Autor Wątek: Pytania różne a rozmaite  (Przeczytany 145466 razy)

Offline Spodnie

• Kapitan Szwecja
Odp: Pytania różne a rozmaite
« Odpowiedź #1305 dnia: Listopad 30, 2014, 19:26:24 »
A nie można spolszczyć "kwotatyw" i "debityw" chociaż?

Wszyjsko można, ale już raz dostałem naganę za wprowadzanie własnych zasad pisowni na Wikipedii.
ChWDChRL

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1306 dnia: Listopad 30, 2014, 19:28:30 »
To zamieść artykuł na naszej wikipedii, może kiedyś wyewoluuje jakiś jej poddział w czysto-lingwistyczny. xd

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1307 dnia: Grudzień 04, 2014, 18:38:24 »
Rzadko słyszy się ludzi tak wkurwiających, ale nie bez powodu rzucam tym żałosnym linkiem nie w temacie "Co was wkurza [...]", a tutaj. Odbiegając już od wszelkich komentujących spierających się czy Tusk nauczył się angielskiego czy czyta z kartki, chciałbym poruszyć tutaj temat nauki osobno gramatyki i fonetyki jakiegoś języku. Ze swojego doświadczenia wiem, że *trudne*, o ile w ogóle osiągalne dla większości ludzi, byłoby nauczenie się jakiegoś języku z dobrą gramatyką a bez dobrej fonetyki (szczególnie jeśli mówimy tutaj o języku takim jak angielski, gdzie, przy pewnym poziomie, już naprawdę trzeba trochę rozumieć angielską wymowę by w ogóle ogarnąć pewne słowa z głębszych części słowniku). Wydaje mi się, że wręcz niemożliwe jest posiąść język gramatycznie, a fonetycznie niemal wcale (i znów: szczególnie jeśli chodzi o angielski), ponieważ te dwie sfery są nierozłącznie zespolone. Wszyscy dobrze wiemy, że zmiany fonetyczne mogą za sobą pociągnąć zmiany gramatyczne w językach (choćby fonem /n/ w rodzimych słowach "niej", "niego", taki odległy trochę przykład), i zakładam, że nauka wymowy jest kluczowa przy nauce języku, bo nie można, po prostu się nie da zastygnąć na jednym, ograniczonym stopniu fonetycznym, a rozumieć tym samym gramatykę docelowego języku. Wydaje mi się, że świadomość wymowy w angielskim bardzo wpływa na samo posługiwanie się językiem, ba, na pewno wpływa też na zdolność szybkiego przypominania sobie używanych słów. Zakładając, że ktoś zna dwa języki perfekcyjnie gramatycznie, ale fonetykę języku B kala swoją natywną, przypominanie sobie słów i ich wymowy jest ciągle zubożane podobieństwem fonetycznym biegnącym z rodzimego języku - innymi słowy: czym mniej różnic w fonetyce w obu znanych językach, tym trudniej operować słowami w nich znanymi szybko i płynnie. Niestety nie wiem do końca jakimi źródłami to poprzeć, ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wszystkie osoby jakie kiedykolwiek poznałem uczące się języków mają pewien określony poziom w sferze fonetycznej i gramatycznej, ale jeden z tych poziomów (zazwyczaj właśnie fonetyka) jest kotwicą dla drugiego i osoby ewidentnie mające spore problemy z fonetyką nie są w stanie posiąść docelowego języku gramatycznie.

Ale to takie obiektywne podejście do tematu, więc może bardziej ad rem: też zauważyliście, że skurwiel z filmiku powyżej kompletnie nie zna angielskiego? Co sądzicie o teorii nierozłączności nauki fonetyki i gramatyki? Jakieś komentarze na temat tego wywodu, który nawet podczas pisania wydawał mi się lekko przerostem formy nad treścią?

