie etapach, a nie jako 3 ososbne zjawiska i mam co do tego mieszane odczucia.

Chodzi ci o to, że dane rozróżnienie zanika i jest następnie odtwarzane? Zdarza się i tak.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

lehoslav

Cytat: pittmirg w Grudzień 10, 2011, 19:49:15
Chodzi ci o to, że dane rozróżnienie zanika i jest następnie odtwarzane? Zdarza się i tak.

Jeżeli go dobrze zrozumiałem, to coś podobnego stało się z samogłoskami nosowymi w (staro)polskim.
  •  

Toivo

Cytat: pittmirg w Grudzień 10, 2011, 19:49:15
Cytat
Czy możliwe są takie zmiany systemy samogłoskowego w jezyku?
1. harmonia wokaliczna pod względem otwarości : ściśnięcia (np. ɔ : o) + opozycja iloczasowa (o vs. o:, ɔ vs. ɔ:)
2. zanik opozycji jakościowej z zachowaniem iloczasu (o/ɔ vs. o:/ɔ:)
3. wyparcie iloczasu przez formuującą się "nową" opozycją jakosciową (o vs. ɔ)

chodzi mi o obraz ewolucji system w 3 następujących po sobie etapach, a nie jako 3 ososbne zjawiska i mam co do tego mieszane odczucia.

Chodzi ci o to, że dane rozróżnienie zanika i jest następnie odtwarzane? Zdarza się i tak.

Wydaje mi się, że nie chodzi o to, tylko o to co napisał lehoslav - wyglądałoby to jakoś tak:
o, ɔ > o > ɔ
o:, ɔ: > o: > o:

Jak najbardziej możliwe.
  •  

balab

Cytat: Toivo w Grudzień 10, 2011, 20:30:58
Cytat: pittmirg w Grudzień 10, 2011, 19:49:15
Cytat
Czy możliwe są takie zmiany systemy samogłoskowego w jezyku?
1. harmonia wokaliczna pod względem otwarości : ściśnięcia (np. ɔ : o) + opozycja iloczasowa (o vs. o:, ɔ vs. ɔ:)
2. zanik opozycji jakościowej z zachowaniem iloczasu (o/ɔ vs. o:/ɔ:)
3. wyparcie iloczasu przez formuującą się "nową" opozycją jakosciową (o vs. ɔ)

chodzi mi o obraz ewolucji system w 3 następujących po sobie etapach, a nie jako 3 ososbne zjawiska i mam co do tego mieszane odczucia.

Chodzi ci o to, że dane rozróżnienie zanika i jest następnie odtwarzane? Zdarza się i tak.

Wydaje mi się, że nie chodzi o to, tylko o to co napisał lehoslav - wyglądałoby to jakoś tak:
o, ɔ > o > ɔ
o:, ɔ: > o: > o:

Jak najbardziej możliwe.

Tak po prawdzie chodziło mi o jedno i dugie ;) ponieważ nie byłem właśnie pewien czy takie "odtworzenie" się zdarza w jezykach naturalnych, ale też zgadzałoby się z Twoim schematem, Toivo (jeżeli przecinek oznacza opozycję, nie zaś homofony).
Dzięi wielkie w każdym bądź razie!
  •  

Feles

No tak, w polskim mieliśmy:
ę, ą > ã > ę
ę:, ą: > ã: > ą

Coś podobnego zadziałało bodajże na wcześniejszym etapie, indoeuropejskim:
o, a > o > o
o:, a: > o: (?) > a
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

BartekChom

Cytat: Fēlēs w Grudzień 10, 2011, 21:42:48
Coś podobnego zadziałało bodajże na wcześniejszym etapie, indoeuropejskim:
o, a > o > o
o:, a: > o: (?) > a
Mam wrażenie, że raczej a było wspólną wymową:
o, a > a > o
o:, a: > a: > a
  •  

spitygniew

Sorry, że znów wracam do kwestii odmiany nazwisk typu Kościuszko, ale znalazłem ciekawą rzecz: w serbskochorwackim wszystkie imiona męskie zakończone na -o odmieniają się żeńsko (np. Ivo, Ive, Ivi itd.). I co wy na to?
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Zbieg okoliczności.

Ale i tak lepsze to niż nieodmienność (po rusku nazwiska na -o się niestety nie odmieniają).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

Cytat(po rusku nazwiska na -o się niestety nie odmieniają)
Zdefiniuj "po rusku".
  •