Todsmer: Poprawiłem linka.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2014, 19:07:26 wysłana przez Todsmer »

Offline Noqa

« Odpowiedź #1308 dnia: Grudzień 04, 2014, 19:05:30 »
Nie widzę po filmiku, żeby Tusk kompletnie nie znał angielskiego. Wymawia niewiele gorzej niż wielu emigrantów po paru latach.
A że jest przygotowane wcześniej to oczywiste, żadnych takich wystąpień się nie improwizuje. Ale mimo to, nie jest tak źle, nie widać po tym, że to jest przypominane, nie zatrzymuje się w środku wypowiedzi, tylko bardziej realistycznie, więc cokolwiek zdaje się rozumieć to, co mówi.
Serio ciężko mi na podstawie tego filmiku powiedzieć bez wątpliwości, że on nie jest w stanie zapytany na korytarzu się w normalnie wypowiedzieć.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Noqa

« Odpowiedź #1309 dnia: Grudzień 05, 2014, 16:36:16 »
Czy brak rozróżnienia stary (nienowy) i stary (niemłody), wobec istnienia rozróżnienia młody/nowy to coś powszechnego w europejskich?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #1310 dnia: Grudzień 05, 2014, 18:14:05 »
Tacy Łotysze nawet nie rozróżniają młodego od nowego i żyją...

Podobnie zdaje się Grecy.
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1311 dnia: Grudzień 05, 2014, 18:15:28 »
Węgierski rozróżnia ztcw.

W bałtyckich rzuca się jeszcze w oczy nierozróżnianie zaimków pytajnych kto i co.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2014, 18:17:35 wysłana przez Wedyowisz »
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Widsið

« Odpowiedź #1312 dnia: Styczeń 07, 2015, 20:26:07 »
Czy ktoś kojarzy jakiś miły program / narzędzie online do tworzenia diagramów-drzew tego typu? Robienie tego w Wordzie to mordęga, a moja praca magisterska będzie niefortunnie zawierała tego całkiem sporo.

(tak, wiem, nie bardzo lingwistyczne pytanie, ale praca magisterska jest językoznawcza, a są tu osoby, które również tego typu rzeczy pisują, więc może wesprą?)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2015, 20:27:45 wysłana przez Widsið »

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Administrator
  • Konlangi: Szybski, truski, brocki
« Odpowiedź #1313 dnia: Styczeń 07, 2015, 21:07:55 »
Visio, a z darmowych Dia.

Offline ShookTea

« Odpowiedź #1314 dnia: Styczeń 15, 2015, 18:54:59 »
Pytanie moje:
Czy jest różnica w sposobie wymowy/samym brzmieniu między [ɲ] a [nj]?

Offline Pluur

« Odpowiedź #1315 dnia: Styczeń 15, 2015, 18:59:54 »
[ɲ] - wymawiasz tyłem jezyka a [nj] przodem podnosząc język jak przy palatalizacji, jak dla mnie rozróżnialne.

PS: Z tego co pamiętam to jakiś język celtycki to rozróżnia, nie czasem szkocki?

EDIT: http://en.wikipedia.org/wiki/Irish_phonology#Consonants A jednak irlandzki
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2015, 19:02:11 wysłana przez Pluur »

Offline Noqa

« Odpowiedź #1316 dnia: Styczeń 15, 2015, 19:32:01 »
Generalnie ta sama różnica, co przy wszystkich palatalnych a palatalizowanych alweolarnych - w przypadku pierwszych masz pojedyncze miejsce artykulacji, w drugich dwa/jest bardziej rozmyte od mostka dziąsłowego do podniebienia.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #1317 dnia: Styczeń 15, 2015, 22:56:03 »
Czy zna ktoś jakąś listę tysiąca najczęściej używanych słów, której można w miarę dowierzać?

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1318 dnia: Styczeń 15, 2015, 23:41:35 »
Siłą rzeczy każda taka lista będzie tylko listą najpospolitszych słów w jakimś konkretnym zebranym ograniczonym korpusie, no chyba że doczekamy czasów w których wszyscy będą zamknięci na stałe w nieprzejrzystych klitkach 2mx2mx2m obłożonych mikrofonami, komunikując się między sobą wyłącznie elektronicznie.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #1319 dnia: Styczeń 15, 2015, 23:48:42 »
Ale i tak jest to tysiąc słów, które można dodać do slownika, czyż nie? Duża ich część będzie  jednak jakiś uzus reprezentować. Więc? Ma ktoś?